فیستول یا نواسیر چیست و درمان آن چگونه است؟ - شفا کلینیک

فیستول یا نواسیر چیست و درمان آن چگونه است؟

فیستول یا نواسیر چیست و درمان آن چگونه است؟

نواسیر که آن را در طب جدید فیستول می نامند، در اثر کثافات خون و نامنظم بودن اخلاط اربعه، در وسط ران ها نزدیک به نشست و دور مقعد به وجود می آید. اگر می خواهید درباره فیستول یا نواسیر بیشتر بدانید، در ادامه جهت آشنایی با بیماری فیستول یا نواسیر با ما همراه باشید.

شفا کلینیک نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با شفا کلینیک کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

فیستول یا نواسیر

ابتدا پس از چندین روز خارش و ناراحتی دور نشیمنگاه  دانه های ریز عدس مانند،کوچکی پیدا می شود که روز به روز بزرگتر خواهد شد. پس از مدتی دمل سر باز کرده و عفونت از آن خارج می شود.

 

به علت این که دمل در جایی قرار گرفته که نزدیک به محل میکروب بوده و مجاورت چروک های اطراف مقعد می باشد، لذا عفونت قطع نخواهد شد و کم‌کم ریشه عفونت قوی شده و پس از سر باز کردن و خارج شدن عفونت ها دهانه ای پدیدار می شود که آن را نواسیر یا فیستول می نامند.

چگونه فیستول یا نواسیر به وجود می آید؟

این عوارض در اثر عفونت حفره های کوچکی که در پشت دریچه های آنال  قرار دارند حاصل می‌شوند. این عفونت ها ممکن است از خارج یا داخل یا از ضخامت اسفنکتر آنال به خارج سر بازکنند.

فیستول نعل اسبی چیست؟

یک نوع دیگری از فیستول وجود دارد که آن را فیستول نعل اسبی می‌نامند. فیستول هایی که به مقعد رسیده باشند چون مرتبط ترشحات مقعد بر آن وارد می شود، معالجه و مداوای آن بسیار سخت است، زیرا میکروب های روده باعث ایجاد عفونت مجدد فیستول شده و به درمان جواب مثبت نمی‌دهد، از این رو بهترین معالجه عمل جراحی است.

درمان فیستول یا نواسیر با طب سنتی

اگر تصمیم به درمان با داروهای گیاهی گرفتید باید آویشن شیرازی،بومادران ،مغز ناخنک و گل ختمی را هر روز بجوشانید و با آب آن را شستشو دهید و نیز روزی سه مرتبه هم در آب جوشانده ی آن بنشینید و پس از آن یک قطعه پنبه را به جاوشیر آغشته کرده و شیاف کنید.

– جفت یا پوست انار شیرین خشک شده را نرم بسایید، بعد پنبه ای را با آن  آغشته ساخته و در دهان زخم بگذارید.

مراقبت از فیستول یا نواسیر

باید بدانید پس از بهبودی باز هم ممکن است چند سال بعد مجدداً فیستول عودکند لذا باید چند سالی مواظبت کرده و بهداشت کامل را در این موضوع رعایت کرد و همیشه خود را با موادهای ضدعفونی‌کننده شستشو داد و لباس زیر را نیز هر روز عوض کرد.

 

ازلحاظ درمان اگر داروها و درمانهای فوق موثر واقع نشود، آخرین علاج فیستول همانا عمل جراحی است که به وسیله جراحان قابل مجرب ریشه فیستول که مانند ریشه ترب نازک و مو یی می باشد خارج می شود و بیمار از رنج نجات می یابد.

شفا کلینیک

شفاکلینیک، مرکز تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاهی در تهران شفا کلینیک با تکیه بر تحصیلات دانشگاهی و تجربه انبوه درمان بیماری های نشیمنگاهی در تهران، توانسته است به صورت تخصصی،...

سوالات خود را از بپرسید
 • فرهاد باقریان

  با سلام چند وقتی است که بعد از دفع مدفوع و گاها در حالت معمولی نیز احساس درد در ناحیه مقعد دارم در مدفوع یا مقعد خون دیده نشده اما یکبار که برای رفع درد ناحیه اطراف مقعد را فشار میدادم از مقعد مایعی مانند عفونت خارج شد لطفا راهنمایی بفرمایی بیماری ودرمان آن چیست؟

 • امیر خ

  سلام و خسته نباشید ، یک الی دو روز هست که متوجه شدم یک چیز از نخود کوچیک تر در فاصله یک سانتی دهانه مقعدم به وجود امده،کمی سفته، کمی قرمزه، در حالت عادی درد نداره، ولی اگ فشارش بدم درد میگیره، مشکلی با مدفوع کردن ندارم، میخواستم بدونم این ابسه مقعده یا نه؟ و برای درمان ب چ تخصصی باید مراجعه کنم ، در اهواز زندگی میکنم، خیلی نگرانم کرده، با تشکر منتظر جوابتون هستم

  • شفا کلینیک

   باسلام با توضيحاتي كه دادين دچاره ابسه مقعدي شدين و جراح عمومي مرجعه كنيد

 • رضا صفایی

  کنار مقعدم دانه زده چیکار کنم خانگی خوب بشه؟

  • شفا کلینیک

   سلام براي تشخيص حضوري مراجعه كنيد

 • بهمن اکبری

  سلام آقای دکتر من الان سه سال هستش داخل و بیرون مقعدم خارش میکنه و انگشتم را داخل مقعدم میکنم زخم های ریز میبینم الان یکسال هستش کم و بیش ترش میکنم در دفع مدفوع هم کم و بیش مشکل دارم یعنی مدفوع سفت میاد و روی شکاف باسنم سفید شده نوع بیماری من چیست؟؟؟

  • شفا کلینیک

   سلام ودروداولا بایداول یبوست برطرف کنید تاراحت دفع داشته باشید وبعدجهت بررسی زائده یابرجستگی های دارید حضوری به پزشک جراح عمومی مراجعه کنید

 • لغو پاسخ
شفا کلینیک
بستن شفا کلینیک شفا کلینیک

سوالات خود را از شفا کلینیک بپرسید

02166928633