آیا تا به حال از شنیدن صدای خودتان احساس بدی پیدا کردید؟ - کلینیک شنوایی سنجی ملک

آیا تا به حال از شنیدن صدای خودتان احساس بدی پیدا کردید؟

آیا تا به حال از شنیدن صدای خودتان احساس بدی پیدا کردید؟

اگر چنین است، شما تنها نیستید. کارشناسان می‌گویند دوست نداشتن صدای خود، بسیار شایع است.
شما صدای خودتان را متفاوت می‌شنوید. وقتی شما صدای سایر آدم‌ها را می‌شنوید، امواج صوتی از هوا وارد گوش‌های‌تان می‌شوند و پرده‌های گوش شما را می‌لرزانند. سپس مغز شما آن ارتعاشات را به صدا تبدیل می‌کند.
با این حال، هنگامی که خودتان در حال صحبت هستید، تارهای صوتی و مجاری هوایی‌تان نیز لرزش دارند. این بدان معناست که شما از دو منبع صدا دریافت می‌کنید:

کلینیک شنوایی سنجی ملک نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با کلینیک شنوایی سنجی ملک کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

امواج صوتی که از صدای خودتان به گوش‌تان وارد می‌شوند، و همچنین لرزش تارهای صوتی.
مارتین بیرچال، استاد لارینولوژی درکالج دانشگاهی لندن می‌گوید: “وقتی صحبت می‌کنیم، انگار همه صدا را از بلندگوها می‌شنوند، اما ما آن را از درون یک غار درون سرمان می‌شنویم. صدا در اطراف سینوس‌های ما، جاهای خالی در سر و قسمت میانی گوش‌ما جریان می‌یابد، و همین باعث می‌شود که صدای خودمان را متفاوت از صدای دیگران بشنویم.”
به همین دلیل است که وقتی به صدای ضبط‌ شده خودتان گوش می‌دهید، متفاوت از صدایی است که قبلا تصور می‌کرده‌اید. در واقع حالا فقط محرک خارجی را می‌شنوید.
مردم در تشخیص صدای خودشان ضعیف هستند
یک مطالعه که طی آن افراد صدای ضبط شده خودشان را می‌شنیدند، نشان داد که فقط ۳۸٪ از مردم قادر به تشخیص فوری صدای خودشان بودند.
بیرچال می‌گوید: “وقتی صدای ضبط شده خودمان را می‌شنویم، متعجب و ناامید می‌شوید. ما به صدایی که در سرمان می‌شنویم عادت داریم، حتی اگر صدایی تحریف‌شده باشد. ”
لزومی ندارد که تا آخر عمر صدای‌تان را تحمل کنید!
بیرچال می‌گوید، اگر واقعا از صدای‌تان متنفر هستید، گزینه‌هایی در اختیار دارید. شما می‌توانید به یک متخصص صدا درمانی که به درستی آموزش دیده مراجعه کنید. متخصصین صدا درمانی با انجام تمرینات خاص مانند کار کردن روی الگوی تنفس یا تمرینات دیگر به بهبود صدا کمک کنند. او می‌گوید: “این کار مانند فیزیوتراپی است، اما روی صدا انجام می‌شود.

کلینیک شنوایی سنجی ملک

آقای محمد آقایی، محقق، پژوهشگر، و کارشناس شنوایی شناسی، با سی سال سابقه کار در حوزه شنوایی و کار بالینی، یکی از فعالترین اعضای انجمن شنوایی شناسان ایران ، در...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
  • شیوا کوهستانی

    سلام حدود ۳ ماه همش سرگیجه دارم حتی در حالت نشستن وغذا خوردن سی تی اسکن رفتم گفتن نرمال لطفا راهنمایی بفرمایید

  • لغو پاسخ