اندومتریوز چیست؟

پانته آ توتونپیان
آندومتریوز بیماری است که طی آن بافت‌ های داخل رحم که آندومتر خوانده می ‌شود به اشتباه در جایی خارج از رحم قرار می‌ گیرد.

آندومتریوز بیماری است که طی آن بافت‌ های داخل رحم که آندومتر خوانده می ‌شود به اشتباه در جایی خارج از رحم قرار می‌ گیرد.

آندومتر، لایه ی درونی از سه لایه ی تشکیل‌ دهنده رحم است که در تمام بافت ‌های بدن به جز طحال ممکن است به وجود آید، ولی شایع ‌ترین محل بروز آن ناحیه لگن است که حدود 40 درصد موارد، تخمدان‌ ها را درگیر می‌ کند.این سلول ‌ها در قسمت‌ های مختلفی از بدن از جمله داخل حفره ی شکمی یا روی تخمدان قرار می‌ گیرند و بافت های نا به ‌جایی را تولید می ‌کند.

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند
azshanbe img

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

این بیماری می ‌تواند از بعد از دوران بلوغ تا قبل از یائسگی برای خانم‌ ها پیش بیاید و سن خاصی را در ‌بر‌نمی ‌گیرد.

این بیماری دلیل خاصی ندارد و اتفاقی طبیعی است که به صورت تصادفی برای خانم‌ ها پیش خواهد آمد. یکی از علل بروز این بیماری نیز می‌ تواند خود سیکل عادت ماهانه باشد. به این صورت که خون به صورت برگشت پذیر از داخل لوله‌ ها وارد حفره شکمی شده و سلول ‌هایی از آندومتر که هنوز زنده هستند، در آن جا نشسته و کاشته می‌ شود. همین کاشته شدن سلول‌ ها باعث بروز بیماری می ‌شود.

علائم بیماری:

از‌ جمله علائم این بیماری دردهای غیرطبیعی، توده‌ های لگنی و کیست ‌های تخمدانی است که نشانه‌ ای از وجود آندومتریوز است.

ممکن است افراد به دلیل وجود توده ‌های لگنی یا کیست‌ های تخمدان به پزشک مراجعه کنند، اما علامت واضح وجود این بیماری، درد شدید هنگام عادت ماهانه است به طوری که هر ماه از ماه قبل درد بیشتری احساس می‌ شود. آن ها ممکن است با این علائم به پزشک مراجعه کنند و در این موارد پزشک بیشتر به آندومتریوز شک خواهد کرد.

تنها راه تشخیص بیماری، داشتن نمونه ی بافت ‌شناسی است، یعنی آزمایشگاه باید بافت آندومتریوز را تشخیص داده و تایید کند. امروزه بیشتر از شیوه لاپاراسکوپی برای این منظور استفاده می ‌شود و بعد از تشخیص، ادامه ی درمان، روش ‌های مختلفی دارد که بنابر نظر پزشک از آن ها استفاده می ‌شود.

آندومتریوز درجات مختلفی دارد، خفیف، متوسط و شدید.

در مواردی که این بیماری شدید است به دلیل وجود چسبندگی‌ های لگنی ممکن است بارداری سخت شود.

در درجات متوسط ممکن است بیمار بتواند باردار شود و در موارد خفیف نیز آن ها تفاوتی با افراد عادی ندارند.

مهم است که بیماران بدانند با تشخیص آندومتریوز این گونه نیست که امکان بارداری به کلی از بین برود.

داشتن برنامه ‌ای مرتب در مورد خواب و تغذیه کافی و تجربه کردن زندگی بدون استرس باعث می ‌شود که خانم ‌ها عادت ماهانه ی راحت‌ تری را تجربه کنند. افرادی که آندومتریوز دارند نیز باید این موارد را در نظر داشته باشند. مصرف مواد محرک مانند کافئین(قهوه غلیظ، چای زیاد و شکلات ‌های تلخ) نیز بهتر است کاهش یابد.(تبیان)

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ