روغن سبزیجات و ارتباط آن با سرطان، بیماری قلبی و زوال عقل

مهرناز زاوه
اخیرا دانشمندان اعلام کردند که پختن غذا با کره نسبت به پختن آن با روغن‌هایی نظیر روغن سبزیجات، آفتابگردان و سویا به مراتب سالم‌تر است.

اخیرا دانشمندان اعلام کردند که پختن غذا با کره نسبت به پختن آن با روغن‌هایی نظیر روغن سبزیجات، آفتابگردان و سویا به مراتب سالم‌تر بوده و علت آن به خاطر ترکیبات شیمیایی سمی موجود در چنین روغن‌هایی است که اصطلاحا آن را آلدهید می‌نامند. آلدهیدها با سرطان‌های مختلف و بیماری‌های فرساینده عصب‌ها مانند آلزایمر ارتباط مستقیمی دارند. علاوه بر این مسئله، یک وعده غذایی که با روغن سبزیجات سرخ شده باشد حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ برابر آلدهید بیشتری نسبت به روغن عادی روزانه دارد، اما با وجود غذاهای فراوانی که با این روغن‌ها در رستوران‌ها سرخ می‌شود، چطور می‌توان از خوردن آنها اجتناب کرد؟
پروفسور گروتولد از دانشگاه مونتفورت توصیه می‌کند که باید تا حد امکان از مصرف غذاهای سرخ‌کردنی پرهیز کرد. متأسفانه به نظر می‌آید که اکثر ما عاشق غذاهای سرخ‌کردنی هستیم. بنابراین اگر در خانه غذا درست می‌کنید، روغنی را انتخاب کنید که میزان این ترکیبات سمی در آن خیلی کم باشد. کره، و روغن زیتون، نسبت به گزینه‌های دیگر میزان آلدهید‌شان کمتر است. در این میان روغن نارگیل یکی از سالم‌ترین گزینه‌هاست. تا حدی که امکانش هست، بهتر است تنها غذاهایی را بخورید که با این روغن سرخ شده باشند. 
منبع: thehealthsite

آیا روغن زیتون برای سرخ کردن مناسب است؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ