این ۱۰ عادت کلیه ها را نابود می کند

با عادات اشتباه در زندگی آشنا شوید تا با این عادت ها کلیه هایتان را نابود نکنید... حتما این مقاله را مطالعه کنید...

این ۱۰ عادت کلیه ها را نابود می کند

کلیه از اعضای حساس و حیاتی داخل بدن انسان می باشد که وظیفه ی بیرون کردن مواد زائد را از بدن دارد. سلامتی کلیه تحت عوامل مختلفی ممکن است به خطر بیفتد و از این رو سلامتی بدنمان نیز دچار اختلال شود. بعضی از این عوامل عادت های روزمره است که این عادت ها کلیه ها را نابود می کند. از بین عادت های بسیار در این مقاله با10 عادت که سلامتی کلیه را به خطر می اندازد آشنا می شوید.

قسمت عمده حفظ تعادل بین میزان دریافت و میزان دفع در مورد آب و تقریباً تمام الکترولیت‌های بدن بر عهده کلیه‌ ها می‌باشد کلیه‌ها مهم‌ترین وظیفه خود را با تصفیه پلاسما و برداشت مواد از فیلترها بسته به نیازهای بدن انجام می‌دهند. کلیه‌ها با دفع مواد ناخواسته به توسط ادرار بدن را تمیز کرده و مواد مورد نیاز را به خون بازمی‌گردانند. همچنین به تولید هورمون هایی که برای کنترل سطح فشار خون بدن ضروری هستند و سلول های قرمز خون می پردازد و کمک می کند تا استخوان های فرد محکم باقی بمانند.

10 عادت از عاداتی که کلیه را نابود می کند را برایتان می گوییم:

۱ – ننوشیدن مقدار کافی آب

یکی از کارکردهای کلیه تصفیه خون و دفع سموم و مواد زائد بدن است. اگر به مقدار کافی آب ننوشیم این مواد زائد و سموم در بدن جمع شده و آسیب جدی را به همراه خواهند داشت.

۲ – مصرف بیش از اندازه نمک

حتما اگر پیگیر مطالب پزشکی نت نوشت باشید می دانید که در مورد مضرات مصرف بیش از اندازه نمک گفته ایم. بدن برای کارکرد درست نیاز به سدیم دارد اما زمانی که نمک بیش از حد نیاز مصرف شود باعث بالا رفتن فشار خون و در نتیجه فشار زیادی به کلیه ها می شود.

۳ – مصرف بیش از اندازه قند و شکر

افرادی که دو یا چند نوشیدنی شیرین را در روز مصرف می کنند به احتمال زیاد دفع پروتئین در ادرار خواهند داشت. وجود پروتئین در ادرار یک علامت زود هنگام از عملکرد ناقص کلیه هاست.

۴ – نگه داشتن ادرار

شاید این مورد عجیب به نظر برسد اما این کاری است که همه ما انجام می دهیم. در زمان رانندگی و یا در میان مکالمه تلفنی و زمانی که سرویس بهداشتی در دسترس نیست مجبور می شویم تا ادرار را نگه داریم. اما این عمل موجب بالا رفتن فشار خون و بروز نارسایی کلیه و سنگ کلیه می شود.

۵ – کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی در بدن

وجود ویتامین ها و مواد معدنی برای سلامتی بدن بسیار مهم است. کمبود برخی ویتامین ها مانند ویتامین B6 و برخی مواد معدنی مانند منیزیم باعث ایجاد سنگ کلیه و نارسایی کلیوی می شود.

۶ – مصرف بیش از حد قهوه

مصرف بیش از حد قهوه و کافیئن مانند نمک، موجب بالا رفتن فشار خون و تحت فشار قرار گرفتن کلیه ها می شود که به مرور زمان می تواند به آسیب کلیه ها منجر شود.

۷ – مصرف بیش از اندازه پروتئین های حیوانی

پروتیئن های حیوانی مخصوصا گوشت قرمز باعث افزایش بار سوخت و ساز کلیه ها و مجبور ساختن کلیه ها به کار کردن بیش از اندازه و آسیب جدی به آن ها می شود.

۸ – خواب ناکافی

کم خوابی مزمن ریشه بسیاری از مشکلات و بیماری ها از جمله بیماری کلیوی است. بدن در هنگام خواب به ترمیم بافت های کلیه (در صورت آسیب) می پردازد و اگر بدن تان را از خواب محروم کنید این فرایند بسیار سخت و حتی ناممکن خواهد شد.

۹ – سوء مصرف مسکن ها و آسیب به کلیه ها

متاسفانه بسیاری از افراد مانند نقل و نبات ! از مسکن برای کوچکترین دردی در بدن استفاده می کنند فارغ از اینکه چه عوارض جانبی وحشتناکی را بر بدن شان خواهد داشت. مسکن ها در صورت مصرف بیش از حد منجر به آسیب های جدی کبدی و کلیوی می شوند.

۱۰ – مصرف الکل

الکل باعث آسیب کلیه ها و کبد انسان می شود و به شدت بر کارکرد صحیح کلیه ها اثر منفی دارد.

 برای سلامت کلیه هایتان این ۱۰ گیاه را فراموش نکنید

تقویت و سلامت کلیه ها با رعایت این نکات غذایی

 سلامت کلیه‌ با سبزیجات دم دستی!


ساختمان پزشکان