خواص فوق العاده باقلا از دیدگاه امام رضا (ع)

باقلا از گیاهانی است که خواص آن کمتر شناخته شده است و به همین دلیل خیلی مصرف نمیشود.

خواص فوق العاده باقلا از دیدگاه امام رضا (ع)

باقلا از گذشته های دور تا کنون مورد توجه دانشمندان وامامان قرار گرفته است. از امامانی که نظرات بسیاری را در زمینه پزشکی و طب سنتی ارائه کرده اند امام رضا می باشد. به همین علت نظرات بسیاری از امام رضا درباره باقلا وجود دارد. خواص فوق العاده باقلا از دیدگاه امام رضا (ع) را در این جا بخوانید.

خواص فوق العاده باقلا از دیدگاه امام رضا (ع)

مطابق تحقیقات دانشمندان مصرف باقلا در وعده‌های غذایی یا میان‌وعده‌ها در طول هفته بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به برخی از سرطان‌ها از جمله سرطان مری، معده و ... است و چون حاوی فسفر قابل توجهی است، برای گروه سنی کودکان، تقویت کننده مناسبی از لحاظ بهره هوشی است. از این رو از امام رضا (ع) و سایر ائمه (ع) روایت شده که باقلا را با پوست سبزش بخورید که موجب تقویت و دباغى معده مى ‏شود و یا فرموده اند: خوردن باقلا هیچ بیمارى و مرضى نمى ‏آورد، بلکه شفادهنده است.

علاوه بر پروتئین و فسفر، باقلا حاوی مقدار متوسطی آهن و روی است و در طب سنتی از آن به منظور درمان سرفه های خشک، تمیز کردن دستگاه گوارشی، روماتیسم و حتی میگرن استفاده می شود. در صورتی که باقلا با پوست مصرف شود مقدار بسیار قابل توجهی فیبر وارد بدن می کند که می تواند در کاهش چربی های خون و درمان یبوست موثر باشد. -.

یکی از راه های داشتن خون سالم کمک به تولید خون خوب و تازه در بدن است. باقلا این کار را در بدن ما انجام می دهد. امام رضا (ع) مصرف باقلا را برای استخوان سازی و تصفیه خون سفارش کرده و می فرماید: أکلُ الباقِلّى یُمَخِّخُ السّاقَینِ ، ویُوَلِّدُ الدَّمَ الطَّرِیَّ ؛ خوردن باقلا ، مغز استخوان‏هاى ساق پا را استحکام مى‏بخشد و خون تازه تولید مى‏کند.

مواد نشاسته ‏اى باقلا از سایر حبوبات کمتر است و در عوض مواد سفیدهاى آن زیادتر مى ‏باشد و از این جهت قدرت غذایى و نیروبخشى آن زیاد است. و به علت داشتن کلسیم و آهن و ویتامین‏هاى «آ» و «ب» و «ث» باعث تقویت قواى مغزى و افزایش هموگلوبین خون و نیروى عقلى مى ‏شود. از همین رو است که امام رضا (ع) می فرماید: باقلا توان مغز را افزون می کند.

نکات طلایی درباره باقلا
ساختمان پزشکان
}