طب سنتی چینی چیست؟

امروزه به دلیل عوارض جانبی و خطرات بسیاری از دارو ها و درمان های پزشکی، استفاده از طب سنتی چینی رو به رشد است. طب سنتی چینی یک روش برای بهبود و یا جلوگیری از بیماری ها است که اگر توسط افرادی که در این زمینه انجام شود، کاملا بی خطر و بدون عوارض جانبی است. طب سنتی چینی شامل روش های زیادی است و همچنین هر یک از این روش ها کاربردهای فراوانی دارند. در ادامه این مطلب با انواع روش های طب سنتی چینی و مزایای آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

طب سنتی چینی چیست؟

در بازی های المپیک تابستانی 2016، ممکن است که ورزشکارانی با دایره های بنفش که اثر بادکش بر روی پوستشان است، دیده باشید. یا احتمالا افرادی را می شناسید که از طب سنتی برای درمان کمر درد و یا از چای های گیاهی برای درمان سرماخوردگی استفاده می کنند. تعداد افرادی که از طب سنتی چینی استفاده می کنند روز به روز درحال افزایش است. مردم نه تنها برای مبارزه با بیماری ها بلکه برای پیشگیری از آن ها نیز کمک می گیرند. طب سنتی چینی یک سیستم کهن بهداشتی و سلامتی است که هزاران سال است که در چین مورد استفاده قرار گرفته است.

طب غربی و پزشکی عمدتا بر درمان بیماری ها تمرکز دارد در حالی که طب سنتی چینی به تمام جنبه های تندرستی شما توجه دارد.

آیا می توان از این درمان استفاده کرد و آیا این درمان کارآمد خواهد بود؟ با یک پس زمینه کوتاه در مورد چگونگی استفاده از طب سنتی چینی، می توانید انتخاب های آگاهانه تر برای بهبود تندرستی خود داشته باشید.

ایده ی اصلی طب سنتی چینی چیست؟

طب غربی و پزشکی، بدن را مانند یک ماشین تصور می کند که سیستم های مختلفی دارد که به ورودی ها و خروجی های مناسب نیاز دارد. البته این یک فرض بسیار منطقی و بنیادی است. از سوی دیگر طب سنتی چینی بر علم و درمان متمرکز نیست. در عوض بر اساس تعادل، هماهنگی و انرژی است. دو دیدگاه اصلی در مورد طب سنتی چینی وجود دارد:

Qi: این دیدگاه انرژی زندگی و یا انرژی حیات نامیده می شود. باور عمومی این است که این انرژی در سراسر بدن شما جریان دارد و همیشه در حال حرکت و تغییرات مداوم است. درمان طب سنتی چینی اغلب بر راه هایی برای ارتقاء و حفط این جریان تمرکز دارد.