عوامل آلوده کننده هوای داخل خانه را بشناسید

عوامل آلوده کننده ی هوای داخل خانه بیشتر آلودگی خارج است. آلودگی هوای خانه معمولا منشا داخلی دارد و بیشتر از اینکه تحت تاثبر آلاینده های خارجی باشد ناشی از مواد و وسایلی است که در داخل فضای منزل استفاده می شود. در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را با منابع شگفت انگیز آلودگی هوای خانه بیشتر آشنا کنیم.

عوامل آلوده کننده هوای داخل خانه را بشناسید

آلودگی هوا در خانه ی شما می تواند بدتر از هوای بیرون باشد. به عنوان مثال، ترکیبات آلی فرار که گازهای آزاد شده از بسیاری از ترکیبات و محصولات خانگی هستند، باعث آلوده شدن فضای خانه می شود. این گازها ممکن است مشکلاتی مانند سردرد، تهوع ایجاد کنند و چشم ها و گلو را تحریک کنند. آلودگی هوا در داخل خانه به ویژه برای بچه ها که سریعتر از بزرگسالان نفس می کشند و هوا را بیشتر استنشاق می کنند، بسیار مضر است. آلودگی هوای داخل خانه به ویژه بر نوزادانی که نزدیک زمین و در جایی که آلودگی هوا بیشتر است، بسیار تاثیر گذار است.

فرش ها می توانند مواد شیمیایی را آزاد کند

بسیاری از مردم زمانیکه یک فرش جدید را پهن می کنند، از سردرد، جوش و سوزش چشم و گلو شکایت می کنند. فرش های جدید، موکت و چسب ها به طور بالقوه ای گازهای مضر را آزاد و پخش می کند. در طول نصب فرش ها و موکت ها در خانه، منزل خود را ترک کنید و در روزهای بعدی هوای خانه را به طور مرتب تهویه کنید.

هوای آلوده ناشی از رنگ کردن داخل خانه

رنگ ها و سایر مواد شیمیایی می توانند بسیاری از گازهای مضر را آزاد کنند. بهتر است برای به حداقل رساندن خطرات بهداشتی، رنگی با میزان آلودگی کمتر انتخاب کنید و در حین نقاشی و همچنین تا زمانی که رنگ به طور کامل خشک می شود، درها و پنجره ها را باز نگه دارید. سعی کنید قوطی های رنگ را در خانه نگه داری نکنید زیرا گازهای سمی می توانند از ظزوف در بسته نیز عبور کنند. اگر مجبور به نگه داشتن رنگ ها در منزل خود هستید، آنها را در محیطی که تهویه مناسب دارد و دور از محیط اصلی زندگیتان است، نگه دارید.

مشکلات سلامتی ناشی از ظروف تفلون

پخت و پز در ظروفی که پوشش های ضد چسپندگی دارند ممکن است که در دماهای بسیار بالا، گازهای سمی تولید کنند و سبب آلودگی غذا و همچنین آلودگی هوای داخل خانه شوند. پوشش های غیر چسپنده مانند تفلون، مواد شیمیایی خطرناکی را در گرمای بیش از 500 درجه آزاد می کنند. از این ظروف برای پخت و پز در اجاق های با دماهای بالا و بسیار گرم و برای گرم کردن مواد غذایی استفاده نکنید و در عوض از ظروف چدنی و یا فولاد ضد زنگ استفاده کنید.

آلودگی شیمیایی ناشی از صنایع دستی

زمانیکه بچه های شما می خواهند مجسمه سازی کنند و یا به درست کردن سایر صنایع دستی مشغول شوند، برای پرهیز از ایجاد آلودگی هوا در داخل فضای خانه و تهویه مناسب بهتر است که این کار را در فضای آزاد و بیرون از منزل انجام دهند. بسته به موادی که بچه ها به کار می برند و مدت قرار گرفتن در معرض آنها، گازهای تولیدی از خمیرهای بازی و مارکرها، چسب ها و سایر وسایل هنری، ممکن است موجب سردرد و تحریک چشم، بینی و گلو شود. خمیرهای بازی و پودرهای پلی کربنات می توانند مواد شیمیایی سمی را در هوا آزاد کنند و حتی برخی از مارکرها و ماژیک های غیر سمی ممکن است حاوی حلال هایی باشند که برای تنفس خطرناک باشد.