دلایل دردهای شدید پریودی و روش های خانگی درمان آن

آیا شما نیز در زمان پریودی دچار دردهای شدید شکم و گرفتگی عضلات می شوید؟ بسیاری از خانم ها در زمان پریودی این دردها را تجربه می کنند که بعضی اوقات بسیار ناراحت کننده و غیر قابل تحمل است. در ادامه این مطلب دلیل این دردها و روش های خانگی درمان آنها را بیشتر توضیح خواهیم داد.

دلایل دردهای شدید پریودی و روش های خانگی درمان آن

چه چیزی باعث درد قاعدگی می شود؟ بیشتر زنان این سوال را بعضی اوقات در زندگی خود می پرسند. به نظر می رسد که وقتی آن زمان از ماه می آید، همه ی علائم شامل گرفتگی های ملایم، نفخ و تحریک پذیری، قابل انتظار است. با این حال، درد زیاد شکم، خونریزی شدید، خستگی شدید و سایر علائمی که بر کیفیت زندگی شما تاثیر می گذارد، در این دوره ممکن است وجود داشته باشد.

گرفتگی ها و دردهای پریودی، از گرفتگی ملایم و شدید عضلات شکم، 24 ساعت پس از شروع پریود آغاز می شود و چند روز ادامه دارد.

علائم درد پریودی عبارتند از:

 • درد پایدار و ثابت
 • گرفتگی عضلات که به کمر و ران شما می رسد
 • دردی که در نلحیه رحم متمرکز شده است

همچنین برخی از زنان این علائم را نیز تجربه می کنند:

 • سرماخوردگی
 • سردرد
 • روده های سست
 • حالت تهوع

اما چه چیزی سبب گرفتگی عضلات در طول دوره ی پریودی می شود؟ گرفتگی عضلات در دوره ی پریودی به طور کلی به عنوان "دیسمنوره اولیه" دسته بندی می شود که به علت افزایش تولید پروستاگلاندین ها که هورمون های تولید شده توسط رحم است، ایجاد می شود. زمانیکه شما انقباضات شدید رحمی دارید، رساندن خون به رحم به طور موقت مسدود می شود و عضله رحم از اکسیژن محروم می شود و چرخه ی درد و گرفتگی های پریودی شروع می شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که زنان مبتلا به گرفتگی های شدید پریودی، انقباضات رحمی قویتر نسبت به سایر زنان در هنگام زایمان دارند. با توجه به تحقیقات، شرایط خاصی از جمله اندومتریوز و بیماری های التهابی لگن بر گرفتگی های پریودی تاثیر گذار هستند. بیماری آندومتریوز می تواند سبب ایجاد مشکلات باروری شود و بیماری التهابی لگن می تواند به لوله های فالوپ آسیب وارد کند که این سبب افزایش خطر حاملگی خارج از رحم می شود. سایر عوامل خطرزا شامل استفاده از آی یو دی، تومور فیبروئید رحمی و بیماری های منتقله از راه رابطه جنسی است.

اگر شما هنگام پریودی درد دارید، می توانید از روش های خانگی زیر استفاده کنید:

 • مکمل های غذایی: برخی از یافته ها نشان می دهد که مکمل های غذایی طبیعی شامل اسیدهای چرب امگا3 و منیزیم می توانند درد دوران پریودی را کاهش دهند.
 • آرامش: درحالی که استرس احساسی ممکن است درد پریودی شما را افزایش دهد، تمرینات مدیتیشن و آرامش می تواند شدت آن را کاهش دهد.
 • ورزش: فعالیت فیزیکی به ویژه یوگا ممکن است موجب کاهش درد ناشی از گرفتگی عضلات قاعدگی شود.
 • گرما: سعی کنید با استفاده از یک پد گرم در طول دوره ی پریودی، شکم خود را گرم نگه دارید. بعضی از افراد با دوش آب گرم و یا پد گرم می توانند درد دوران قاعدگی خود را تسکین دهند.
 • کشیدن سیگار و نوشیدن الکل را فراموش کنید: هر دوی این ماده ها می توانند گرفتگی عضلات قاعدگی را افزایش دهند.

اگر دوره ی پریودی شما همراه با دردهای بسیار شدید باشد، حتما با پزشک مشورت کنید، زیرا درد قاعدگی می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی باشد. در ادامه به برخی از شرایط که سبب ایجاد درد قاعدگی می شود، اشاره شده است.

بیماری اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری زنانه است که در آن بافت اندومتری مانند، خارج از رحم در ساختارهای دیگر در سراسر لگن از جمله تخمدان، لوله های فالوپ، مثانه، کف لگن و در موارد شدیدتر در روده، دیافراگم، کبد، ریه و حتی مغز یافت می شود. اندومتریوز درمان نشده می تواند منجر به چسپندگی، التهاب مزمن، کیست های پر از خون و خونریزی داخلی شود که این موجب درد مزمن لگن می شود.