درمان آفتاب سوختگی در خانه

آفتاب سوختگی در فصل تابستان بسیار دیده می شود پس خوب است در ابتدای فصل با اطلاعات بیشتری راجع به درمان های خانگی آفتاب سوختگی پیش برویم تا بتوانیم در صورت اتفاق آنهارا مهارکنیم. در ادامه بیشتر می خوانید.

به گزارش الودکتر:  تابستان اینجا است، و این بدان معنی است که وقت آفتاب گرفتن رسیده است. اما همراه با تمام ساعتهایی که در طول فصل تابستان در خارج از منزل هستیم، معمولا یک مورد اجتناب ناپذیر وجود دارد: آفتاب سوختگی. خوشبختانه برای همه ما، بسیاری از اقلام خانگی می تواند برای خنک کردن سوزش، خارش و لایه برداری که با خسارت خورشید همراه است استفاده شود. برای یادگیری در مورد داروهای خانگی که می تواند به بهبود و تسکین پوست شما کمک کند، این مقاله را بخوانید.

آب خنک

آفتاب سوختگی، اساسا التهاب پوست است. یکی از ساده ترین راه های درمان التهاب، خنک کردن ناحیه آسیب دیده است. یک راه موثرفوری  برای کمک به آفتاب سوختگی، حتی در حالی که هنوز در خارج از آن هستید، این است که به آب پناه ببرید، چه این اقیانوس، دریاچه، و یا آب در حال جریان. از استخر ها دوری کنید، زیرا آب کلر می تواند پوست را بیشتر تحریک کند. شما همچنین باید مستقیم از یخ استفاده کنید.  شما همچنین می توانید از حمام برای کمک به خنک کردن و تسکین پوست خود کمک بگیرید.

بلغور جو دوسر

چند قاشق غذاخوری جو دوسر را به یک ظرف پر از آب سرد بخیسانید و بگذارید حدود 15 تا 20 دقیقه خیس بخورید تا به بهبود آسیب های خورشید منجر شود. اضافه کردن یک فنجان جو دوسر به حمام باعث تحریک پوست می شود و به پوست کمک می کند تا  رطوبت طبیعی خود را حفظ کند. پوست خود را در حمام یا پس از خروج از آن پاک نکنید. پوست خود را خشک کنید اما با حوله نمالید.

آلوئه ورا

اگر شما یک گیاه آلوئه ورا در خانه خود ندارید، باید یکی را انتخاب کنید. ژل درون این گیاه ساکولا برای قرن ها برای انواع بیماری ها، از تخریب معده به عفونت های کلیوی استفاده شده است. این نیز تسکین دهنده آفتاب سوختگی است که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد. یک تکه ژل آلوئه ورا از یک برگ آن و گذاشتن ان روی پوست آسیب دیده می تواند خارش ناشی از آفتاب سوختگی را از بین ببرد و آرامش بدهد. اگر با برگ الوئه ورا راحت نیستید بهتر است از یک پماد ان استفاده کنید. شما می توانید این ژل ها را در اکثر داروخانه ها پیدا کنید.

چای بابونه

چای بابونه می تواند روح شما را تسکین دهد، اما همچنین می تواند پوست سوخته شده شما را تسکین دهد. چای را دم کنید و به طور معمول آن را سرد کنید. هنگام آماده شدن، یک پارچه را در آن بشویید و آن را به منطقه آسیب دیده برسانید. اگر به گرده آلرژی دارید، نباید از این درمان استفاده کنید. این ممکن است یک واکنش آلرژیک در پوست شما ایجاد کند.

سرکه

نظرات در مورد استفاده از سرکه برای تسکین آفتاب سوختگی متفاوت است. برخی می گویند که دو فنجان سرکه را برای خنک شدن آب حمام می توانید به آن اضافه کنید، در حالی که دیگران می گویند اسیدیته بالا در سرکه تنها باعث می شود همه چیز بدتر شود. اگر قبلا از سرکه  در مورد آفتاب سوختگی های کوچکتر و سبک تر استفاده نکردید بهتر است که سعی نکنید برای سوختگی های بزرگتر و جدی تر اقدام کنید.

پوشیدن لباس های گشاد و نخی

همان طور که پوست شما خود را بازسازیر می کند، اطمینان حاصل کنید که لباس هایی را که به پوست شما نمی چسبد، بپوشید. پوست شما بزرگترین عضو بدن است، بنابراین بهتر است آن را در برابر افتاب سوختگی محافظت کنید و از الیاف طبیعی مانند پنبه یا بامبو، برای بهترین پوشش های پس از آفتاب سوختگی استفاده کنید.

 آب زیادی بخورید

همانطور که پوست شما در برابر خسارات ناشی از اشعه خورشید قرار دارد، به رطوبت نیاز دارد که در طول زمان خود دربرابر خورشید از دست رفته است. اگر هشت لیوان آب در روزنخوریدد، آفتاب تند و زننده بدنتان را از پای در می آورد.

مرطوب کننده را فراموش نکنید

پس از درمان اولیه، پوست شما هنوز هم نیاز به مراقبت های دوست داشتنی نیاز دارد. یکی از مهمترین چیزهایی که می توانید برای جلوگیری از لایه برداری پوست باشد این است که به طور منظم مرطوب کننده را به مناطق آسیب دیده اعمال کنید. از مرطوب کننده های حاوی عطر و رنگ (برای پوست حساس) استفاده نکنید تا باعث تحریک پوست شود. خنک شوید، و اگر آفتاب سوختگی بیش از حد دردناک باشد، میتوانید از بعضی از ایبوپروفن استفاده کنید. شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که در دفعه بعد که از خانه خارج می شوید به اندازه کافی از کرم ضد آفتاب و کلاه و عینک استفاده کرده اید. اگر یکآفتاب سوختگی باعث تب شما شود یا اگر نشانه های کم آبی را نشان می دهید، با پزشک تماس بگیرید.

منبع: الودکتر

6راه حل درمان آفتاب سوختگی!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را بنویسید
لغو پاسخ