درباره کم خونی کودکان بیشتر بدانیم

alodoctoradmin2
دکتر محمد رضا کشتمندی خاطر نشان کرد: بدون اکسیژن کافی، کودک ممکن است بسیار خسته و ضعیف بنظر برسد و اندام‌ها و بافت‌های او آسیب‌ دیده باشند. اکثر انواع کم‌ خونی در کودکان و نوزادان قابل درمان هستند اما ممکن است مدتی به طول بیانجامد. رنگ پریدگی، خستگی و خلق و خوی بد از نشانه‌های […]

دکتر محمد رضا کشتمندی خاطر نشان کرد: بدون اکسیژن کافی، کودک ممکن است بسیار خسته و ضعیف بنظر برسد و اندام‌ها و بافت‌های او آسیب‌ دیده باشند. اکثر انواع کم‌ خونی در کودکان و نوزادان قابل درمان هستند اما ممکن است مدتی به طول بیانجامد. رنگ پریدگی، خستگی و خلق و خوی بد از نشانه‌های بارز کم ‌خونی در اطفال می‌‌تواند باشد؛ به خصوص اگر به یک مشکل دائمی تبدیل شود.

مدیر بیمارستان کودکان اکبر  افزود: کم خونی در نوزادانی که زودتر از موعد یا با وزن کم متولد شده‌اند، بسیار شایع است. خطرات کم خونی در کودکان از این جهت است که حتی می‌ تواند در رشد طبیعی آنها نیز اختلال ایجاد نموده و اثرات طولانی مدت ناگواری را بر جای بگذارد. دلایل زیادی برای کم‌ خونی در کودکان وجود دارد که از آن جمله می‌ توان به ژنتیک، کمبود آهن یا ویتامین B12، عفونت‌ها، برخی از انواع سرطان، بیماری های مزمن و درمان‌های پزشکی مرتبط با دارو در نوزادان و نوع فیزیولوژیک اشاره کرد.

دکتر کشت مندی انواع کم خونی در کودکان و نوزادان را شامل کم ‌خونی آپلاستیک، کم خونی همولیتیک، کم ‌خونی ناشی از فقر آهن، کم‌ خونی داسی شکل، کم ‌خونی تالاسمی، کم‌ خونی مگالوبلاستیک برشمرد و تصریح کرد: علت ایجاد کم خونی در کودکان دلایل عمده ای از جمله  از دست دادن گلبول قرمز خون،  ناتوانی در تولید گلبول های قرمز کافی،  از بین رفتن یا تخریب گلبول های قرمز، کاهش گلبول های قرمز خون یا پایین آمدن سطح هموگلوبین می تواند ناشی از اختلالات ژنتیکی مرتبط به گلبول های قرمز باشد.

دکتر کشت مندی با بیان اینکه اغلب علائم مربوط به کم خونی در کودکان به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به سلول های بدن است گفت: بسیاری از این علائم در شرایطی که کم خونی خفیف باشد، اصلا دیده نمی شود. از شایع ترین علائم کم خونی در کودکان می توان به مواردی ازجمله: افزایش ضربان قلب، تنگی نفس یا ناتوانی در حبس نفس،  نداشتن انرژی کافی یا زود خسته شدن، احساس گیجی یا سرگیجه به ویژه در هنگام ایستادن،  سرد رد، تحریک پذیری،  زخم زبان یا تورم زبان،  زردی یا زرد شدن پوست صورت چشم ها و دهان، بزرگ شدن طحال،  تاخیر در رشد یا پایین بودن سرعت رشد، کند بودن روند ترمیم زخم ها، پیکا یا هرزه خواری (میل به خوردن مواد غذایی غیرمغذی مانند خاک، یخ، نشاسته ذرت، گل رس و…) اشاره کرد.

وی  گفت: درمان کم خونی در کودکان بسته به علائم، سن و وضعیت سلامت عمومی شان متفاوت است. علاه بر این نوع درمان به شدت کم خونی نیز بستگی دارد. با توجه به اینکه شایع ترین علت کم خونی ناشی از فقر آهن می باشد، مصرف مکمل ها طبق دستور العمل های داده شده توسط مراکز بهداشت و استفاده از قطره آهن قابل پیشگیری و درمان است. ولیکن عواملی که روی نوع درمان پیشنهادی برای رفع کم خونی در کودکان موثر است، علت ایجاد کم خونی است. بعضی از انواع کم خونی نیاز به درمان ندارند و بعضی دیگر نیازمند دارودرمانی، تعویض خون، جراحی یا پیوند سلول های بنیادی  هستند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ