تاثیر بلیچینگ بر سفید کردن دندان ها

دکتر میترا حلمی، جراح دندانپزشک و دندانساز: بلیچینگ عمیق دندان‌ها یک پروسه چندبخشی است که جهت رفع لکه های عمیق و سمج ازروی دندان صورت می گیرد. در این روش نحوه سفید کردن دندان در چند روش در مطب و خانه صورت می گیرد و با کمک آن بدترین لکه ها (حتی لکه های ناشی از آنتی ‌بیوتیک تتراسایکلین یا فلوروز) از بین می روند.

تاثیر بلیچینگ بر سفید کردن دندان ها

دکتر میترا حلمی، جراح دندانپزشک و دندانساز:

زیبایی فرم لبخند با دندانهای زیبا، لثه خوش رنگ و فک منظم ایجاد می‌گردد. وقتی که از لثه سخن به میان می‌آید این معنی را میدهد که نباید در لثه هر نوع ناهنجاری ظاهری و یا عارضه مانند عفونت مشاهده شود. فک ها هم باید به صورت موازی و روی هم قرار بگیرند. در این بین نقش دندان ها از ویژگی زیادتری در زیبایی فرم لبخند برخوردار است. دندان هایی که نامرتب باشند باید به صورت منظم در کنار هم جای بگیرند. در صورتی که دندان ها پوسیده باشند نیاز به ترمیم دارند. ولی وقتی که رنگ آنها کدر باشد هم می‌توان با کمک بیلچینگ آنها را روشن و زیبا کرد.

بد رنگی دندانها از جمله مشکلات اکثر بیماران مراجعه کننده به دندانپزشکی است. این عارضه حتی در افرادی که فکر می‌کنند دندان های آنها درخشان و معمولی هستند، اهمیت دارد.

چون رنگدانه های خوراکی هایی هستند که در مدت زمان طولانی باعث تغییر رنگ دندان ها می‌ شوند. در برخی موارد که دندانهای متقاضی به علت های ژنتیکی و یا استفاده از  داروها به صورت مزمن کدر  شده اند و زیبایی آن ها را تحت الشعاع قرار داده اند، جایگاه مهمتری پیدا می‌کند.

فواید سفید کردن دندان با کمک بلیچینگ
بیلچینگ مهمترین ماده برای سفیدشدن  دندانهاست که ترکیبی از اکسید هیدروژن می باشد. این ماده باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب شده میان هرمهای مینایی دندان ها می شود و بعد  از مدتی دندان ها مورد آسیب قرار می گیرند. ماده بیلچینگی که جهت سفیدشدن دندان ها بکار برده می شود، با نفوذ در نواحی تحتانی مینا و عاج دندان موجب رفع رنگدانه ها می شود و باعث سفیدی و روشنتر شدن دندان ها خواهد شد.

بلیچینگ را می توانید در منزل انجام دهید ولی به خاطر اینکه زیر نظر دندانپزشک صورت نمی گیرد احتمال دارد نتایج دلخواه را ارائه  ندهد. هرچند در این روش هم دندانپزشک از فک های بیمار قالب گیری به عمل می آورد و بعد طبق اندازه فک به او تری شفاف ارائه می دهد. این روش جهت مشخص شدن اندازه ماده بلیچینگ می باشد. وقتی  که اندازه فک معلوم باشد، بلیچینگ براساس اندازه آن استفاده و سپس از صدمه دیدن دندان ها پیشگیری می‌شود.

اکنون اگر این روش درکلینیک دندانپزشکی ترمیمی انجام شود، از لثه های بیمار محافظت بهتری می شود. در این روش مواد بلیچینگ با کیفیت بالا بر سطح دندان های بیمار جای می‌گیرد. این ماده حاوی عناصر شیمیایی می باشد که با نور یا گرما فعال میگردند و بعد رنگدانه هایی که در مینای دندان وارد می شوند را از بین دندان حذف و موجب درخشان و سفید شدن دندان های بیمار میگردند.

تاثیر بلیچینگ بر سفیدی دندان ها
طبق نظر متخصصان در این زمینه، بهتر است اول بلیچینگ در مطب دندانپزشکی صورت بگیرد و بعد این روش در خانه هم تکرار گردد. این روش موجب افزایش نتیجه درمان خواهد شد و ماندگاری آن را هم افزایش میدهد هر چند کاملا نمی توانیم بگوییم چه مقدار دندانها سفید میگردند. در کل هیچ روشی برای بررسی مقدار سفید شدن دندان ها نیست.چون کدری دندان ها به علل مختلفی پدید می آید و به این خاطر از بین رفتن رنگدانه های درون مینای دندان هم به صورت متغییر پدید خواهد آمد.

دوام و تاثیرگذاری بلیچینگ

مقدار دوام و تاثیرگذاری بلیچینگ به موارد مختلفی مانند مراقبت های بعد از درمان، حفظ بهداشت دهان و پیروی از رژیم غذایی مناسب وابسته است. در این زمینه دندانپزشکان پیشنهاد می‌کنند که بهتر است بعد از بلیچینگ از مواد خوراکی و نوشیدنی های رنگدانه دار میل نکنید. این کار به ماندگاری درمان کمک بیشتری خواهد کرد هرچند این روش درمانی به صورت دوره ای  باید تکرار شود تا رنگ دندان ها به صورت دائمی سفید باقی بماند.

موارد مهم پیش از انجام بلیچینگ
نخست بیمار باید پیش دندانپزشک برود و دندان های خود را ازلحاظ میزان سلامت تست کند. در حالی که دندان ها  قابلیت کافی نداشته باشند و یا  پوسیدگی داشته باشند، ترمیم آنها بسیار حائزاهمیت است. در غیر اینصورت دندانهای آسیب دیده قادر نخواهند بود در برابر عوارض جانبی ماده بلیچینگ مقاومت کنند و در آخر بعد از مدتی تخریب و پوسیده می‌شوند. بعد از ترمیم دندان های تخریب شده، جرمگیری و برساژ انجام می شود تا نتیجه مناسب تری دریافت شود.


دکتر میترا حلمی، جراح دندانپزشک و دندانساز:

خدمات شامل: ترمیمی و زیبایی، درمان لثه، درمان ریشه، پروتز ثابت و متحرک، دندانپزشکی اطفال، ارتودنسی، ایمپلنت

شماره تماس: 02122379237

آدرس: سعادت آباد، یادگار امام شمال، ایثارگران شمال، ساختمان سیمرغ، پلاک 16، واحد 4 
سوالات مرتبط مشاوران الو دکتر
ساختمان پزشکان
}