با دکتر اوز قوانین طلایی کالری سوزاندن را یاد بگیرید

غزاله ذوالفقاری
یک تسـت بزنیـد و لاغـر شـوید

متاسفانه هیچ اتاق جادویی وجود ندارد که داخلش بروید و بعد سالم و سرحال و خوشتیپ از آن بیرون بیایید! اما فرمول سادهای برای لاغری وجود دارد: بیشتر از مقدار مصرفیتان، کالری بسوزانید! این قانون به اندازه کافی ساده هست که موفقیت شما را تضمین کند، اما چرا با وجود رعایت چنین قانونی باز هم موفق نمیشوید؟ شاید تصورتان از میزان کالری دریافتی و مصرفیتان اشتباه است که راه به جایی نمیبرید و چربیهای ذخیره بدنتان همچنان پابرجا هستند؟

اگر واقعا در مورد کالری سوزاندن دچار سوءتفاهم باشید، نیاز به اطلاعاتی دارید که بتواند موفقیت برنامه تناسب اندامتان را تضمین کند.

هفته ای دو کیلو وزن کم کنید !
azshanbe img

تا کنون بیش از 3000 نفر با این رژیم غذایی وزن خود را کاهش داده اند. این رژیم برای هر فرد با توجه به ویژگی ها و شرایط بدنی شخصی می شود و می تواند یک بار برای همیشه مسئله لاغری و کاهش وزن را برای شما حل کند. برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه سبز رنگ زیر بزنید

حتی اگر اندامتان متناسب هم باشد، راههایی هست که میتواند به سوزاندن کالری بیشتر کمک کند و فرم اندامتان را بهتر از این که هست، کند. با انجام آزمون دکتر اوز، متوجه خواهید شد که هر کدام از فعالیتهای روزانه باعث چه مقدار کالری سوزی میشود.  

خانمی که 30 دقیقه با سرعت 7/1 کیلومتر در ساعت پیادهروی میکند، چه مقدار کالری میسوزاند؟

1. 100  

2. 135

3. 175  

4. 300

پاسخ: برای 7/1 کیلومتر پیادهروی در ساعت، باید حدود 5/4 کیلوکالری انرژی در دقیقه بسوزانید. با وجود زندگی پرمشغلهای که دارید، سعی کنید هر روز 30 دقیقه وقت برای پیادهروی پیدا کنید. روزی 10 هزار قدم برای حفظ سلامت و تناسب اندام کافی خواهد بود! پس جواب درست گزینه 2 است.

 برای کسب قدرت عضلانی، چند دقیقه ورزش استقامتی در هفته لازم است؟

1. 30 دقیقه

2. یک ساعت

3. 90 دقیقه

4. 3 ساعت

پاسخ: انجام 30 دقیقه ورزش استقامتی در هفته به ساخت عضلات کمک میکند و همین موضوع باعث فرم گرفتن بدن شده، در سوخت و ساز کالریها در بدن موثر است. گزینه اول درست است.

 در طول انجام ورزشهای قلبی-عروقی (کاردیو) ضربان قلب باید به چه تعدادی برسد؟

1. دوبرابر تعداد ضربان قلب در حالت استراحت

2. 80 درصد تعداد ضربان قلب در بیشترین حالت

3. نصف ضربان قلب در بیشترین حالت

4. 30 درصد بیشتر از زمان استراحت              

پاسخ: برای بیشترین بهرهگیری از ورزش، باید به 80 درصد از اوج ضربان قلب برسید. شما میتوانید بیشترین تعداد ضربان قلب خود را با استفاده از این فرمول حساب کنید: 220 منهای سن شما؛ نتیجه، تعداد بیشترین ضربان قلب شما خواهد بود. برای یک فرد 30 ساله، این عدد 190 خواهد بود و 80 درصد آن 152 ضربان است. حفظ چنین ضربانی برای 20 دقیقه، آن هم3 بار در هفته، بدن شما را به چربیسوزی انداخته و قلبتان را تقویت میکند. گزینه 2 پاسخ صحیح است.

 چقدر باید ورزشهای کششی انجام دهید تا انعطافپذیری بدنتان را افزایش دهید؟

1. 20 دقیقه در هفته

2. 10 دقیقه در روز

3. 5 دقیقه در روز

4. 10 دقیقه یک روز درمیان

پاسخ: برای انجام حرکات کششی، 5 دقیقه در روز کافی خواهد بود؛ با افزایش دامنه حرکات خود میتوانید عضلات بدن را نرم و روان نگه داشته، از آسیبدیدگی مفاصل پیشگیری کنید. پس هر روز 5 دقیقه را به انجام حرکات کششی اختصاص دهید.

 یک مرد، با 9 دقیقه دویدن، چقدر کالری خواهد سوزاند؟

1. 200  

2. 140  

3. 100  

4. 300

پاسخ: یک مرد دونده که با آهنگی سریع در حال حرکت باشد، در هر دقیقه 22 کیلوکالری انرژی میسوزاند و به این ترتیب در عرض 9 دقیقه 198 کیلوکالری انرژی خواهد سوزاند. یک خانم دونده هم در همین زمان و با سرعت حرکت مشابه، 150 کیلوکالری انرژی میسوزاند.

 اگر یک ساعت در جنگل (پارک جنگلی) پیادهروی کنید، چه مقدار کالری خواهید سوزاند؟

1. 226  

2. 357  

3. 442  

4. 654

پاسخ: از پیادهرویتان نهایت لذت را ببرید که در همین یک ساعت، 442 کیلوکالری انرژی خواهید سوزاند!

 خانمهایی که در طول روز فقط با رایانه کار میکنند، در هر ساعت چه مقدار کالری از دست میدهند؟

1. 20    

2. 120  

3. 50    

4. 150

پاسخ: حتی انجام کارهای کامپیوتری هم در هر 2 دقیقه 2 کیلوکالری انرژی از شما میگیرد؛ پس چندان ناامید نباشید!

 گوش دادن به موسیقی میتواند شدت ورزش کردن را افزایش دهد.

1. درست

2. غلط

پاسخ: نتایج یکی از آخرین پژوهشهای محققان نشان داده مردانی که همزمان با ورزش به موسیقی گوش میدهند، 11 درصد طولانیتر و سختتر از کسانی که بدون موسیقی ورزش میکنند، فعالیت بدنی دارند. محققان بر این باورند که موسیقی میتواند حس و حال شما را تحت تاثیر قرار داده و احساس ناراحتی را در طول ورزش شما از بین ببرد.

 در طول یک شیفت کاری 8 ساعته، کدام یک از مشاغل زیر کالری بیشتری میسوزاند؟

1. ماساژدهنده

2. کارگر ساختمانی

3. پرستار

4. آتشنشان

پاسخ: یک مشتومالچی در طول یک روز کاری بیش از 3 هزار و 840 کیلوکالری، یک کارگر ساختمانی بیش از 5 هزار و 760 کیلوکالری و یک پرستار بیش از 2 هزار و 880 کیلوکالری در روز انرژی میسوزاند اما یک آتشنشان با توجه به آمادگی جسمانی و قدرت بدنی زیادی که نیاز دارد، در طول یک شیفت 8 ساعته، میتواند تا 11 هزار و 520 کیلوکالری انرژی بسوزاند! پس آتشنشان رکورددار این ماجراست.

 با انجام 25 دقیقه ورزش یوگا چه مقدار کالری از دست خواهید داد؟

1. 50    

2. 150  

3. 200  

4. 250

پاسخ: نه تنها یوگا باعث افزایش انعطافپذیری و کاهش استرس شما میشود، که در طول 25 دقیقه به راحتی 200 کیلوکالری انرژی خواهید سوزاند.

 30 دقیقه شنای آهسته چه مقدار انرژی از شما خواهد گرفت؟

1. 204  

2. 104  

3. 54    

4. 24

پاسخ: نیازی نیست که برای یک شنای عالی در استخر یک قهرمان باشید؛ حتی دور زدن آهسته در آب میتواند عضلات شما را به کار گرفته و به آنها فرم دهد. گزینه یک صحیح است.

مصرف نوشابههای ورزشی، بعد از چند دقیقه ورزش ارزش دریافت مقدار کالریاش را دارد؟

1. همیشه بعد از ورزش

2. بعد از ورزشی که حسابی عرق کردهاید

3. فقط وقتی که بیش از 30 دقیقه ورزش کردهاید

4. فقط وقتی که بیش از یک ساعت ورزش کردهاید

پاسخ: اگر بیش از یک ساعت هم ورزش کنید، یک قوطی نوشابه ورزشی کالری بیشتری از آنچه سوزاندهاید، به بدنتان وارد میکند! پس گزینه 4 صحیح است.

 سوزاندن بیش از چه مقدار کالری در یک هفته میتواند خطرساز باشد؟

1. 3 هزار

2. 4 هزار و 500   

3. 5 هزار

4. 6 هزار و 500

پاسخ: اگر شما در طول یک هفته با انجام ورزش بیش از 6 هزار و 500 کیلوکالری بسوزانید، فشاری که به ماهیچهها و مفاصلتان وارد میشود، بیشتر مضر خواهد بود تا مفید. پس برنامههای ورزشیتان را طوری تنظیم کنید که به جای خطر، برایتان فایده داشته باشد. گزینه آخر صحیح است.

 یک ساعت خرید، بیش از 100 کیلوکالری انرژی از شما میگیرد؟

1. درست

2. غلط

پاسخ: باورتان شود یا نه، با پوشیدن هر لباسی که در خرید امتحان میکنید و میپوشید، 11 کیلوکالری انرژی از دست میدهید! پس خرید میتواند ورزش شما باشد!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ
نظرات