کم کاری تیروئید

تعریف

هیپو تیروئیدی Hypothyroidism یا کم‌کاری غده تیروئید در بین بیماری‌های غدد درون ریز شایع‌ترین بیماری پس از دیابت است. به زبان ساده این بیماری هنگامی ایجاد می‌شود که غده تیروئید نتواند به اندازه نیاز بدن هورمون تولید کند. هورمون غده تیروئید تری یدوتیرونین (T۳) و تیروکسین (T۴) است. این هورمونها وظیفه تنظیم مصرف انرژی، تولید گرما و تسهیل رشد در بدن را برعهده دارند. بیماری در زنان سه برابر شایع‌تر از مردان است.

علائم و نشانه ها

ضعف و خستگی، خواب‌آلودگی، پوست خشک، خشن و سرد، عدم تحمل به سرما، کاهش تعریق، برادی کاردی یا کندتپشی، زبان بزرگ، ادم (ورم) صورت (میکسدم)، فراموشکاری، یبوست، افزایش وزن، اختلالات قاعدگی، سقطهای مکرر، تاخیر در رفلکسها، کم‌خونی و درد مفاصل و عضلات.

بیماری در بالغین سیر کندی دارد و تدریجی است. هیپوتیروئیدی در دوران نوزادی به سرعت تشخیص و درمان نشود ممکن است عقب‌ماندگی رشد جسمی یا آسیب ذهنی (کرتینیسم) اتفاق بیفتد. معروفترین علامت هیپوتیروئیدی در نوزادی بزرگی زبان، هیپوتونی (کم بودن فعالیت و تحرک) و دیر بسته شدن فونتانلها (ملاج سر) می‌باشد.


علل و عوامل خطرساز

عبارت از

هیپوتیروئیدی اولیه

برداشتن تیروئید با جراحی (مثلا در گواتر شدید یا سرطان تیروئید)

کمبود ید، که در این مورد غده تیروئید بزرگ می‌شود (گواتر)

استفاده از ید رادیواکتیو یا داروهای ضد تیروئید برای درمان سایر بیماری‌های تیروئید

مصرف داروهایی مانند لیتیوم

دوز بالای ید و آمیودارون

التهاب تیروئیدی تحت حاد

هیپوتیروئیدی خود ایمنی (تیروئیدیت هاشیموتو)

هیپوتیروئیدی ثانویه، که ناشی از کم‌کاری غده هیپوفیز است.


درمان بیماری

درمان معمولاً مصرف مادام‌العمر قرص لووتیروکسین سدیم است که نتایج رضایت بخشی دارد. نیمه عمر لووتیروکسین ٧ روز است و در بافت ها به T3 تبدیل می شود و سطح مناسبی از T3 که هورمون فعالتری می باشد ایجاد می کند.

پیشگیری

رژیم غذایی مناسب

پزشکان مرتبط

سایر پزشکان
پربازدیدترین های هفته