دلایل اصلی سردرد را حتما بشناسید!

faateme1366
شما هم فکر می‌کنید سردردی که با گرفتگی، خارش و آبریزش بینی یا چشم‌های خیس همراه است، ناشی از سینوزیت است؟ باور کنید به همین سادگی نباید روی دردهایتان برچسب بزنید و با درمان‌های اشتباه، مشکلاتتان را چند برابر کنید.

متخصصان می‌گویند 4 نفر از هر 5 نفری که تصور می‌کنند به سینوزیت مبتلایند، دچار میگرن هستند.

میگرن دارید یا سینوزیت؟
میگرن و سینوزیت ممکن است علائم مشابهی داشته باشند اما برخی از نشانه‌ها می‌توانند در تفکیک این دو درد به شما کمک کنند. اگر دچار سردرد (به‌ویژه در پیشانی)، خارش یا خیسی چشم و افزایش درد هنگام حرکت هستید، احتمالا سینوزیت دارید؛ درحالی‌که سردرد همراه با تهوع یا استفراغ، حساسیت به صدا یا نور هنگام سردرد یا درد شدید در یک طرف سر، از مبتلا بودنتان به میگرن حکایت می‌کنند. البته فراموش نکنید فشاری که درد سر به چشم‌ها و دیگر نقاط صورتتان می‌آورد، ممکن است باعث خیس شدن و سوزش چشم‌ها در زمان وقوع حملات میگرنی شود و علائم این درد را به سردرد سینوزیتی شبیه کند.

چطور درمان می‌شود؟
شستشوی مکرر بینی به منظور کاهش انسداد، و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و اسپری‌های بینی اغلب برای افراد مبتلا به سینوزیت تجویز می‌شود. درحالی‌که سینوزیتی‌ها بعد از خاتمه درمان، از سردردهای آزاردهنده نجات می‌یابند، درمان میگرنی‌ها همیشه نجات‌بخش نیست و در اغلب موارد تنها تعداد و شدت دوره‌های دردشان کمتر می‌شود. متخصصان معتقدند میگرنی‌ها برای ادامه دادن فعالیت‌های روزمره‌شان چاره‌ای جز مصرف مسکن‌های ضدالتهاب (مثل ژلوفن) ندارند و در بلندمدت با مصرف داروهایی که برای درمان صرع، افسردگی یا فشارخون بالا تجویز می‌شوند، می‌توانند حملات را کاهش دهند. گذشته از این، خانم‌هایی که در دوران قاعدگی حملات شدید میگرنی را تجربه می‌کنند، گاهی با مصرف داروهایی که وضعیت هورمون‌هایشان را تنظیم می‌کنند، از این دردها خلاص می‌شوند.

نکند آلرژی دارید؟
محققان هنوز دلیل دقیق این موضوع را کشف نکرده‌اند، اما می‌گویند در بسیاری مواقع آلرژی باعث حملات سردرد می‌شود و افراد به‌اشتباه مهر میگرن را بر این دردها می‌زنند. از نظر آنها فشاری که بر سیستم عصبی، غدد درون‌ریز و سیستم ایمنی در زمان ابتلا به آلرژی تحمیل می‌شود، می‌تواند زمینه را برای ابتلا به سردرد فراهم کند. گذشته از این، التهاب‌های ناشی از آلرژی می‌تواند زمینه‌ساز حملات میگرنی شود و در بسیاری موارد با تغییر فصل، حذف عوامل آلرژی‌زا یا درمان تخصصی این بیماری می‌توان از سردردها هم خلاص شد.

سردردهای آلرژیک چه علائمی دارند؟
اگر درد را در پشت گونه‌ها، پیشانی یا صورتتان احساس می‌کنید، سردردهایتان همراه با نبض و در یک طرف بدن است و در زمان حملات درد، حالت تهوع هم سراغتان می‌آید، ممکن است به آلرژی دچار باشید.

سبک زندگی‌تان دردآور است؟
شیوه زندگی شما بر دردهایتان تاثیر زیادی می‌گذارد. اگر استرس زیادی را تحمل می‌کنید، باید انتظار شدت گرفتن حملات میگرنی را داشته باشید و اگر زیاد در معرض باد سرد قرار دارید، احتمالا سردردهای سینوزیتی زیاد سراغتان می‌آیند. اگر هم آلرژی دلیل سردردهایتان است، با مصرف داروهای ضدحساسیت می‌توانید از هیستامین‌هایی که در بدنتان وجود دارند راحت شوید و با حذف عوامل آلرژی‌زا، حالتان را بهتر کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ