بعد از استفراغ چه بخوریم؟

sahar.d
تقویت معده بعد از استفراغ برای رفع سستی و ضعف بدن ضروری است.

استفراغ یا حالت تهوع اتفاق ناخوشایندی است که در اثر مسمومیت غذایی، مشکلات معده و یا بارداری پیش می آید. پس از استفراغ دستگاه گوارش ضعیف و حساس می شود. برخی افراد بعد از استفراغ دوست ندارند چیزی بخورند اما برای تقویت سیستم گوارش و رفع ضعف بدنی نیاز است غذا بخورید. در این مطلب بهترین مواد غذایی که بعد از استفراغ باید بخورید را معرفی می کنیم.

بعد از استفراغ آب بخوریم

نوشیدن آب بعد از استفراغ می تواند مفید باشد. آب به هیدارته نگه داشتن بدن بعد از استفراغ کمک می کند و همچنین در خلاص شدن از احساس سردرد که بعد از استفراغ شکل می گیرد، نقش دارد. آب را بسیار آرام و به تدریج بنوشید تا از آمادگی معده در تحمل آنچه به آن وارد می شود، اطمینان حاصل شود. خرده های یخ نیز گزینه خوب دیگری برای تامین آب مورد نیاز بدن بعد از استفراغ هستند.

بعد از استفراغ مایعات مصرف کنیم

بعد از استفراغ نیازی نیست نوشیدن را تنها به آب محدود کنید. از دیگر مایعاتی که می توانید بعد از استفراغ مصرف کنید می توان به نوشیدنی های ورزشی، ژلاتین، سودا، آب گوشت یا مرغ و آب سیب اشاره کرد. این قبیل مایعات می توانند معده را برای دریافت اندکی غذای جامد آماده کنند.

رژیم غذایی برات 

رژیم غذایی برات (BRAT Diet) شامل موز، برنج، سس سیب، و نان تست می شود.این رژیم غذایی را پس از آغاز احساس گرسنگی – حدود شش تا دوازده ساعت پس از استفراغ – مصرف کنید. رژیم غذایی برات مقداری کالری در اختیار بدن قرار می دهد و موز می تواند ماده مغذی مهم پتاسیم که به واسطه استفراغ از بدن دفع می شود را تامین کند.

بعد از استفراغ غذاهای سبک بخورید

اگر احساس می کنید معده شما می تواند شرایطی فراتر از مصرف رژیم برات را تحمل کند، مصرف غذاهای سبک را مد نظر قرار دهید که از آن جمله می توان به نودل ساده، سیب زمینی پخته، مافین انگلیسی، و نان تست بدون کره اشاره کرد. این غذاها باید کاملا ساده باشند و هیچ روغن، پنیر، سس یا کره ای به همراه آنها مصرف نشود. از دیگر غذاهای ساده می توان به منابع پروتئینی، مانند گوشت بوقلمون پخته یا گوشت مرغ آب پز یا کبابی اشاره کرد.

بعد از استفراغ دارو مصرف کنید

اگر استفراغ شما بیش از چند روز ادامه داشته است یا نمی توانید هیچ چیزی مصرف کنید، به پزشک مراجعه کنید تا برای بهبود این شرایط دارو تجویز شود. یکی از این داروها فنرگان (Phenergan) است که یک ضد استفراغ و همچنین یک ضد حساسیت محسوب می شود.این دارو به صورت خوراکی یا شیاف، اگر بیمار قادر به خوردن هیچ چیزی نباشد، قابل استفاده است. از گزینه های دیگر می توان به زوفران (Zofran) اشاره کرد. در شرایطی که این دارو برای بیمارانی که شیمی درمانی انجام می دهند، تجویز می شود، اما در درمان استفراغ عادی نیز قابل استفاده است.

درمان فوری اسهال و استفراغ در کودکان

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ