استرس با بدن ما چه می کند؟

استرس و اضطراب یکی از مشکلاتی است که امروزه افراد زیادی به آن دچار هستند. استرس کنترل نشده و زیاد، اثرات زیان باری بر بدن ما می گذارد و سلامتی کلی و کارهای روزمره ی ما را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر ما قادر به کنترل استرس و اضطراب خود نباشیم، این مشکل به صورت های مختلف در بدن ما بروز پیدا می کند. در ادامه ی این مطلب به چگونگی تاثیر استرس بر بدن ما اشاره خواهیم کرد.

استرس با بدن ما چه می کند؟

همه ی ما می دانیم استرس چه نشانه هایی دارد و چگونه احساسی است. عظلات بدنتان منقبض می شوند. قلب شما تند تند می زند و ضربان قلبتان بالاتر می رود. استرس مانند واکنش در مقابل مبارزه یا فرار است. هورمون های بدن، شما را برای مبارزه و یا فرار از آن آماده می کنند. اگر این اتفاق به صورت مداوم مثلا هر روز رخ می دهد، استرس مزمن نامیده می شود و عوارض زیادی به دنبال دارد و می تواند به قسمت های مختلف بدن و سلامت کلی شما آسیب برساند. 

هورمون ها مواد شیمیایی هستند که سبب فعالیت بخش های خاصی از بدن شما می شوند. در هنگام استرس غدد آدرنالین بدن، هورمون هایی را ترشح می کنند که به بدن شما کمک می کنند که برای مبارزه یا فرار از خطر آماده شود. (آدرنالین، نورآدرنالین، کورتیزول) زمانیکه این همرمون ها برای مدت طولانی در سطح بالایی قرار می گیرند، می توانند استخوان ها و سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کنند. برنامه ی خواب شما را دچار مشکل کنند و سبب از بین رفتن عضله هایتان شوند. 

چگونه این اتفاق روی می دهد؟

هورمون ها مواد شیمیایی هستند که سبب فعالیت بخش های خاصی از بدن شما می شوند. در هنگام استرس غدد آدرنالین بدن، هورمون هایی را ترشح می کنند که به بدن شما کمک می کنند که برای مبارزه یا فرار از خطر آماده شود. (آدرنالین، نور آدرنالین، کورتیزول) زمانیکه این هورمون ها برای مدت طولانی در سطح بالایی قرار می گیرند، می توانند استخوان ها و سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کنند، برنامه یخواب شما را دچار مشکل کنند و سبب از بین رفتن عضله هایتان شوند.

معده درد

داشتن استرس و اضطراب در بعضی موارد مشکل است، اما اگر شما واقعا استرس داشته باشید، ممکن است دچار حالت تهوع شوید و ممکن است به شکم شما آسیب برسد. این امری طبیعی است زیرا احتمال دارد بدن شما هنگام استرس برای تمرکز بیشتر بر پاسخ به مبارزه یا فرار از خطر، هضم را کند و یا متوقف کند.

مشکل در توالت رفتن

اگر در اغلب موارد استرس دستگاه گوارش شما را مختل می کند، می تواند موجب اسهال یا یبوست شود و بر توانایی بدن شما برای دریافت مواد مغذی تاثیر بگذارد. به نظر می رسد بین استرس و سندروم روده تحریک پذیر رابطه ای وجود داشته باشد که می تواند موجب درد و گرفتگی عضلات شکم و همچنین یبوست و اسهال شود.

رفلاکس اسیدی معده

افرادی که تحت استرس زیادی قرار دارند، ممکن است بیشتر بخورند یا بیشتر مواد غذایی ناسالم مصرف کنند. همچنین ممکن است بیشتر مشروبات الکلی بنوشند و یا بیشتر سیگار بکشند. همه اینها می توانند موجب سوزش معده و رفلاکس اسیدی (زمانیکه اسید معده تا به مری وارد شود) شوند. اگر این مشکل درمان نشود، می تواند سبب زخم ( زخم های باز) و بافت اسکار شود.

سر درد

وقتی استرس دارید، عضلات در سر، گردن و شانه هایتان سفت می شوند. این مشکل می تواند به سردرد تنشی و میگرن منجر شود. تکنیک های ریلکسیشن و آرامش بخش می توانند سبب کاهش استرس شما و همچنین تعداد این سردرد ها شود.

قاعدگی خانم ها

استرس می تواند چرخه قاعدگی خانم ها را نامنظم کند و باعث عقب افتادن و یا پریودی دردناک شود. همچنین استرس موجب بدتر شدن سندروم پیش از قاعدگی می شود، سندروم پیش از قاعدگی سبب تغییرات در خلق و خو و گرفتگی عضلات در برخی از زنان قبل از دوره قاعدگی می شود.

میل جنسی

استرس می تواند میل جنسی را در زنان و مردان کاهش دهد، اما استرس مزمن می تواند سبب ایجاد مشکلات واقعی برای مردان در اتاق خواب شود. استرس می تواند به اختلال در نعوظ، اثر بگذارد و همچنین تعداد و کیفیت اسپرم را تحت تاثیر قرار دهد.

مشکلات قلبی