عوامل تنگی نفس را بشناسید

تنگی نفس یکی از مشکلات رایج دنیای امروز است. این مشکل ممکن است که به دلایل مختلفی مانند عوامل طبیعی و یا بیماری های مختلف ایجاد شود. در ادامه این مطلب با عوامل ایجاد تنگی نفس بیشتر آشنا خواهیم شد.

عوامل تنگی نفس را بشناسید

تنگی نفس انواع مختلفی دارد و بسیاری از بیماری ها و یا عوامل طبیعی می تواند سبب ایجاد این مشکل شود. تنگی نفس همراه با افزایش تعداد و عمق تنفس و احساس تنگی قفسه سینه و خستگی و سایر علائم است. در این مطلب شما را با عوامل طبیعی و بیماری هایی که سبب ایجاد تنگی نفس، آشنا می کنیم.

حملات آسم

در این بیماری، راه های هوایی شما به طور ناگهانی تنگ و متورم می شوند و احتمال دارد که به سختی نفس بکشید، سرفه کنید و هنگام نفس کشیدن صدای آن شنیده شود.

روشن نیست که چرا این اتفاق برای برخی از مردم به وجود می آید، اما بسیاری از عوامل مانند گرده گیاهان، گرد و غبار، دود سیگار، ورزش های سنگین، هوای سرد و استرس، سبب ایجاد و تشدید حمله های آسمی می شود. پزشک شما می تواند به شما آموزش دهد که در هنگام حمله های آسمی چه کارهایی  انجام دهید و همچنین داروهایی برای شما تجویز کند تا بتوانید راحت تر نفس بکشید.

واکنش های آلرژیک

گرده گیاهان، گرد و غبار، نوازش حیوانات خانگی و سایر عوامل می تواند سبب ایجاد آلرژی و حساسیت و در نهایت تنگی نفس شود. گاهی اوقات واکنش های آلرژیک سبب ایجاد بیماری آسم می شود اما این حساسیت همیشه از طریق هوا به وجود نمی آید و ممکن است در اثر چیزهایی که لمس کرده اید و یا برخی از غذاها ایجاد شود. شما می توانید با پزشک خود در مورد کنترل بهتر آسم و آلرژی خود صحبت کنید.