7 مزیت نوشیدن آب که نمی دانستید!

کمبود آب بدن ممکن است که موجب سردر و میگرن در افراد گردد. بعضی از تحقیقات نشان داده اند که نوشیدن آب می تواند سردرد های ناشی از کم آبی بدن را از بین ببرند.

7 مزیت نوشیدن آب که نمی دانستید!

60 درصد از بدن ما را آب تشکیل می دهد. معمولا توصیه می شود که روزانه 8 لیوان آب بنوشید. اگر چه این توصیه بر اساس قوانین علمی است، آب رسانی به بدن مهمترین عامل می باشد.

در ادامهمزایای علمی نوشیدن آب را بررسی خواهیم کرد.

آب به عملکرد فیزیکی بدن بسیار کمک می کند:

اگر بدن دچار کمبود آب شود عملکرد فیزیکی نیز کاهش می یابد. این موضوع در حین و بعد از انجام ورزش های سنگین و در هوای گرم بسیار مهم است.

کمبود آب بدن در صورتی که حتی به کمی 2 درصد باشد قابل توجه است. اگرچه برای ورزشکاران دور از انتظار نیست که در حین ورزش با تعرق 6 تا 10 درصد از آب بدن خود را از دست بدهند.

کم شدن آب بدن منجر به تغییر کنترل دما، کاهش انگیزه، افزایش خستگی، انجام ورزش را سخت تر می کند منظور از ورزش چه فیزیکی و چه ذهنی می باشد.

در صورتی که بدن به میزان کافی هیدراته باشد از این اتفاق ها جلوگیری خواهد شد و گرفتگی عضلات حین ورزش های سخت را کاهش می دهد. وقتی که ماهیچه ها حاوی 80 درصد آب باشند این اتفاق ها رخ نخواهد داد.

بنابراین اگر ورزش شما به حدی سخت است که تعرق می کنید، هیدارته بودن و آبرسانی به بدن به عملکرد بهتر کمک می کند.

آیا میزان آبی که نوشیده می شود بر سطح انرژی و فعالیت مغز تاثیر دارد؟

بعضی از مردم بیان می کنند که اگر در طول روز آب ننوشید سطح انرژی و عملکرد مغز نیزکاهش می باید. تحقیقاتی نیز این گفته را تایید کرده اند.

تحقیقی که بر روی زنان انجام شده است گزارش می دهد که اگر سطح آب بدن آن ها  بعد از ورزش کردن کمتر از 1.36 درصد شود، روحیه و قدرت تمرکز آنان را تحت تاثیر قرار می دهد و سردرد های دوره ای را در آن ها افزایش می دهد.

در تحقیقی مشابه که بر روی مردان انجام شد، متوجه شدند که اگر سطح آب بدن مردان جوان کمتر از 1.59 درصد شود کارکرد حافظه را تحت تاثیر قرار می دهد و احساس اضطراب و خستگی را در آن ها افزایش می دهد.

تحقیق دیگری که بر روی کودکان صورت گرفته است نشان می دهد که کمبود آب بدن آن ها موجب تاثیر بر روحیه، حافظه و عملکرد مغزشان خواهد شد.

نوشیدن آب شاید به درمان سردرد کمک کند:

کمبود آب بدن ممکن است که موجب سردر و میگرن در افراد گردد.بعضی از تحقیقات نشان داده اند که نوشیدن آب می تواند سردرد های ناشی از کم آبی بدن را از بین ببرند.

اگرچه این مسئله به نوع سردر نیز بستگی خواهد داشت.

آیا نوشیدن آب به رفع یبوست کمک خواهد کرد؟

یبوست یک مشکل عمومی و عادی است که با حرکات سخت درون روده و ایجاد اشکال در دفع خود را نشان می دهد.  

نوشیدن آب می تواند به حرکت و کار کردن بیشتر روده ها کمک کند و شواهدی این گفته را تایید می کنند.

کمبود آب بدن یکی از جمله عوامل ایجاد کننده یبوست چه در جوانان و چه در سالمندان می باشد.

نوشیدن آب به درمان سنگ کلیه نیز کمک می کند:

سنگ هایی که در مجاری ادراری تشکیل می شوند دردناک ترین نوع سنگها هستند. این سنگ ها از کریستال ها معدنی به وجود می آیند. این نوع سنگ ها معمول ترین هستند که در کلیه ها ایجاد می شوند. شواهد محدودی وجود دارد که نشان می دهد آب خوردن می تواند از ایجاد سنگ در افرادی که قبلا سابقه سنگ داشته اند جلوگیری کند.

خوردن آب زیاد موجب می شود که ادرار زیادی از کلیه ها عبور کنند که در نتیجه غلظت مواد معدنی را کاهش می دهد و در پی آن از ایجاد کریستال های معدنی ممانعت خواهد شد.

ممکن است که آب از تشکیل اولیه سنگ جلوگیری کند اما برای اثبات این قضیه نیاز به تحقیق بیشتری می باشد.

آب می تواند اثر خماری را از بین ببرد:

خماری حالتی است که بعد از نوشیدن الکل در فرد ایجاد می شود. الکل یک دیورتیک می باشد که موجب کمبود آب بدن  می گردد.

اگرچه کم آبی عامل اصلی خماری نمی باشد اما می تواند علائمی از قبیل تشنگی، خستگی، سردرد و خشکی دهان ایجاد کند.

یک راهه خوب برای کاهش خماری نوشیدن یک لیوان آب هنگام نوشیدن الکل می باشد و همچنین نوشیدن یک لیوان بزرگ آب قبل از رفتن به رخت خواب.

نوشیدن آب می تواند به کاهش وزن کمک کند:

طبق دو تحقیق انجام شده نوشیدن 500 میلی لیتر آب به طور مداوم در طول روز منجر به افزایش متابولیسم بدن بین 24 تا 30 درصد می گردد.

محققان تخمین می زنند که نوشیدن 2 لیتر آب در طول روز منجر به مصرف 96 کالری در روز می شود در نتیجه انرژی افزایش می یابد.

افزون بر این حتی بهتر است که آب سرد بنوشید زیرا بدن برای رساندن دمای آن به دمای بدن نیاز به صرف کالری دارد.

نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا خوردن باعث کاهش اشتها و در نتیجه میزان کالری ورودی به بدن را کاهش می دهد.

منبع الو دکتر

چگونه کمبود آب بدن را جبران کنید؟
ساختمان پزشکان
}