طی مراسمی با حضور اهالی رسانه و دست اندرکاران صنعت سلامت از جایزه علمی دکتر عباس شیبانی و نشان این جایزه رونمایی شد  

سمانه حسنی
مراسم رونمایی از جایزه علمی دکتر عباس شیبانی و بزرگداشت مقام علمی و تلاش های اجرایی وی با حضور خبرنگاران و نمایندگان رسانه های گروهی، علاقه مندان و همراهان دکتر شیبانی و با اجرای دکتر رشید کاکاوند به صورت آنلاین در ۲۰ آبان ۱۴۰۰ برگزار شد. در این مراسم که به مناسبت تولد 90 سالگی […]

مراسم رونمایی از جایزه علمی دکتر عباس شیبانی و بزرگداشت مقام علمی و تلاش های اجرایی وی با حضور خبرنگاران و نمایندگان رسانه های گروهی، علاقه مندان و همراهان دکتر شیبانی و با اجرای دکتر رشید کاکاوند به صورت آنلاین در ۲۰ آبان ۱۴۰۰ برگزار شد.

در این مراسم که به مناسبت تولد 90 سالگی دکتر عباس شیبانی و برای رونمایی از نشان این جایزه علمی، برگزار شد، تعدادی از همکاران، همراهان دکتر عباس شیبانی و متخصصین قلب و عروق کشور و اعضای خانواده وی سخن گفتند.

آزاده شیبانی، دکتر محمد حسین دشتی، دکتر علی اصغر بلوریان، دکتر معصومعلی معصومی، از جمله مهمانانی بودند که در این برنامه درباره جایگاه علمی، مدیریتی و خصایص فردی دکتر عباس شیبانی سخن گفتند.

در این برنامه زنده که از ساعت 17 تا 18 همزمان بر روی چندین پلتفرم پخش آنلاین از جمله اینستاگرام و آپارات پخش شد، آزاده شیبانی، دختر دکتر شیبانی، ضمن قدردانی از برگزاران کنندگان این برنامه که تلاشی برای قدردانی از یک عمر خدمت کارآمد دکتر شیبانی بود، به کوتاهی درباره خصایص اخلاقی پدر صحبت کرد.

آزاده شیبانی با اشاره به این مسئله که اگر تصمیم گیری درباره برگزاری چنین رویدادی را به خود دکتر عباس شیبانی واگذار می کردند، وی حاضر به پذیرش هیچ گونه رویدادی در ستایش خود نخواهد بود، گفت: «با این حال، همکاران حوزه پزشکی، بخصوص رشته قلب و عروق که از دستاوردهای مدیریت ساده و صادقانه او در تجهیز بخش های جراحی قلب آگاه بودند، تصمیم گرفتند چنین رویدادی را برگزار کنند که از همه آن ها تشکر می کنم»

وی گفت یکی از خصایص دکتر شیبانی در دوره فعالیتش تلاش برای توزیع عادلانه خدمات پزشکی و بهره مندی همه اقشار مردم از درمان بود. همچنین تلاش مخلصانه برای حل مشکلات مردم و برطرف کردن خلاء هایی که در بخش قلب و عروق کشور وجود داشت از دستاوردهای وی بود.»

دکتر محمد حسین دشتی، همکار و همراه دکتر عباس شیبانی و عضو سابق هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران که مهمان حضوری برنامه بود، با اشاره به خصایص منحصر به فرد دکتر عباس شیبانی در محیط کاری گفت: «برای دکتر شیبانی اصل در انجام دقیق و موقع کارها بود و در این زمینه خیلی در قید و بند سلسله مراتب اداری نبود. وی خیلی از کارها خود در دست می‌گرفت و آنقدر پیگیری می کرد تا به نتیجه برسد»

دکتر دشتی، در ادامه افزود: «ما به عنوان همکاران دکتر عباس شیبانی این خصوصیت را از وی آموخته بودیم و به این خاطر سیر کارهای اداری در هیات امنای ارزی، همیشه با سرعت بالایی انجام می‌گرفت و این شکل مدیریت بی شائبه باعث شد در مقاطع حساس بتوانیم نیاز کشور به تجهیزات پزشکی و تجهیز بخش های بیمارستانی را برطرف کنیم و این سرعت هنوز زبانزد است».

وی با اشاره به این که در سال های اولیه بخصوص در دوره جنگ، رشته جراحی قلب در کشور بسیار ضعیف بود تصریح کرد: «توسعه این رشته و پیشرفت‌هایی که در این سالها به دست آمد به همت ایشان میسر شد تا جایی که الان این رشته بسیار گسترش یافته و در بیشتر مناطق کشور بخش تخصصی قلب و عروق دایر شده است»

دکتر دشتی همچنین از لزوم تاسیس بنیاد علمی دکتر عباس شیبانی که بتواند ضمن حفظ و ترویج دستاوردهای علمی و مدیریتی وی در حوزه پزشکی، در خصوص اجرای برنامه‌های آموزشی و توسعه ای فعالیت کند، سخن گفت.

دکتر علی اصغر بلوریان، فوق تخصص جراحی قلب و عروق و متخصص جراحی عمومی در بیمارستان رضوی مشهد، به عنوان دیگر مهمان برنامه درباره همکاری خود با دکتر عباس شیبانی گفت: «31 سال پیش با دکتر شیبانی در زمانی آشنا شدم یک سال بعد از راه اندازی جراحی قلب خراسان در حال تجهیز بخش جدید جراحی قلب بیمارستان قائم بودیم که برای تجهیزات مزاحم دکتر شدیم. خوبی های وی را هرگز نمی‌توان بیان کرد صداقت و نظم و دلسوزی و عدالت و وقت شناسی، صفات متعالی بود که ایشان داشتند. »

دکتر بلوریان در بخش دیگری از سخنان خود به ذکر خاطره ای از همکاری با دکتر شیبانی پرداخت و گفت: «سال 71 وقتی عازم شرکت در کنگره ای در انگلیس بودم، نشستی با ایشان داشتم که به من گفتند: من 10 هزار دلار به سفارت ایران حواله می کنم که مقداری تجهیزات بیمارستانی تهیه کنند و تو با خودت بیاور. همین کار انجام شد و موقع بازگشت ساعت یک بعد از نیمه شب بود که در فرودگاه دیدم دکتر شیبانی شخصا برای ترخیص تجهیزات به گمرک آمده اند و در حال انجام کارهای سنگین ترخیص هستند.»

وی اضافه کرد: «نمی دانم چنین پدیده ای را در مملکت دنیا می توان سراغ گرفت یا خیر اما اگر هم باشد بسیار نادر است و من منش این اسطوره را در اداره امور توصیه می کنم.»

دکتر معصومعلی معصومی، فوق تخصص جراحی قلب و عروق از کرمانشاه، با ذکر خصلت هایی از دکتر عباس شیبانی، با ذکر خاطره ای درباره وی گفت: «وقتی در سال 1373 تلاش می کردیم امکانات اولیه تجهیز یک بخش را فراهم کنیم حتی دعوت از وزیر هم برای ما موثر نشد و در نهایت نزد دکتر شیبانی رفتیم و شرح مشکلات و محدودیت ها را گفتیم. دکتر شیبانی فقط روی یک کاغذ سفید تعهدی از ما گرفت که اعتبارات اختصاص یافته را بعدها بازگردانیم و از فردای آن روز کامیون کامیون تجهیزات پزشکی به رایگان به کرمانشاه سرازیر شد که حتی شامل آنژیوگرافی می شد. ما جراحی را شروع کردیم و از درآمد بیمارستان تعهدات را بازپرداخت کردیم و حتی دستمان باز شد و بخش های دیگری را راه انداختیم.»

وی با اشاره به هیات امنای صرفه جویی ارزی که ایده دکتر شیبانی بود گفت: «این قانون منشا حرکتی تاریخی شد که از ثمره آن الان در تمام استان های کشور بخش قلب وجود دارد. ایشان فرایندها را به قدری آسان کرده بود که در یک دفتر کوچک و تمام کارهای بزرگ کشوری را در زمینه رشته ای فوق تخصصی و تجهیز و تامین وسایل انجام می داد و اگر امروز 250 تا 300 بخش قلب در کشور است و هزاران هزار جراحی قلب انجام می شود مدیون تلاش و صداقت دکتر شیبانی بود.»

در بخش دوم این برنامه علاوه بر رونمایی از نشان جایزه دکتر شیبانی، مراسم امضا روی بوم مخصوص جایزه دکتر شیبانی صورت گرفت.

شایان ذکر است که طبق اعلام دبیرخانه دائمی جایزه دکتر عباس شیبانی، پزشکان و اساتید پژوهشگر تا ۲۰ آذر ۱۴۰۰ فرصت دارند آثار و مقالات خود را به نشانی www.drsheybaniaward.com ارسال کنند. آثار رسیده از سوی هیات داوران بین المللی، بررسی و جایزه پژوهشگر برگزیده، روز ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ طی مراسمی اعطا خواهد شد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ