رژیـم خـرابکن هـا را می شناسید؟

باورهای غلط لاغری

رژیـم خـرابکن هـا را می شناسید؟

اگر از 10 نفر بپرسید که بهترین راه لاغری کدام است، هر کدام از آنها یک نظر خواهند داد و شما در نهایت 10 جواب متفاوت خواهید داشت که باز هم نمیتوانید بر اساس آن تصمیم بگیرید که از کدام شیوه میتوان بهترین نتیجه را گرفت. البته بسیاری از حرفهایی که بین رژیمگیرندهها متداول است، حرفهای نادرستی است که در بسیاری از موارد باعث میشود همه تلاشهای فرد برای کاهش وزن و لاغر ماندن از بین برود. در ادامه به معروفترین ادعاهایی که در زمینه لاغری شاید سالهاست شنیدهایم، میپردازیم و در هر مورد، واقعیت موضوع را نیز بررسی میکنیم.

باور شماره 1. هرقدر بیشتر ورزش کنید، بهتر است

  واقعیت: ورزش بیش از حد تاثیر معکوس دارد

بیش از حد انجام دادن ورزش هم میتواند تاثیر عکس داشته باشد. کارشناسان ورزشی معتقدند ورزش کردن در هر 7 روز هفته میتواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند، همچنین ورزش باعث کشیدگی مفصلها شده و ما را بیش از حد خسته میکند. عضلات شما برای ترمیم و بازسازی نیاز به زمان دارند و به این ترتیب است که در طول جلسه بعدی ورزش، مفید واقع میشوند. البته اگر به خاطر خستگی و کسالت، حرکتهای ورزشی را درست انجام ندهید، قاعدتا کالری کمتری نسبت به وقتی که درست ورزش میکنید، خواهید سوزاند.  بنابراین هفتهای یک روز را بدون ورزش، استراحت کنید و برنامه ورزشی خود را در هر جلسه، کمی متفاوتتر از جلسه قبلی برگزار کنید؛ مثلا یک جلسه روی حرکات بازو تمرکز کنید و جلســه بعد را به حرکات پا اختصاص دهید. به این ترتیب، همه عضلات بدن به نوبت کار میکنند و هیچ یک از عضلات بدن به خاطر کار بیش از حد، دچار خستگی و فرسودگی نمیشود. فقط یادتان باشد زمانی که برای گرفتن دستههای برخــــــی دستگاهها ماننــــد تردمیـــل، دوچرخـــــه ثابت یا سایر دستگاههای هوازی خم میشــوید، پشتتان را در طول تمرین صاف نگه دارید و قوز نکنید تا دچار آسیبدیدگی نشویــــــد و بیشترین کالری را بسوزانید.

باور شماره 2. فقط 3 بار در روز غذا بخورید، میانوعده نخورید

  واقعیت: تعداد وعدهها مهم نیست، تعداد کالریهامهم است!

دوباره داستان در مورد کالریهاست. شما میتوانید 3بار در روز یا 6 بار در روز غذا بخورید؛ مهم این است که مقدار کالری دریافتیتان یکسان باشد. گرچه باید روزانه حداقل 3 وعده غذا میل کنید و این ساختار عادت غذا خوردن روزانه شما را شکل میدهد بنابراین سعی کنید زیاد گرسنه نمانید و اگر 6بار در روز غذا بخورید، قاعدتا نمیتوانید 6 وعده کامل میل کنید.

باور شماره 3. در زمستان همه افراد چاق میشوند

  واقعیت: در زمستان تمایل افراد به تحرک بدنی کم میشود!

وقتی دمای هوا افت میکند، احساس میکنیم بدن ما باید چربی بیشتری ذخیره کند تا عایقی در برابر سرما داشته باشیم! اما این اتفاق واقعا نمیافتد! در حقیقت، بدن برای اینکه در دماهای پایین ما را همچنان گرم نگه دارد، متابولیسم خود را افزایش میدهد که این مساوی است با سوزاندن کالری بیشتر، بنابراین اگر در زمستان وزن اضافه میکنید، مقصر همان تغییرات کوچکی است که زمستانها در سبک زندگیتان ایجاد میشود مثلا ورزش کمتر، خوردن غذای حاضر، آماده و بیدردسر و ... برای ثابت نگه داشتن وزن در زمستان، سعی کنید رژیم متعادل خود را حفظ کنید (حتی اگر فقط از کربوهیدراتها تغذیه میکنید) و ورزش روزانهتان را قطع نکنید.

باور شماره 4. روغن را حذف کنید

  واقعیت:روغنها باعث افزایش احساس سیری شما میشوند

روغنها دو برابر بیشتر از کربوهیدراتها و پروتئینها چاقکننده هستند اما لازم نیست آنها را از رژیم خود حذف کنید. مطالعات نشان داده چربیها احساس سیری به فرد داده و به بسیاری از غذاها طعم میدهند. حذف کردن روغنها از رژیم غذایی فقط باعث افزایش گرسنگی شما میشوند. چربیها شما را برای مدت طولاتیتری سیر نگه میدارند زیرا مانع از خالی شدن مواد زائد از شکم میشوند.

باور شماره 5. کربوهیدراتها چاقتان میکنند

  واقعیت: در یک رژیم غذایی متعادل، کربوهیدراتها ضروری هستند

کربوهیدراتها چاقتان نمیکنند اما کالریها چاقتان میکنند. معمولا شکر و چربی موجود در کربوهیدراتهاست که باعث چاقی میشود. علاوه بر این، بسیاری از کربوهیدراتها فراوری شده است، بنابراین شما نمیتوانید از احساس سیری که فیبرهای موجود در کربوهیدراتهای فراوری نشده نصیبتان میکنند، بهره ببرید. مثلا پاستای قهوهای (پاستایی که از غلات کامل تهیه شده)، بسیار سیر کنندهتر از پاستای سفید است و برای مدت بیشتری احساس سیری و رضایت شما را تامین میکند. قاعدتا اگر در مقدار سس و کرهای که به پاستای خود اضافه میکنید تجدید نظر کنید، میتوانید کالری کمتری بگیرید.

باور شماره 6. دسرها را حذف کنید

  واقعیت: خود را از شیرینیها محروم نکنید

محرومیتها نقطه سقوط هر رژیمی است. میتوانید مقدار کمی دسر یا شیرینی بخورید تا میلتان برای خوردن شیرینی را ارضا کنید و همچنان بتوانید به رژیمتان ادامه دهید. فقط کافی است اندازه شیرینی و دسرتان زیادی بزرگ نباشد! شما میتوانید رژیمی داشته باشید که به شما اجازه دهد روزی یک شکلات کوچک یا هفتهای یک بار شیرینی بخورید. وقتی در طول رژیم خودتان را شکنجه کنید و زیادی سخت بگیرید، احتمال اینکه با دیدن یک شکلات یا شیرینی اختیار از کف دهید، بسیار بیشتر است.

باور شماره 7. نگران رژیم غذایی نباشید؛ فقط ورزش کنید

  واقعیت: ورزش به تنهایی کافی نیست

شاید شما نتوانید به اندازه کافی ورزش کنید که برای خوردن یک وعده بزرگ آمادگی داشته باشید. ورزش فقط برای سوزاندن کالری نیست. اگر شما یک برش پای سیب بخورید که حدود 500 کالری انرژی دارد، حداقل باید 2 ساعت پیادهروی سریع کنید تا همه کالری دریافتی از پای سیب را بسوزانید، بنابراین تا زمانیکه کالری دریافتی را کاهش ندهید، وزن کم نخواهید کرد.

باور شماره 8. وزن عضلات بیشتر از وزن چربیهاست

  واقعیت: مسلما یک کیلو عضله برابر است با یک کیلو چربی

اگر منظم ورزش میکنید و عدد ترازو همچنان بیشتر از چیزی است که باید باشد، این حرف حسابی به دلتان مینشیند که: «خب، به خاطر وزن عضلههایم است. عضله سنگینتر از چربی است.» که البته این حرف چندان درست نیست. هیچ مادهای نیست که در مقدار برابرش، از ماده دیگر سنگینتر باشد. یک کیلو عضله برابر است با یک کیلو چربی؛ هر دوی اینها یک کیلوگرم هستند! اما چون عضلات متراکمتر از چربیها هستند، وقتی عضلههای بدنتان بیشتر از میزان چربیها باشد، لاغرتر به نظر میرسید. البته یک خوبی دیگر هم دارد: اینکه یک کیلو عضله حدود 100 کالری انرژی در روز میسوزاند و این در حالی است که یک کیلو چربی روزانه حدود 4 کالری انرژی میسوزاند، بنابراین هر قدر لاغرتر شوید، سرعت متابولیسم بدنتان بالاتر میرود. ورزشهای هوازی، مثل دوچرخهسواری و دویدن، باعث آب شدن چربیها میشود و وزنهبرداری به ساخت بافت عضلات کمک میکند. انجام هر دو نوع این ورزشها تضمین خوبی برای افزایش متابولیسم بدن است.

باور شماره 9. شب چیزی نخورید

  واقعیت: کالریها زمان نمیشناسند!

مهم مقدار کالری مصرفی است؛ نه زمان غذا خوردن. بسیاری از رژیمگیرندگان موفق 200 تا 300 کالری را به شامشان اختصاص میدهند. قاعدتا خوردن یک بشقاب قورمهسبزی قبل از رفتن به تختخواب باعث سوءهاضمه میشود، اما رژیمتان را خراب نمیکند.

بهترین کار برای کاهش کالری دریافتی «حرکت معکوس» است. کالری روزانهتان را جمع کنید. اگر هر روز 500 کالری کمتر از روز قبل بخورید، میتوانید انتظار داشته باشید که در عرض یک هفته نیم کیلوگرم وزن کم کنید که از حق نگذریم، راه خوب و سریعی برای لاغری است. اگر روزی 250 کالری کمتر مصرف کنید، یک کیلوگرم در ماه وزن کم خواهید کرد. البته روند کاهش وزنتان مستقیما با وضعیت بدنی، سن، سلامت، جنسیت و سطح فعالیت فیزیکیتان مرتبط است؛ خانمها روزانه به هزار و 400 تا هزار و 600 کالری انرژی نیاز دارند. اگر میخواهید سریعتر- یا آهستهتر- وزن کم کنید، باید میزان مصرف کالریهایتان را دستکاری کنید.

باور شماره 10. میانوعده ممنوع!

  واقعیت: کالری، کالری است

میانوعدهها تقصیری ندارند؛ کالریها مقصر هستند. میتوانید یک کاسه ماست برای صبحانه بخورید و یک میوه را به عنوان میانوعده قبل از ناهار میل کنید. بعضیها وقتی رژیم دارند، ترجیح میدهند در چارچوب خاصی حرکت کنند و خود را محدود به 3 وعده غذا میکنند و توضیح میدهند هیچ خوراکی خاصی بین وعدههای اصلی نداشته باشند. اما بعضیها راحتترند که خوراکیهای کمکالری و کوچکی بین وعدههای اصلیشان میل کنند. جزئیات اهمیتی ندارد؛ مهم، کالری دریافتی نهایی است.

امتياز 5 از 5 بر اساس نظر2 نفر
ساختمان پزشکان
}