1 + 5 عادت غذایی که دندان هایتان را نابود می کنند کدامند؟

غزاله ذوالفقاری
چرا بعضی خوراکی ها ممنوع اند؟

قطعا شما هم نمیخواهید دندانهایتان را از دست بدهید، اما شاید بعضی عادت‌‌هایتان  ممکن است دندانهایتان را نابود کند، پس این عادتها را بشناسید.

بعید است کسی را پیدا کنید که هیچ عادت بدی نداشته باشد. این عادت بد میتواند نمود بیرونی داشته باشد یا نداشته باشد اما هرچه باشد به هرحال عادت خوبی نیست. برخی از این عادات هم به خودی خود شاید بد نباشند اما وقتی بخش خاصی از بدن هدف آنها باشد آن وقت ماجرا تفاوت خواهد کرد. عاداتی وجود دارند که میتوانند برای دهان و دندانهای شما بهشدت مضر باشند. اگر شما هم چنین عادتهایی دارید بهتر است هر چه زودتر آنها را کنار بگذارید تا آسیب بیشتری به دندانهایتان وارد نشود.

1. جویدن یخ

یخ مادهای طبیعی است و قند هم ندارد. خنک است و در گرمای تابستان حس خوبی دارد بنابراین خیلیها فکر میکنند خوردن یخ ضرری ندارد اما واقعیت این است که جویدن و خردکردن تکههای سخت و یخزده میتواند باعث ترک خوردن یا لب پرشدن دندانهای شما شود. اگر این عادت عجیب و مضر شما ادامه یابد میتواند باعث تحریک عصب دندان شده و به دندان درد منتهی شود. در این حالت خوردن غذاهای داغ یا سرد میتواند باعث ایجاد دردی تیز و شدید و فوری یا حتی دردی طولانیمدت و تاخیری شود بنابراین دفعه بعد بهجای یخ بهتر است آدامس بجوید.

2. ورزش بدون حفاظ دندان

این نکتهای است که بسیاری از ورزشکاران نسبت به آن بیتوجه هستند. در ورزشهای رزمی یا ورزشهایی که در آن تماس فیزیکی بالایی وجود دارد مثل بسکتبال، فوتبال، هاکی و… باید حتما از یک حفاظ دندانی (mouth guard) استفاده شود. جنس این حفاظ چیزی شبیه پلاستیک نرم است و دندانهای جلویی فک بالا را در برابر ضربه محافظت میکند. بدون استفاده از این حفاظ امکان ضربه خوردن و آسیب دیدن عصب، لق شدن، شکستن یا حتی خارج شدن کامل دندان وجود دارد و نمونه چنین اتفاقاتی بارها و بارها در میادین ورزشی رخ داده است. برای ساخت یک حفاظ دندانی میتوانید از نمونههای موجود در بازار استفاده کرده یا به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

3- شیرخوردن شبانه کودکان

عادت دادن نوزاد به خوردن شیر شبانه میتواند اثرات وخیمی روی سلامت دندانها داشته باشد. مادر موقع خوابیدن کودک از سینه یا شیشه به او شیر میدهد و نوزاد در همان حالت میخوابد. در نتیجه، تجمع شیر در اطراف دندانها موجب ایجاد پوسیدگیهای بسیار شدیدی میشود. حال تصور کنید برای یک کودک شیرخواره چطور باید درمانهای دندانپزشکی را انجام داد؟! در چنین شرایطی تنها راه درمان زیر بیهوشی است. در نتیجه اکیدا توصیه میشود به کودک بالای یک سال بلافاصله قبل از خواب به هیچ وجه به کودک شیر ندهید چرا که از این سن به بعد شیر شبانه دیگر کمکی به سلامت کودک نکرده و صرفا یک عادت است.

4. ساییدن دندانها

ساییدن دندانها روی هم در زمان خواب و به طور ناخودآگاه همان دندان قروچه است ولی در حالت بیداری هم میتواند اتفاق بیفتد. فرد موقعی که استرس دارد یا در حال انجام کاری با تمرکز بالاست بدون فکر دندانهایش را روی هم ساییده یا فشار میدهد و متاسفانه به همین دلیل ناخودآگاه بودن کنترل آن سخت است. درمان این مشکل کار ساده و زمانبری است. در طول روز باید از خوردن غذاهای سخت و جویدن آدامس خودداری کرده و با مشورت دندانپزشک موقع خواب از نایت گارد استفاده کنید.

5. آب نبات دشمن

اصولا آب نبات خوراکی محبوبی است ولی فکر نکنید چیز مفیدی هم هست. حتی آبنباتهای سرماخوردگی که در داروخانهها فروخته میشوند هم از برخی جهات مضر هستند. بسیاری از آبنباتها مملو از شکر هستند و میتوانند باعث پوسیدگی دندانها شوند. از طرف دیگر داخل آب نبات مادهای شیرین و چسبناک وجود دارد که در اطراف دندانها چسبیده و به این راحتی پاک نمیشود. در نتیجه احتمال پوسیدگی دندانی افزایش مییابد. علاوه بر همه اینها آب نبات خوردنی سفت و سختی است و برخی افراد که حوصله مکیدن آن را ندارند ترجیح میدهند آبنبات را با دندان خرد کنند و با این حال احتمال دارد دندانهای ترمیم شده یا دیوارههای ضعیف دچار شکستگی یا ترک خوردگی شوند.

6. خوردن پاستیل

همه خوردنیهای شیرین که حاوی شکر هستند میتوانند باعث پوسیدگی دندانها شوند اما هرچه این مواد چسبناکتر باشند سختتر از روی دندانها جدا شده و به دلیل تماس بیشتر خطر پوسیدگی را افزایش میدهند. یکی از آنها همین پاستیلهای خوشمزه و خوش آب و رنگی است که همه دوست دارند. اگر هیچ جور نمیتوانید از خوردن آنها دست بکشید بهترین راه خوردن آنها همراه با غذاست چون موقع خوردن غذا به دلیل تحرک فیزیکی بیشتر زبان و ترشح بیشتر بزاق امکان پاک شدن بقایای پاستیل از روی دندانها بیشتر است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ