چطور از ریزش مو در بارداری جلوگیری کنیم؟

دکتر مهتاب مستوفی زاده متخصص پوست، مو و لیزر: به طور کلی چرخه رشد مو از سه مرحله آناژن(مرحله رشد)،کاتاژن(مرحله توقف رشد) و تلوژن(مرحله ریزش) تشکیل شده است. به طور طبیعی بیش از نود در صد پیاز های موی سر در فاز رشد قرار دارند و یک در صد آنها در فاز ریزش هستند

چطور از ریزش مو در بارداری جلوگیری کنیم؟

دکتر مهتاب مستوفی زاده متخصص پوست، مو و لیزر: 

ریزش مو در دوران بارداری و پس از بارداری و درمان آن

به طور کلی چرخه رشد مو از سه مرحله آناژن(مرحله رشد)،کاتاژن(مرحله توقف رشد) و تلوژن(مرحله ریزش) تشکیل شده است. به طور طبیعی بیش از نود در صد پیاز های موی سر در فاز رشد قرار دارند و یک در صد آنها در فاز ریزش هستند، به همین جهت روزانه جدود صد تار مو از پوست سر جدا می شود. در دوران بارداری به دلیل بالارفتن سطح هورمون استروژن، پیاز موها وارد فاز ریزش نمی شود و به رشد خود ادامه می دهد،در نتیجه اکثر خانم های باردار افزایش تراکم و ضخامت موها را تجربه می کنند و حتی ان مقدار ریزش مویی که به طور طبیعی در همه افراد اتفاق می افتد، در زمان بارداری متوقف می شود. با این حال  برخی از خانم‌ها در دوران بارداری دچار ریزش مو می‌شوند. یکی از  دلایل ریزش مو در زنان باردار فقر آهن است . در دوران بارداری نیاز خانم ها به آهن به دلیل رشد جنین افزایش می یابد. کمبودهای تغذیه ای دیگر مانند کمبود پروتیین، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی نیز می توانند باعث ریزش مو شوند. بیماریهای دوران بارداری مانند دیابت بارداری نیز می توانند منجر به ریزش مو شوند. استرس ناشی از بارداری و به خصوص مشکلات ایجاد شده در اثر بارداری نیز یکی از دلایل ریزش مو می تواند باشد. در این دوران خانم‌ها باید با مصرف ویتامین‌ها و مکمل های مخصوص دوران بارداری، داشتن تغذیه مناسب شامل همه گروه های غذایی و کنترل استرس  به سلامت موهای خود کمک کنند.

گرچه ریزش مو در دوران بارداری عامل شایعی نمی‌باشد و  حتی در اکثر موارد هم ممکن است تغییرات هورمونی در دوره بارداری منجر به بهتر شدن وضعیت موها در زنان باردار شود . اما به هر حال ممکن است برخی از مادران باردار  آن را تجربه کنند که می‌توان با برخی از اقدامات ساده که شرح داده شد، مانع بروز این مشکل شد.

خانم هایی که قصد بارداری دارند بهتر است که از چند ماه قبل مورد بررسی قرار گیرند و در صورت ابتلا به مشکلاتی مانند کم خونی، فقر آهن ، فقر ویتامین دی و مشکلات تیرویید مورد درمان قرار گیرند.

در اکثر موارد ریزش مو بعد از دوران بارداری به وجود می آید و ممکن است بسیاری از خانم‌ها با آن مواجه شوند. اصلی‌ترین دلیل ریزش مو در دوران نقاهت بعد از زایمان، بازگشت هورمون‌های بدن به حالت پیش از بارداری می‌باشد. با پایین آمدن سطح هورمون استروژن تعداد زیادی از پیاز ها ی مو وارد فاز استراحت  می شوند و در نتیجه موها می ریزند. ریزش مو معمولا سه تا چهار ماه بعد از زایمان اتفاق می افتد و گاهی تا شصت در صد پیاز های مو در فاز ریزش قرار می گیرند . خوشبختانه این وضعیت موقتی می باشد و حتی بدون درمان خود به خود در عرض شش ماه ریزش مو برطرف می شود. مسلما رژیم غذایی نامناسب، کمبود های تغذیه ای و استرس می تواند این وضعیت را بدتر کند. همینطور بهتر است خانم ها در این دوران از کارهایی که به ساقه موها آسیب می زند مانند دکلره کردن،براشینگ،صاف کردن و فر کردن اجتناب کنند . در هر صورت جای نگرانی نیست و همه موهای از دست رفته دوباره رشد خواهد کرد.

ریزش موی ناشی از افت سطح استروژن که بعد از زایمان اتفاق می افتد، می تواند بعد از سقط و مرده زایی و همینطور قطع قرص های جلوگیری از بارداری حاوی استروژن نیز دیده شود.


دکتر مهتاب مستوفی زاده متخصص پوست، مو و لیزر:  دوره پزشکی عمومی رادر دانشگاه شهید بهشتی تهران در سال ١٣٧٠ شروع و در سال ١٣٧٧ به پایان رساندند و در سال ١٣٨۴ موفق به اخذ بورد تخصصی پوست، مو و زیبایی از دانشگاه تهران شدند. 

سابقه کاری درخشان وی از سال ١٣٨۵ شروع شده و تا کنون بیش از ١٠٠٠٠ بیمار تحت نظر ایشان بودند، مطب دکتر مهتاب مستوفی زاده مجهز به جدیدترین تکنولوژی ‏های روز دنیا می‏ باشدکه در سال ۱۳۹۱ به مدیریت ایشان تاسیس گردید ، یکی از مهمترین اهداف وی آشنا کردن عموم مردم با استانداردهای روز دنیا در نحوه ارائه خدمات زیبایی و لیزر است. و همچنین وظیفه خود می‏دانند تا ارائه خدمات زیبایی ولیزر توسط افراد غیر متخصص و غیر پزشک و همینطور استفاده از مواد غیر استاندارد و فاقد مجوز را به چالش بکشد و در این راستا اطلاع رسانی کند.


شما می توانید برای ارتباط با مطب دکتر مهتاب مستوفی زاده با شماره های ذیل تماس حاصل فرمائید:

02122238220

02122688873

09193361465

آدرس: تهران، بلوار اندرزگو، نرسیده به چهارراه کامرانیه، جنب ژیوار مارکت، پلاک ۱۰، طبقه دوم، واحد۶

وب سایت

ساختمان پزشکان
}