لاغری با رژیم کانادایی حقیقت دارد؟

افرادی که وزن بالایی دارند معمولا دنبال راه حل هایی سریع برای کاهش وزن هستند و با اولین سرچ معمولا با رژیم کانادایی مواجه می شوند. بهتر است بیشتر در مورد این رژیم و عوارضش بدانیم.

لاغری با رژیم کانادایی حقیقت دارد؟

رژیم کانادایی چیست؟

این رژیم سوخت و ساز بدن را بالا می برد وپس از اتمام این مدت زمان رژیم ، می توانید بصورت معمول غذا میل کنید بدون آنکه اضافه وزن بیاورید این رژیم را به همین صورت و بدون کوچکترین تغییری انجام دهید بخاطر داشته باشید چنانچه بین وعده های غذا حتی آبنبات ویا شکلات خورده شود رژیم باید قطع شود وپس از دو ماه دوباره از نو شروع کنید . مدت این رژیم ١٥ روز است نه کمتر و نه بیشترکه ١٢ روز و ٣ روز رژیم نگه دارنده است که تا یکسال وزن به همان صورت باقی می ماند وشما در این یکسال اضافه وزن پیدا نمی کنید . در این رژیم قهوه وچای نباید عوض شوند و قند و خرما در همان موعد اعلام شده میل شودچنانچه این رژیم را بطور دقیق انجام دهید پس از پایان آن بین ٨ الی ١٠ کیلو از وزن شما کاسته میشود و ١٠ الی ١٥ سانتی متر از سایز شما کم می شود درصورتیکه بخواهید بیشتر ازاین مقدار وزن کم کنید بعد از اتمام ١٥ روز رژیم را از سر بگیرید.

 اگر در طول روز گرسنه شدید آب ، چای کمرنگ بدون قند بنوشید.

هشدار:

 این رژیم برای افرادی طراحی شده است که از سلامت کامل جسمی برخوردارند و بیمارانی که فشارخون ، ناراحتی فلبی و زخم معده دارند را شامل نمی شود .

چگونه رژیم کانادایی بگیرم ؟

به راحتی بعداز ١٥ روز رژیم بصورت معمول غذا بخورید. حتی شیرینی جات ، ولی پرخوری نکنید .

 در صورتیکه بعد از ٦ الی ١٠ ماه ٣ کیلو اضافه وزن پیدا کردید فقط کافی است سه روز رژیم نگه دارنده را بگیرید و در صورت دوست نداشتن گوشت قرمز ، گوشت سفید (مرغ )و تخم مرغ موجود در این رژیم می توانید مواد غذایی زیر را در وعده و جای گوشت سفید ، قرمز و تخم مرغ جایگزین کنید .

غذاهای جایگزین:

١- بورانی کدو : ٣ عدد کدوی متوسط را حلقه حلقه کنید و با یک عدد گوجه فرنگی خرد شده و یک قاشق غذاخوری روغن مایع پخته وبا یک لیوان ماست کم چرب یا بدون چربی میل کنید .

2- بورانی اسفناج : نیم کیلو اسفناج را با کمی نمک پخته و با یک لیوان ماست بدون چربی میل

کنید.

٣- عدسی: یک فنجان عدس پخته را با آبلیمو میل کنید .

٤- سالاد کرفس : دو لیوان کرفس ریز شده را به همراه نمک و یک عدد گوجه فرنگی به همراه سس لیمو میل کنید .

٥- سس لیمو ؛ دو قاشق ماست و یک قاشق روغن زیتون و یک قاشق آبلیمو ، نمک و فلفل به اندازه کافی .

٦- سوپ مرغ یک لیوان : عصاره فشرده مرغ یک عدد ، نصف فنجان سیب زمینی خرد شده ، یک فنجان هویج خرد شده ونصف فنجان نخودفرنگی کمی نمک و آبلیمو .

آیا قابل اطمینان است؟

این دستور رژیم کانادایی بدون رژیم روز به روز آن است! حال باید به سلامت این رژیم بپردازیم که ببینیم این رژیم را ادامه بدهیم یا خیر؟

رژیم لاغری "کانادایی"، از جمله رژیم های غذایی است که این روزها به شدت در بین خانم های ایرانی مد شده و استقبال از آن، روز به روز در حال افزایش است. در حالی که متخصصان و کارشناسان تغذیه نسبت به عوارض رژیم های لاغری بدون مشورت پزشک تغذیه را، علمی نمی دانند و نسبت به عوارض و خطرات این قبیل رژیم های غذایی، هشدار می دهند.

دستور کار این رژیم چگونه است

در این برنامه میزان مصرف کربو هیدارت ها به پایین ترین حد ممکن رسیده است. باید بدانید برخی از اعمال حیاتی بدن شما به شدت به گلوگز وابسته است. سیستم اعصاب مرکزی، گلبول های قرمز و بخش های مهم دیگری از بدن وجود دارند که بدون حضور کربوهیدارت ها قادر به انجام وظایف خود نخواهند بود. به نظر می رسد که این رژیم برای اینکه کاهش وزن را سریعتر برای افراد به بار آورد بخشهای زیادی از بدن را قربانی یک کاهش وزن سریع کرده است. در این برنامه حتی اثری از مواد سبوس دار که نیاز های فیبری و گوارشی افراد را باید برطرف سازد نیست.

کاهش وزن آن استاندارد است؟

میزان کالری کاهش داده شده در این برنامه بسیار زیاد است. باید بدانید که کاهش هر 3500 کالری نیم کیلو از چربی بدن کم خواهد کرد و باید میزان کاهش وزن در یک برنامه  لاغری  بین 3 تا 5 کیلو در یک ماه باشد زیرا که استاندارد ترین میزان کاهش وزن دنیا نیز در این دامنه میباشد. این یکی از مهمترین ایرادات استفاده از این برنامه میباشد

مفهوم اصلی لاغری چیست

لاغری به مفهوم کاستن از اندازه بدن (سایز) و وزن نیست بلکه مفهوم علمی کاهش وزن، به مصرف رساندن منابع انرژی در بدن است که در اثر مصرف مازاد بر نیاز مواد غذایی مختلف مانند چربی ها، قندها و کربوهیدرات ها در بدن انباشته شده است.

کاهش وزن یا حذف آب بدن

هیچ رژیم غذایی نمی تواند در مدت زمانی کوتاه چربی های انباشته شده در بدن را کاهش دهد. از آنجایی که 60 درصد بدن ما از آب تشکیل شده است، رژیم های خیلی کم کالری مانند رژیم های پروتئینی که به عنوان سریع ترین راه برای کم کردن وزن از آنها نام برده می شود، تنها می تواند به خروج آب بدن کمک کند و وزن را سریع پایین بیاورد اما بعد از مدت کوتاهی روند کاهش وزن متوقف می شود و حتی با ادامه رژیم تغییری ایجاد نمی شود.

عوارض رژیم های سخت

رژیم های سخت و غیرمعقول لاغری، عوارض بیماری زایی بسیار خطرناکی دارند که به مرور زمان در افرادی که از این دسته از رژیم ها تبعیت می کنند، بروز می کند. در نتیجه این گونه رژیم ها نه تنها فرد به وزن و سایز ایده آل خود نمی رسد بلکه با عوارضی همچون تحلیل عضلانی، پوکی استخوان، کم خونی، ریزش مو و ازبین رفتن طراوت پوست نیز مواجه می شود.

نقش ورزش در رژیم سخت

نکته دیگر اینکه در رژیم‌های غذایی سخت، فرد دچار افت قندخون می‌شود و توان انجام ورزش را که نقش مهم و موثری در کاهش وزن دارد، از دست می‌دهد، درحالی که برای ورزش و فعالیت لازم است نیاز بدن به انرژی حتی در حداقل مقدار مورد نیاز و به‌صورت محدود اما متعادل و متناسب تامین شود. دریافت غذای ناکافی باعث سرگیجه، اختلال دید، ضعف، تعریق و افت قندخون می‌شود و در برخی افراد مستعد ممکن است خطرناک باشد. رژیم غذایی‌ای که خانم پایا داشته‌اند برای کسی که برنامه ورزشی منظمی دارد، مناسب نیست و باید اصلاح شود.


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


430 | 1396/10/25 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : رژیم لاغری رژیم غذایی کاهش وزن تناسب اندام

ساختمان پزشکان