کاهش وزن به روش اسلیو چیست؟

کاهش وزن با اسلیو معده،نوعی جراحی است که برای کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند،می تواند مفید باشد.

کاهش وزن به روش اسلیو چیست؟

روش اسلیو چیست؟ 

جراحی اسلیو معده به یک روش درمانی محبوب در میان بیماران مبتلا به چاقی مرضی که به دنبال کاهش وزن هستند، تبدیل شده است. در این روش با کمک یک جراحی ساده به شرایط ایده‌آل برای کاهش وزن فرد دست می‌یابند که البته دارای کمترین میزان عارضه‌ی بلندمدت احتمالی است.

اسلیو معده یک روش جراحی است که با محدود کردن مصرف مواد‌ غذایی منجر به کاهش وزن فرد می‌شود. در این روش که معمولاً با لاپاروسکوپی انجام می‌شود، جراح حدود 75 درصد از معده را بر می‌دارد. در نهایت یک معده لوله‌ای شکل و شبیه آستین که می‌تواند مواد غذایی بسیار کمتری را درون خود جای دهد، باقی می‌ماند. این روش بیشتر در افراد دارای شاخص توده بدنی بالاتر از 40 و مبتلا به چاقی گلابی شکل پیشنهاد می‌شود. 

لاغری به روش اسلیو:

جراحی های محدود کننده مانند عمل اسلیو معده باعث کوچک شدن معده شده و به کاهش وزن کمک می کند. با معده کوچکتر، بسیار سریعتر از قبل احساس سیری خواهید کرد. پس از جراحی اسلیو معده باید تغییرات زیادی در نحوه خوردنتان اعمال کنید، از جمله باید وعده های غذایی کمتر  و تنوع غذایی کمتری داشته باشید تا وزن شما کاهش باید.

این جراحی با انجام یک برش بزرگ در شکم (یک روش باز) و یا با چند برش کوچک و با استفاده از ابزار و یک دوربین برای هدایت جراحی (روش لاپاروسکوپی) انجام می شود.
بیش از نیمی از معده برداشته می شود، یک اسلیو عمودی نازک، یا لوله که به اندازه موز است، باقی می ماند. گیره های جراحی، معده جدید را بسته نگه می دارد. درروش اسلیو معده بخشی از معده حذف شده که برگشت پذیر نیست.
گاهی اوقات این عمل اولین قدم برای کاهش وزن در چندین مرحله است. اگر نیاز به کاهش شدید وزن قبل از عمل جراحی دوازدهه دارید، عمل اسلیو معده ممکن است کمک کننده باشد.

مزایای جراحی اسلیو معده:

جراحی اسلیو معده دارای مزایای است از جمله:

کاهش احساس گرسنگی و ایجاد بی‌اشتهایی در بسیاری از بیماران؛
جراحی کوتاه‌مدت‌تر نسبت به بای پس معده؛
حفظ روده در مسیر گوارشی؛
عدم بروز مشکلات گوارشی ناشی از نبود قسمتی از روده؛
حفظ پیلور معده؛
عدم نیاز به تنظیمات خاص؛
عدم نیاز به جاگذاری جسم خارجی در بدن؛
کاهش وزن طی بیشتر از 18 ماه پس از جراحی؛
شکست در از دست دادن وزن با جراحی بای‌پس معده و یا عمل اسلیو معده به طور قابل توجهی کمتر از سایر روش‌هاست. با این حال این روش نیز همانند بسیاری از روش‌های جراحی بزرگ معده غیر قابل برگشت است و بیماران را در معرض خطر کمبود طولانی مدت مواد مغذی قرار می‌دهد.

مراقبت بعد از عمل اسلیو معده:

بعضی ها درد شکم دارند و ممکن است برای هفته اول یا پس از جراحی برای درمان درد بعد از عمل اسلیو معده به مسکن نیاز داشته باشند. برش هایی که پزشک انجام می دهد، ممکن است دردناک باشد.
از آنجا که این عمل معده را کوچکتر می کند هنگام خوردن، سریع تر سیر می شوید.

غذا نیز ممکن است به سرعت به روده کوچک خالی شود که سندرم dumping نامیده می شود که می تواند باعث اسهال، احساس ضعف، لرزش و تهوع شود. همچنین مواد مغذی کافی به بدن نمی رسد.
فعالیت در زمان بهبودی به نحوه عمل جراحی (باز یا لاپاروسکوپی) بستگی دارد. اگر جراحی باز داشتید باید از بلند کردن اجسام سنگین یا تمرین شدید در هنگام بهبودی خودداری کنید تا شکم بهبود یابد و احتمالا در ۴ تا ۶ هفته خواهید توانست به کار خود بازگردید. جراحی اغلب با روش لاپاروسکوپی انجام می شود بنابراین بهبودی سریع تر خواهد بود.

همه چیز درباره عمل اسلیو معده

بهاره رهنما با کدام جراحی لاغری وزن کم کرد؟


ساختمان پزشکان