نکات ضروی برای حمام کردن نوزاد

یکی از مسائلی که برای نوزادان تازه متولد شده باید رعایت کرد، حمام کردن نوزاد می باشد که در صورت رعایت نکردن این نکات سلامتی نوزاد به خطر می افتد.

نکات ضروی برای حمام کردن نوزاد

هنگام حمام کردن نوزاد باید نکاتی را رعایت کنید تا نوزادتان در سلامتی کامل رشد کند. اگر به تازگی فرزندتان متولد شده است و میخواهید او را حمام ببرید نکات ضروی برای حمام کردن نوزاد را در این مقاله بخوانید.

مراحل حمام کردن نوزاد

1.کودک را دو یا سه بار در هفته و با یک اسفنج خیس شده در آب گرم بشویید به این ترتیب، از سوختگی نوزاد خود جلوگیری خواهید کرد.اگر اغلب مواقع ،پوشک کودک را عوض کنید و او را با حوله های مرطوب تازه می کنید، دیگر لزومی ندارد که او را هرروز حمام کنید.

2.حوله ای را زیر کودک بگذارید تا از سر خوردن و غوطه ور شدن تمام وسایل، در آب جلوگیری کنید و هنگام به اتمام رسیدن حمام، همیشه یک حوله خشک داشته باشید تا همه چیز را تمیز نگه دارید.
از شامپو و صابونی استفاده کنید که سبب سوزش نوزاد نگردد .

3.برای جلوگیری از رفتن هر نوع ماده ی خارجی در چشم کودک، دست، خود را روی پیشانی کودک قرار دهید تا از آن جلوگیری شود.

4.به یاد داشته باشید که یک حوله نرم برای خشک کردن کودک خود داشته باشید.

5.ترجیها اگر حوله، کلاه مانند باشد بهتر است بنابراین شما سر کودک را در دمای مطلوب نگه میدارید خوب است که حداقل سه تا حوله برای کودک داشته باشید.

6.شما می توانید این حمام با اسفنج را در وان حمام خود و یا وان حمام پلاستیکی برای آسایش کودک انجام دهید ؛ به خاطر داشته باشید که برای جلوگیری از آسیب هایی در پشت کودک ،باید وان هم ارتفاع با شما باشد.

7.اگر بند ناف خیس شده باشد، هیچ چیز جدی رخ نخواهد داد به راحتی با یک حوله نرم خشک کنید، و حمام کودک خود را ادامه دهید بهتر است بدانید که بند ناف کودک پس از 3 هفته بعد از تولد از ناف جدا خواهد شد.

8.با کودک خود بسیار حساس برخورد کنید ، کودک خود را با حوله بپوشانید و هر قسمت از بدن را موقع شست و سو از حوله خارج کنید ؛ اگر زمان حمام برای کودک ناراحت کننده نیست، شما می توانید آن را به آرامی بدون داشتن یک حوله شستشو دهید.

حمام کردن نوزاد بدون شستشوی قسمت بند ناف

راه کار های زیر را برای حمام کردن نوزاد خود، در حالت بدون بند ناف در نظر بگیرید و آن را به بهترین نحو انجام دهید.

آب گرم را در وان شستشو یا پلاستیکی قرار دهید.
این دما، باید بین 23 تا 25 درجه سانتیگراد باشد.
مقداری از آب را، تا قفسه سینه کودک بریزید به طوری ک به قفسه سینه نرسد.
شستن کودک خود از سر تا پا آغاز کنید در این ترتیب، شما از چسبیدن باکتری ها و ترشحات به کودک جلوگیری میکنید.
به آرامی کودک را بچرخانید تا پشت و باسن او را بشویید ؛ به یاد داشته باشید که در این موقعیت، فرزند شما باید بر روی یک دست شما باشد تا از هر اتفاقی در حین شستن جلوگیری شود.

 نکات طلایی برای حمام کردن نوزاد

به یاد داشته باشید که:

برای خشک کردن گوشها از گوش پاک کن استفاده نشود.
2 یا حداکثر 3 بارحمام در هفته و نیاز به استحمام روزانه ندارد.
زمان مناسب برای حمام کردن نوزاد بین 5 تا 10 دقیقه است.
خشک بودن پوست نوزاد شما طبیعی است. با این حال خوب است که پس از حمام کردن بدن او را چرب کنید برای این کار می توانید از روغن بچه و روغن های مایع گیاهی خوراکی ( زیتون، بادام شیرین، آفتاب گردان و غیره) برای کاهش خشکی پوست و جلوگیری از پوسته پوسته شدن بدنش و نرم کردن پوست صورت او استفاده کنید فقط باید مراقب باشید روغن وارد چشم و دهانش نشود. 

توصیه هایی دیگر برای حمام کردن نوزاد

لبخند بزنید و با او صحبت کنید .
زمان حمام، یک لحظه شگفت انگیز بین شما و کودک شما است ؛ مطمئنا، کسی در درب حمام را میزند ، تلفن زنگ میخورد ویا مجبور به تغییر وضعیت خود به شرایط و وضعیت دیگری میشوید،اگر چنین است، یک حوله را روی کودک خود قرار دهید و آن را در هر کجا که میروید با خود ببرید شما هرگز نباید آن را تنها در وان بگذارید، زیرا اتفاقات ناگوار به آسانی اتفاق می افتد.

بهترین زمان حمام کردن نوزاد

چگونه نوزاد خود را حمام کنیم ؟


ساختمان پزشکان