ویژگی‌های یک مدفوع نرمال چیست؟

مدفوع نرمال ویژگی های خاصی دارد که این ویژگی ها مربوط به رنگ، اندازه و غلظت و چند عامل دیگر می باشد.

ویژگی‌های یک مدفوع نرمال چیست؟

از روی مدفوع می توان سلامتی و یا بیماری بدن را تشخیص داد. اما اینکه مدفوع نرمال و یا غیرمال چگونه است به ما کمک می کند تا درباره سلامتی و یا خدای ناکرده درباره بیماری خود اطلاعاتی را به دست آوریم. اما ویژگی‌های یک مدفوع نرمال چیست؟ در ادامه این ویژگی ها را برای شما توضیح داده ایم.

ویژگی‌های یک مدفوع نرمال

* رنگ مدفوع نرمال باید قهوه‌ای کمرنگ تا پررنگ باشد.

* غلظت آن باید مثل خمیردندان باشد.

* طول آن باید بین ۲۰-۱۰ سانتیمتر باشد.

* باید بدون فشار و درد از بدن خارج شود.

* باید به‌آرامی وارد چاه دستشویی شود.

مدفوع نرمال چه‌رنگی است؟

رنگ مدفوع نرمال معمولاً قهوه‌ای است و خیلی‌ها وقتی رنگ مدفوع تغییر می‌کند نگران و کنجکاو می‌شوند. بیشتر این تغییرات معنی خاصی ندارند اما بعضی از تغییرات مخصوصاً اگر تغییرات مداوم باشد و فقط در یک‌مرتبه دفع دیده نشود، می‌تواند حائز اهمیت باشد.

چه چیز باعث رنگ عادی مدفوع می‌شود؟

رنگ مدفوع معمولاً به‌خاطر وجود صفرا، مخصوصاً بیلی‌رابین موجود در آن است. بیلی‌رابین از هموگلوبین پس از ترشح هموگلوبین از گلوبول‌های قرمز خون در طول تخریب آنها که بخشی نرمال از جایگزین شدن گلوبول‌های قرمز در خون است، تولید می‌شود. هموگلوبین ترشح شده از نظر شیمیایی تغییر یافته و توسط کبد از خون جدا می‌شود. در کبد هموگلوبین تغییر یافته که بیلی‌رابین نامیده می‌شود به موادشیمیایی دیگر می‌چسبد و از سلول‌های کبدی به صفرا ترشح می‌شود. برحسب میزان غلظت بیلی‌رابین، رنگ صفرا از سیاه به زرد کمرنگ تغییر می‌کند.

تغییر رنگ مدفوع نشان از چه بیماری است؟

امتياز 4 از 5 بر اساس نظر8 نفر
3900 | 1397/09/12 | رنگ مدفوع مدفوع

ساختمان پزشکان
}