بهترین روش های مراقبت از پاها

پاهای ما نقش کلیدی را در انجام فعالیت های روزمره ایفا می کنند و به عنوان قلب دوم بدن شناخته می شوند. شاید پاهای ما کمتر از دست ها و صورت و اندام هایی که در معرض دید قرار دارند، مورد توجه قرار گیرند اما پاها نیز مانند هر کدام از اندام های بدن برای سالم ماندن نیاز به توجه و مراقبت دارند. بنابراین مراقبت از پا یکی از نکات ضروری در سلامت و همچنین زیبایی ما هستند. در ادامه ی این مطلب با روشهای مراقبت پا آشنا خواهید شد.

بهترین روش های مراقبت از پاها

پاهای شما نقش کلیدی را در انجام فعالیت روزمره شما دارند به همین دلیل مراقبت از پا بسیار مهم است. ممکن است شما به پاهایتان توجه زیادی نداشته باشید، اما می دانید که حرکت بدون پاها تقریبا نا ممکن است. و زمانی که آنها صدمه ببینند می توانند بر تمام فعالیت های شما تاثیر بگذارند. بنابراین طوری از پاهایتان محافظت کنید که در بهترین شرایط قرار گیرند.

چشم از پاهایتان برندارید

پاهای شما هر روز ممکن است ضربه ببینند، همچنین اگر بوی بد پاها نادیده گرفته شود و به آن توجه نشود، می تواند مشکلات بزرگتری را به وجود آورد. لازم است هر روز به پاهایتان نگاه کنید و از عدم وجود مشکلاتی همچون زخم، بریدگی، تغییر رنگ یا شل شدن ناخن ها، ورم و کهیر مطمئن شوید.

شستشوی پاها

هنگامی که شما در حال راه رفتن هستید، پاهایتان نیز در حال فعالیت هستند وعرق می کنند و اگر ترک و شکافی میان انگشتان پا وجود داشته باشد، با پوشیدن کفش مکان گرم و مرطوبی که برای رشد قارچها مناسب است، فراهم می شود. و همین موضوع می تواند سبب مشکلاتی مانند بیماری پای ورزشکار شود. از آب داغ برای شستن پاها استفاده نکنید، همچنین فراموش نکنید که بین انشگتان پا را هم بشویید.

پاهایتان را خشک نگه دارید

ممکن است این مسئله ساده ای به نظر برسد، اما بسیاری از مردم بعد از شستشو، پاهایشان را بلافاصله خشک نمی کنند. خشک کردن پنجه و پاشنه کافی نیست، لازم است برای مراقبت از پا بین انگشتان را نیز خشک کنید زیرا رشد قارج ها در این مکان مشکلاتی را به وجود می آورد.

از پودر استفاده کنید

یکی از روش های مراقبت از پا این است که بعد از اینکه پاهایتان را خشک کردید، کمی آرد نشاسته ذرت یا پودر بچه روی پاها بپاشید تا خشک بمانند. اگر به بیماری پای ورزشکار یا دیگر بیماری های عفونی مبتلا هستید، می توانید برای سلامت پا پودرهای مخصوص دارویی که به خارش هم کمک می کنند را امتحان کنید.

پاهایتان را خیس نکنید

ممکن است خیس کردن پاهایتان حس خوبی را به شما بدهد، اما غوطه ور کردن پاها در آب برای مدت طولانی، ممکن است باعث خشک شدن و ترک خوردن پا شود. که این کار ممکن است باعث درد، زخم و حتی عفونت شود. پاها را بشویید، خشک کنید، پودر بزنید و این مراحل را تکرار کنید و آنها را در همین حالت نگه دارید.

پاهایتان را نرم نگه دارید

لوسیون، کرم، روغن یا هر نوع مرطوب کننده ای را که دوست دارید بردارید و یک لایه نازک از آن را روی پنجه و پاشنه پاها قرار دهید و آن را روی تمام پا پخش کنید و بمالید. مراقب باشید بین انگشتان را مرطوب نکنید زیرا رطوبت زیاد بین انگشتان ممکن است مشکل ساز باشد.

ناخنهای پا را کوتاه کنید

برای مراقبت از پاها در مقابل عفونت و زخم لازم است ناخنها را صاف کوتاه کرد. شما می توانید گوشه های ناخن را با استفاده از سوهان ناخن صاف کنید اما آن ها را کوتاه نکنید. در غیر این صورت ناخن ها درون پوست رشد می کنند، که دردناک است و منجر به عفونت می شود. اگر نمی توانید ناخن هایتان را به خوبی کوتاه کنید، یا اینکه ناخن هایتان ضخیم و زرد شده اند و در پوست رشد می کنند، به پزشک مراجعه کنید.

خون را درون پاهایتان به جریان بیندازید

انگشتان پا را چند بار در روز به مدت 5 دقیقه حرکت دهید. مچ پاهای خود را بچرخانید. برای مدت طولانی پاهایتان را روی هم نیاندازید و یا جوراب  تنگ نپوشید. این موارد ممکن است در جریان خون شما اختلال به وجود آورند.

پاهایتان را بکشید