آیا شما داروی سرتالین را می‌شناسید؟

در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد هرچه بیشتر با داروی سرتالین آشنا شوید همچنین عوارض و تداخلات دارویی را برای شما توضیح داده‌ایم. در این مقاله همراه تیم الو دکتر باشید.

آیا شما داروی سرتالین را می‌شناسید؟

سرترالین چیست؟

سرترالین برای درمان افسردگی، حملات هراس، اختلال وسواس فکری، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی (فوبیایی اجتماعی) و فرم شدید سندرم قبل از قاعدگی (اختلال پیش از قاعدگی) استفاده می شود.

سرتالین ممکن است حالت خلق، خواب، اشتها و میزان انرژی شما را بهبود بخشد و ممکن است به بهبود علاقه شما به زندگی روزمره کمک کند.همچنین سرتالین ممکن است ترس، اضطراب، افکار ناخواسته و تعداد حملات هراس را کاهش دهد. سرتالین همچنین برای مشکلاتی مانند انجام وظایف مکرر (اجباری مانند شستشوی دست، شمارش و چک کردن) که باعث تداخل با زندگی روزانه می شود را کاهش دهد. سرتالین به عنوان یک مهار کننده بازجذب سروتونین انتخابی (SSRI) شناخته شده است. این کار با کمک به بازگرداندن تعادل یک ماده طبیعی خاص (سروتونین) در مغز است.

نحوه استفاده ازSertraline  

قبل از شروع استفاده از سرتالین، راهنمای دارویی و، در صورت لزوم، اطلاعات بیمار ارائه شده توسط داروساز خود را دریافت کنید. اگر سوالی دارید، از دکتر یا داروساز خود بپرسید. این دارو را به صورت خوراکی و از طریق خوردن با دهان وارد بدن می شود، معمولا یک بار در روز یا صبح یا شب باید مصرف شود. شکل قرص این دارو ممکن است با غذا یا بدون آن مصرف شود. شکل کپسول معمولا پس از صبحانه یا بعد از غذای شبانه همرا ه با خود غذا مصرف می شود.

مصرف سرترالین برای پیش از قاعدگی :

اگر مصرف این دارو برای مشکلات پیش از قاعدگی باشد، ممکن است پزشک شما به شما این دارو را هر روز از ماه یا فقط 2 هفته قبل از دوره تا زمان شروع دوره خود تجویز کند. دوز براساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان است. برای کاهش خطر عوارض جانبی، پزشک ممکن است شما را در شروع درمان این دارو را در دوز کم تجویز نموده و به تدریج دوز خود را افزایش دهد. دستورالعمل های دکتر خود را با دقت دنبال کنید..

مهم است که حتی اگر احساس بهبود و یا سلامتی داشته باشید، سرترالین را به عنوان تجویز ادامه دهید. مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید. 

هشدار:

اگر وضعیت شما همچنان ادامه پیدا کند یا بدتر شود، به پزشک خود بگویید.

اثرات جانبی

تهوع، سرگیجه، خواب آلودگی، دهان خشک، از دست دادن اشتها، افزایش عرق، اسهال، ناراحتی معده و یا خواب آلودگی ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، به سرعت به پزشک یا داروساز خود بگویید.

اگر هر کدام از این عوارض غیرمنتظره اما جدی وجود داشته باشد، به پزشک اطلاع دهید: کبودی / خونریزی آسان، کاهش علاقه جنسی، کاهش توانایی جنسی (تاخیر انزال)، گرفتگی عضلانی / ضعف، تکان دادن (لرزش)، کاهش وزن غیر معمول.

اگر هر یک از این مدفوع های ناخوشایند اما جدی جدی / خونین، استفراغ کنید که به نظر می رسد مانند قهوه، درد چشم / تورم / قرمزی، ، تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ در شب، تاری دید)

این دارو ممکن است سروتونین را افزایش دهد و به ندرت یک بیماری بسیار جدی به نام سندرم سروتونین / سمیت ایجاد می کند. اگر شما همچنین داروهای دیگری مصرف کنید که باعث افزایش سروتونین می شود، این خطر افزایش می یابد، بنابراین به پزشک یا داروساز خود در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید (بخش متابولیسم مواد مخدر) بگویید. اگر برخی از علائم زیر را تجربه کنید، سریعا به پزشک خود اطلاع بدهید و یا به مراگز درمانی مراجعه نمایید.:

 ضربان قلب، توهم، از دست دادن هماهنگی، سرگیجه شدید، تهوع / تهوع / استفراغ / اسهال، تکان دادن عضلات، تب ناشناخته، آشفتگی / بی حوصلگی غیرمعمول.

واکنش آلرژیک به دارو:

واکنش بسیار حساس به آلرژیک این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم یک واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: خارش، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، به موقع به پزشک مراجعه کنید.

احتیاط

قبل از مصرف سرترالین، اگر به آن حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید؛ یا اگر آلرژی دارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، به پزشک یا داروساز خود درباره سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال افسردگی دوقطبی یا مانیکور، مشکلات خونریزی، بیماری کبد، اختلال تشنج، بیماری تیروئید، سابقه خانوادگی گلوکوم شخصی یا خانوادگی نوع بستن) بگویید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود . رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده کنید یا هر کاری را که نیاز به هشیاری دارید انجام دهید، تا زمانی که بتوانید با خیال راحت آن را انجام دهید.

حساسیت در سالمندان:

بزرگسالان و سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خونریزی یا از دست دادن هماهنگی در اعضای بدن خود داشته باشند در. بزرگسالان سالخورده ممکن است به احتمال زیاد یک نوع عدم تعادل (هیپوناترمی) ایجاد کنند، به خصوص اگر آنها قرص (دیورتیک ها) مصرف می کنند. از دست دادن هماهنگی می تواند خطر سقوط و افتادن  را افزایش دهد.

عوارض جانبی در کودکان:

کودکان ممکن است به عوارض جانبی دارو، به خصوص از دست دادن اشتها و کاهش وزن، بیشتر حساس باشند. نظارت بر وزن و قد در کودکان که این دارو را مصرف می کنند بسیار اهمیت دارد.

ملاحظات مصرف دارو در زمان بارداری:

در دوران بارداری، این دارو باید تنها زمانی مصرف شود که مورد نیاز باشد. این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. همچنین نوزادان متولد شده در مادرانی که از این دارو در 3 ماه گذشته بارداری استفاده کرده اند، ممکن است به ندرت نشانه هایی از قبیل تغذیه / تنفس، تشنج، سفتی عضلانی و یا گریه دائمی ایجاد کنند. اگر متوجه شدید هر یک از این علائم در نوزاد شما، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

از آنجا که مشکلات روحی درمان نشده (مانند افسردگی، حملات هراس، اختلال وسواس فکری، اختلال استرس پس از سانحه) می تواند یک وضعیت جدی باشد، مصرف این دارو را متوقف نکنید، مگر آنکه توسط دکتر شما توصیه شود. اگر در حال برنامه ریزی بارداری هستید، یا فکر کنید که ممکن است باردار شوید، بلافاصله با پزشک خود درباره مزایا و خطرات استفاده از این دارو در طول بارداری صحبت کنید.

هشدار:

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. 

تداخلات دارویی :

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر عملکرد داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: پیموزاید، داروهای دیگر که می توانند خونریزی / کبودی را ایجاد کنند (از جمله داروهای ضد تلقیح مانند کلوپیدوگرل، NSAID ها مانند ایبوپروفن، "تهیه کننده های خون" وارفارین)

مصرف مهارکننده های MAO با این دارو ممکن است یک مکمل جدی (احتمالا کشنده) باشد. اجتناب از مصرف مهار کننده های MAO (ایسوکاربوکازید، لینزولید، متیلن آبی، مکلبباید، فنلزین، پروکاریسین، راازگالی، صفین امید، selegiline، ترانیلسیپرومین) در طول درمان با این دارو اجتناب کنید. بیشتر مهار کننده های MAO نیز باید قبل از دو هفته قبل و بعد از درمان با این دارو مصرف شود. وقتی که این دارو را شروع یا متوقف کنید، از دکتر خود بپرسید.

خطر سندرم سروتونین / سمیت را افزایش می دهد اگر شما همچنین مصرف داروهای دیگر که افزایش سروتونین. نمونه هایی از جمله داروهای خیابانی مانند MDMA / ecstasy، قرص سنتور، داروهای ضد افسردگی خاص (از جمله دیگر SSRI ها مانند فلوکستین / پرفسستین، SNRI ها مانند دالوکسیتین / ونلافاکسین)، تریپتوفان، و غیره. خطر ابتلا به سندرم سروتونین / سمیت ممکن است در هنگام شروع یا افزایش دوز این داروها بیشتر باشد.

در صورت استفاده از داروهای دیگر که موجب خواب آلودگی شامل الکل، ماری جوانا، آنتی هیستامین ها (مانند سیتیزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند الپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، آرامبخشهای عضلانی و داروهای ضد درد (مانند کدئین). برچسب ها را روی تمام داروهای خود (مانند آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای هستند که موجب خواب آلودگی می شوند. از داروساز نحوه استفاده مطمئن داروها را سوال کنید.

آسپرین می تواند خطر خونریزی هنگام استفاده با این دارو را افزایش دهد. با این حال، اگر پزشک شما به شما دستور داده تا آسپیرین را برای حمله قلبی یا پیشگیری از سکته (معمولا در دوزهای 81 تا 325 میلی گرم در روز) به شما تزریق کند، باید مصرف آن را ادامه دهید مگر اینکه پزشک شما به شما دستورالعمل دیگری بدهد.

هشدار:
این دارو ممکن است با برخی از آزمایشات پزشکی / آزمایشگاهی (از جمله اسکن مغزی برای بیماری پارکینسون) مواجه شود، که احتمالا نتایج آزمایش کاذب را ایجاد می کند. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان خود می دانند که شما از این دارو استفاده می کنید.

آیا داروهای ضد افسردگی میل جنسی را کاهش می دهند؟

برای خلاص شدن از افسردگی چه باید کرد؟
ساختمان پزشکان
}