همه چیز درباره ی دیابت نوع 2 در کودکان

در گذشته تصور می شد که دیابت نوع 2 در کودکان بسیار نادر است و این بیماری بیشتر به بیماری جوانان شناخته می شد. اما امروزه بسیاری از کودکان زیر 18 سال به این بیماری دچار هستند. این بیماری ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود و علائم زیادی داشته باشد که لازم است که این علائم را بشناسیم و در صورت مشاهده ی آن، اقدامات اولیه را انجام دهیم. در ادامه این مطلب با هر آنچه که لازم در مورد بیماری دیابت نوع 2 در کودکان بدانیم، آشنا خواهیم شد.

سال ها پیش، شنیدن اینکه کودکی مبتلا به دیابت نوع 2 است، بسیار کم و نادر بود و پزشکان تصور می کردند که کودکان فقط به دیابت نوع 1 دچار می شوند. این بیماری حتی برای مدت زمان طولانی، به دیابت ویژه نوجوانان معروف بود. اما اکنون چنین نیست و در حال حاضر طبق آمار سازمان سی دی سی، بیشتر از 208 هزار نفر از نوجوانان زی 20 سال، به این بیماری مبتلا هستند. که این عدد شامل هر دو نوع دیابت 1 و2 است. در زیر به نکاتی اشاره هواهیم کرد که اگر کودک شما این علائم را دارد باید به آن توجه کنید.

دیابت نوع 2 چیست؟

ممکن است شما نام دیابت نوع 2 و قند خون بالا را همیشه در کنار هم شنیده باشید. در اینجا اتفاقی که می افتد این است که دستگاه گوارش شما، کبوهیدرات را به نوعی قند به نام گلوکز، تبدیل می کند. غده ی پانکراس، هورمونی به نام انسولین ترشح می کند که برای سوخت و ساز بدن، گلوکز را از خون به سلول های بدن منتقل می کند.

در دیابت نوع 2، سلول های بدن کودک نسبت به انسولین پاسخ نمی دهد و گلوکر در خون و رگهای خون انباشته می شود که این اتفاق مقاومت به انسولین نامیده می شود. در نهایت سطح قند خون به اندازه ای بالا می رود که کنترل آن دشوار می شود. این بیماری می تواند باعث بیماری های دیگری مانند بیماری قلبی، نابینایی و نارسایی کلیه در آینده شود.