بایدها و نبایدها در مصرف گیاه بادرنجبویه

امروزه استفاده از گیاهان دارویی برای درمان بیماری ها به جای مصرف داروهای شیمیایی، بسیار متداول شده است. یکی از گیاهان دارویی پرکاربرد که محققان خواص فراوانی برای آن بر شمرده اند، گیاه بادرنجبویه است. این گیاه خواص فراوانی دارد و در درمان بسیاری از بیماری ها تاثیر گذار است. اما لازم به ذکر است که در مصرف این گیاه باید دقت شود، زیرا علاوه بر خواص درمانی دارای عوارض جانبی بسیاری است. در ادامه این مطلب با بایدها و نبایدها در مورد مصرف بادرنجبویه آشنا خواهیم شد.

بایدها و نبایدها در مصرف گیاه بادرنجبویه

بادرنجبویه یا بادرنگبویه یا بادرنجوبه، گیاهی معطر، علفی و چند هزار سال، پاپا، با شاخه های فراوان است که ارتفاع آن به 30 تا 80 سانتی متر می رسد. بادرنجبویه از خانواده ی نعنایان است و به صورت خودرو می روید. مفیدترین و پرکاربردترین قسمت این گیاه، برگهای آن است. برگهای بادرنجبویه عطر تندی شبیه به لیمو دارد. بادرنجبویه خواص درمانی شگفت انگیزی دارد و به درمان بسیاری از بیماری ها کمک می کند. این گیاه اگر به مقدار مناسب مصرف شود می تواند به عنوان دارو مورد استفاده قرار گیرد اما باید توجه داشته باشید که استفاده ی بیش از حد می تواند عوارض جانبی زیادی داشته باشد.

خواص درمانی گیاه بادرنجبویه

بهبود عملکرد ذهن

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از بادرنجبویه به مقدار 1.6 میلی گرم، سبب بهبود عملکرد ذهن و فکر شما می شود.

ورم روده بزرگ

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه ترکیب گیاهان قاصدک، مخمر سنت جان، گیاه بادرنجبویه، گل همیشه بهار و رازیانه به مدت 15 روز، سبب کاهش درد و تقویت و عملکرد روده در افراد مبتلا به ورم معده می شود.

رفع کسالت و خستگی

محققان به این نتیجه رسیده اند که مصرف گیاه بادرنجبویه همراه با پودر باروری تخم مرغ در مقایسه با مصرف پودر باروری تخم مرغ به تنهایی، به بهبود علائم کسالت و خستگی کمک بیشتری می کند.

بی خوابی و اختلالات خواب

شواهد نشان می دهد که مصرف قرص هایی که شامل ترکیبی خاص از 80 میلی گرم عصاره برگهای بادرنجبویه و 160 میلی گرم از عصاره ریشه سنبل کوهی هستند به صورت روزانه یا یک روز در میان، می تواند علائم بی خوابی شدید را در کودکان زیر 12 سال که نیاز به مراقبت های دارویی دارند، کاهش دهد.

سندروم روده تحریک پذیر

شواهد اولیه حاکی از آن است که اضافه کردن ترکیبی از 30 قطره روغن بادرنجبویه، نعناء و گشنیز به صورت سه بار در روز و به مدت 8 هفته، به برنامه ی دارویی بیمارانی که به سندروم روده تحریک پذیر دچار هستند، سبب کاهش درد و ناراحتی آنها می شود.

ناراحتی های روحی که سبب دردهای فیزیکی مانند کمردرد می شود

به نظر می رشد محصولی شامل سنبل کوهی، گل ساعت و گیاه بادرنجبویه، به کاهش و بهبود نشانه های افسردگی و اضطراب در افراد میتلا به ناراحتی های روحی که منجر به دردهای فیزیکی بدن می شود، کمک می کند.