بیماری های رایج در کودکان و نوزادان (دو)

بیماری های رایجی در دوران کودکی و نوزادی وجود دارد که از مهمترین مسائل در مراقبت از کودکان است. این بیماری ها علائم و نشانه های خاصی دارد که لازم است مراقبان نوزاد، آنها را بشناسند و در صورت مشاهده ی آنها سریعا به متخصص اطفال مراجعه کنند. اگرچه بسیاری از این بیماری توسط واکسن ها مهار شده اند، اما نگرانی در مورد آنها هنوز وجود دارد. در ادامه این مطلب با بیماری های دوران کودکی بیشتر آشنا خواهید شد.

بیماری های رایج در کودکان و نوزادان (دو)

آبله مرغان

پس از گذشت بیماری خارش دار در کودکان، آبله مرغان امروزه از طریق واکسن واریسلا قابل پیشگیری است. دلایل واکسیناسیون فراتر از محافظت کردن فرزندانتان از دانه های قرمز نارحت کننده است. آبله مرغان می تواند در نوزادان، بزرگسالان و زنان باردار، عوارض خطرناک ایجاد کند. بیش از استفاده از واکسن، آبله مرغان هر ساله یازده هزار آمریکایی را روانه ی بیمارستان می کرد.

سرخک

اگر بچه های شما واکسن های خود را به طور مرتب تزریق کرده اند، احتمالا لازم نیست که نگران سرخک باشید. اما مرکز CDC گزارش کرده است که شیوع بیماری در بین کودکان غیر ممکن نیست. علائم شروع این بیماری شامل عفونت با تب، آبریزش بینی و سرفه است. زمانیکه از این علائم کاسته می شود، دانه هایی بر روی تمام بدن ظاهر می شود. بیشتر بچه ها در دو هفته بهبود می یابند، اما بسیاری از بیماری های پنومونی و یا مشکلات دیگر را ایجاد می کنند.

اوریون

اوریون یکی دیگر از بیماری هایی است که قبل از ساخت واکسن آن، بسیار رایج بود. این عفونت در کودکان اغلب علائمی ندارد، اما زمانیکه ایجاد شد، نشانه ی آن تورم غدد بزاقی بین گوش و فک است. با وجود نرخ بالای استفاده از واکسیناسیون، شیوع این بیماری در سال های اخیر هزاران نفر را در ایالات متحده آلوده کرده است. افرادی که واکسیناسیون نشده اند، احتمال ابتلای آنها به این بیماری 9 برابر بیشتر از افراد واکسن شده اند.

روبلا، سرخجه (سرخک آلمانی)

سرخجه که به عنوان سرخک آلمانی نیز شناخته می شود، یک ویروس خفیف است که معمولا باعث ایجاد مشکلات جدی نمی شود. با این حال، اگر یک زن باردار به این بیماری مبتلا شود، می تواند به جنین آسیب برساند. علائم آن شامل تب پایین و دانه هایی است که از صورت به سمت سایر قسمت های بدن گسترش می یابد. یک واکسن خردسالی استاندارد از ابتلای کودکان به بیماری های دوران کودکی مانند سرخک، اوریون و سرخجه، جلوگیری می کند.

سرفه مزمن (کورتوسی)

بیماری کورتوسی در کودکان سبب می شود که کودکان سرفه خیلی سخت داشته باشند و با صدای بلند نفس بکشند. این عفونت در نوزادان شدیدتر است و ممکن است نیاز به درمان بیمارستانی داشته باشند. اصطلاح پزشکی این بیماری، سیاه سرفه است و آنتی بیوتیک ها در درمان به طور خاص مفید نیستند، بنابراین واکسیناسیون برای پیشگیری ضروری است. بزرگسالان و زنان باردار در هر حاملگی نیاز به تقویت کننده دارند.

مننژیِت

 مننژِت التهاب یا عفونت بافت اطراف مغز و نخاع است و از بیماری های رایج دوران کودکی است.  در نوجوانان و بزرگسالان علائم اصلی آن عبارت است از سردرد، تب و خشک شدن گردن. کودکان ممکن است علائمی مانند آنفولانزا یا تحریک پذیری شدید داشته باشند. مننژِیت ویروسی معمولا خفیف است، اما اگر سریعا درمان نشود، مننژِیت باکتریایی باعواقب جدی همراه خواهد بود. واکسن های لازم برای پیشگیری از علل باکتریایی خاص مننژِیت در دسترس است.

استروپ گلو

استروپ گلو از بیماری های دوران کودکی است که علائم این بیماری شامل گلودرد همراه با سردرد می باشد که بیش از یک هفته طول می کشد. همچنین با این بیماری بلع دشوار و دردناک می شود، درد بیش از اندازه و دانه های در گردن و پشت گلو ایجاد می شود و تب به بالای 100 درجه می رسد. گلو درد با استفاده از آنتی بیوتیک ها درمان می شود.