گوجه فرنگی چه فوایدی بر بدن دارد؟

گوجه فرنگی مملو از ماده ای ست که "لیکوپن" نامیده می شود. لیکوپن به آن رنگ قرمز روشن می دهد و به محافظت از آن در مقابل اشعه فرابنفش خورشید، کمک می کند.

گوجه فرنگی چه فوایدی بر بدن دارد؟

چه چیز بسیار خوبی در گوجه فرنگی ست؟

گوجه فرنگی مملو از ماده ای ست که "لیکوپن" نامیده می شود. لیکوپن به آن رنگ قرمز روشن می دهد و به محافظت از آن در مقابل اشعه فرابنفش خورشید، کمک می کند. به همین ترتیب، می تواند به محافظت از سلول هایمان در مقابل آسیب ها کمک کند. گوجه فرنگی همچنین حاوی پتاسیم، ویتامین B و E و سایر مواد مغذی است.

سیستم ایمنی:

لیکوپن یک آنتی اکسیدان بوده و با مولکول هایی که رادیکال های آزاد نامیده می شوند (می توانند به سلول هایمان آسیب زده و بر سیستم ایمنی تاثیر بگذارند)، مبارزه می کند. به همین دلیل مواد غذایی با "لیکوپین" بالا (مثل گوجه فرنگی) ممکن است ریسک ابتلا به سرطان های ریه، معده یا پرستات را کم کند. بعضی از تحقیقات نشان می دهد، مصرف گوجه فرنگی همچنین ممکن است به پیشگیری از بیماری هایی مثل پارکینسون، روده بزرگ، حلق، دهان و گردنه رحم کمک کند.

قلب:

لیکوپن همچنین ممکن است به پایین آمدن سطح LDL یا کلسترول بد، و دنبال آن فشار خون کمک کند. و همینطور ممکن است شانس بیماری های قلبی را کاهش دهد. سایر مواد مغذی در گوجه فرنگی مثل ویتامین های B و E و آنتی اکسیدان هایی که فلاونوئید نامیده می شود، ممکن است سلامت قلب را تقویت کند.

چشم:

گوجه فرنگی حاوی موادی به نام "لوتئین" و "زاگزانتین" است که احتمالا به محافظت از چشمانمان در مقابل اشعه آبی که از دستگاه های دیجیتالی مثل گوشی های هوشمند و کامپیترها ساطع می شود، کمک کند. همچنین ممکن است از چشم ها در مقابل احساس خستگی و کاهش سردرد ناشی از خستگی محافظت کند. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که حتی ممکن است احتمال بروز مشکل جدی تری که عامل اصلی نابینایی ( تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا شایع ترین علت کوری در افراد مسن) در آمریکا ست را کاهش دهد.

ریه:

بعضی از مطالعات نشان داده است که گوجه فرنگی احتمالا برای افرادی که آسم دارند مفیده بوده و این احتمال هم وجود دارد که به پیشگیری از آسم (مشکلی که در آن به آهستگی به کیسه های هوای داخل شش ها آسیب می رسد) کمک کند که می نواند به این علت باشد که لیکوپن، لوتئین و زاگزانتین، در میان انواع آنتی اکسیدان ها، با مواد مضرر موجود در تنباکوی سیگار که علت اصلی بروز آسم است، مبارزه می کند. دانشمندان تلاش می کنند تا بیشتر درمورد این تاثیرات بدانند.

رگ های خون:

استفاده بیشتر از گوجه فرنگی در رژیم غذایی ممکن است ریسک بروز سکته مغزی (این نوع سکته زمانی رخ می دهد که جریان خون به یک قسمت از مغز قطع شود) را کاهش دهد. مطالعات اشاره می کند که گوجه می تواند التهابات را کاهش داده، سیستم ایمنی را تقویت کند، سطح کلسترول را در خون پایین آورد و از لخته شدن خون جلوگیری کند. که تمام این ها ممکن است به پیشگیری از سکته مغزی کمک کند.

بهداشت دهان و دندان:

مطالعات نشان داده است که لیکوپن ممکن است به بیماری های لثه، التهاب لثه و پریودنیت و به همین ترتیب پیشگیری از سرطان (مبارزه با رادیکال های آزاد)، کمک کند. اما خوردن زیاد گوجه خام نیز ممکن است به مینای دندان آسیب بزند (با داشتن مقدار زیاد اسید) و مسواک زدن سریع بعدش نیز می تواند شرایط را بدتر کند. درنتبجه این پیشنهاد خوبی ست که حداقل نیم ساعت بعد از خوردن گوجه فرنگی مسواک بزنید.

پوست:

می دانید که کلاه نقاب دار و کرم ضد آفتاب می تواند به عنوان یک سپر از شما در مقابل نور خورشید محافظت کند. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی نیز ممکن است همین کار را برای پوست انجام دهد (احتمالا به همان ترتیبی که از گوجه فرنگی محافظت می کند). اما نباید آن را روی پوست قرار دهید (گوجه فرنگی از داخل بر روی سلول ها اثر می گذارد).

گوجه فرنگی تازه در مقابل کنسرو:

هر دو می تواند برای شما مفید باشد اما از راه های مختلف. گرفتن و استفاده کردن از مواد مغذی مثل لیکوپن از کنسروها در مقایسه با گوجه تازه، ممکن است راحت تر باشد. اما حرارتی که برای تهیه آن استفاده می شود، احتمالا بعضی از ویتامین های C و سایر مواد مغذی را از بین ببرد.

پیشنهاد برای سرو: سالاد کاپرس

گوجه فرنگی تازه تابستانی با پنیر موزارلا بوفالو، روغن زیتون و ریحون، زیبا و خوشمزه است. بدن ما نیاز به گرفتن چربی درون عناصری مثل پنیر و روغن زیتون برای استفاده از مواد مغذی خاصی مثل لیکوپن  دارد.

پیشنهاد سرو: دستور سس مارینا خانگی

این یکی از بهترین راه ها برای گرفتن بیشتر  لیکوپن گوجه فرنگی است. گرمای استفاده شده برای پختن گوجه فرنگی می تواند استفاده از مواد مغذی آن را برای بدن راحت تر کند. شما می توانید یک قطره روغن زیتون برای کمک به جذب بهتر به آن اضافه کنید.

پیشنهاد سرو: سالسا

از سالسا که می تواند با اضافه کردن نمک، شکر و مواد نگهدارنده به گوجه فرنگی درست شود، به جای سس هایی  مثل سس کچاپ و سس باربیکیو که با گوجه فرنگی ساخته شده استفاده کنید. اگر خودتان درستش کنید، می دانید دقیقا چه چیزهایی در آن وجود دارد، یا اگر آماده می گیرید لیبل روی بسته را چک کنید و دنبال یک نوع سالمش باشید.

پیشنهاد سرو: گوجه فرنگی کبابی

اگر تاکنون برای خوردن، گوجه فرنگی را کبابی نکرده اید، یک چیز لذت بخش را از دست داده اید. عطر و طعم شدید دودی، آنها را  برای چیدن در کنار بشقاب غذایی که سرو می کنید، زیبا می کند. اگر هوا برای کبابی کردنشان، خیلی سرد است، تنها کمی از آن ها را  خرد کرده و در مقداری روغن زیتون در فر کبابی کنید.
ساختمان پزشکان
}