بهترین غذاها برای افراد مبتلا به دیابت

دیابت یکی از بیماری های رایج در بین مردم است که می تواند روال زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد و توجه به رژیم غذایی در این بیماری مهم است. در ادامه به برخی از بهترین غذاها برای افراد دیابتی اشاره شده است.

بهترین غذاها برای افراد مبتلا به دیابت

همه ی غذاهای سالم باهم برابر نیستند. سبزیجات ممکن است برای شما مفیذ باشند، اما مواد مغذی موجود در کاهوی سالادی ممکن است به فراوانی کلم پیچ و اسفناج نباشد. علاوه بر محتوای مواد مغذی، شاخص گلیسمی غذا نیز همچنین می تواند به شما در انتخاب سالم کمک کند. شاخص گلیسمی تعیین می کند که غذا چه اندازه سریع قند خون را افزایش می دهد. غذاهای دارای شاخص گلیسمی 55 یا پایین تر از آن به عنوان غذاهای کم گلیسمی و غذاهای که این شاخص در آنها 70 یا بیشتر است، به عنوان غذاهای گلیسمی بالا شناخته می شود. به طور کلی، غذاهای کم گلیسمی یک انتخاب مناسب برای افراد مبتلا به دیابت هستند. غداهایی که حاوی مواد مغذی هستند و گلیسمی پایینی دارند، بهترین گزینه برای مدیریت سلامت و میزان قند خون هستند.

در این مطلب به سوپر غذاهای مخصوص افراد دیابتی اشاره شده است.

سبزیجات غیر نشاسته ای

سبزیجات غیر نشاسته ای حاوی مقادیر کمتری از کربوهیدرات به ازای هر وعده ی غذایی هستند. آنها شامل همه چیز از کنگر فرنگی و مارچوبه گرفته تا کلم بروکلی و چغندر هستند. این دسته از سبزیجات به رفع گرسنگی و افزایش مصرف ویتامین ها، موا معدنی و فیبر کمک می کند. این سبزیجات همچنین حاوی کالری و کربوهیدرات کمی هستند و با استفاده از آنها می تواند غذاهایی را تهیه کرد که افراد مبتلا به دیابت می توانند بارها از آن لذت ببرند. در واقع انجمن دیابت آمریکا، بیشتر سبزیجات غیر نشاسته ای را به عنوان غذاهای کم گلیسمی به رتبه بندی 55، تعیین کرده است. اخیرا محققان اظهار کرده اند که افرادی که از رژیم غذایی کم کالری مانند سبزیجات غیر نشاسته ای پیروی می کنند، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در آنها کاهش پیدا می کند.

ماست یونانی غیر شیرین

مطالعت نشان داده اند که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 با مصرف روزانه ی ماست به میزان 14 درصد کاهش یافته است. با شاخص گلیسمی پایین، ماست غلیظ یونانی سرشار از پروبیوتیک های سالم، کلسیم و پروتئین است. ماست یونانی به دلیل میزان پروتئین بالاتر و محتوای کربوهیدرات پایین تر، یک گزینه ی مناسب برای افراد دیابتی است. لازم است که شما همیشه برچسب های غذایی روی محصولات را بررسی کنید، زیرا برخی از محصولات به دلیل افزودنی هایی مانند طعم دهنده های شیرین، شرین کننده ها و یا نگه دارنده ی میوه ها، دارای محتوای کربوهیدراتی بالاتری نسبت به سایر دیگر هستند. ماست یونانی کم شیرین همراه با آجیل ها، میوه های کم گلیسمی مانند تمشک، زغال اخته یا شاه توت، گزینه های خوبی هستند.

مصرف گوجه فرنگی

گوجه فرنگی خام و یا پخته شده سرشار از لیکوپن هستند. لیکوپن یک ماده ی قوی است که ممکن است خطر ابتلا به سرطان به ویژه سرطان پروستات، بیماری های قلبی و دژنراسیون ماکول را کاهش دهد. گوجه فرنگی مانند سایر میوه های غیر نشاسته ای رتبه بندی پایینی در شاخص گلیسمی دارد. در مطالعه ای که در سال 2011 انجام شد، مشخص شد که مصرف 200 گرم گوجه فرنگی خام به طور روزانه می تواند فشار خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. محققان دریافته اند که مصرف گوجه فرنگی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند.