راهکارهای طبیعی برای رفع کمردرد

مهرناز زاوه
کمردرد از مشکلات شایع در میان تمام افراد است که معمولا با بالارفتن سن، افزایش می‌یابد. در این مطلب پنج شیوه طبیعی به شما یاد می‌دهیم که به پیشگیری از کمردرد کمک می‌کنند.

کمردرد از مشکلات شایع در میان تمام افراد است که معمولا با بالارفتن سن، افزایش می‌یابد.  کاهش انعطاف‌پذیری ماهیچه‌ها و قدرت استخوان، کمر را نسبت به ضربه و جراحات آسیب‌پذیر می‌کند. درمان بیماری‌ها و اختلالات مفاصل بسیار بااهمیت است و روش‌های مختلفی برای آن‌ها وجود دارد و در ۹۵ درصد از موارد، کمردرد نیازی به عمل جراحی ندارد. در این مطلب پنج شیوه طبیعی به شما یاد می‌دهیم که به درمان کمردردتان کمک می‌کند.

یوگا
۵ تا ۱۰ ثانیه قرار گرفتن در وضعیت «سگ رو به پایین»در یوگا، موجب کشیده‌شدن ماهیچه‌های کمر می‌شود. این کشش، فشار وارد شده به قسمت پایینی ستون فقرات را که موجب درد می‌شود، کاهش می‌دهد. «وضعیت کبوتر» در یوگا موقعیت عالی دیگری برای کمر است. این حرکت موجب سفت‌شدن ماهیچه‌های ران و انتقال این کشش به کمر می‌شود. کشیده شدن ماهیچه‌های ران، موجب کاهش فشار و درد کمر می‌شود.

کرم کپسایسین
کپسایسین یکی از ترکیبات فلفل قرمز تند است. استفاده درمانی از آن،‌ موجب کاهش یک پیام‌رسان عصبی به نام ماده P می‌شود که پیام‌های درد را به مغز می‌رساند. نتایج یک بررسی نشان می‌دهد استفاده از کپسایسین به مدت ۳ هفته،‌ درد را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. برای بیشترین بازدهی، این کرم را به طور موضعی و دست‌کم دو بار در روز استفاده کنید. همچنین گرمایی که این کرم ایجاد می‌کند، باعث می‌شود بتوانید کمر خود را بدون درد بکشید و حرکت دهید.

فعالیت جسمی
احتمالا وقتی کمرتان درد می‌گیرد، می‌خواهید در تختخواب بمانید؛ اما بهتر است بدانید ورزش و فعالیت، بهبود را تسریع و درد را کاهش می‌دهد. یک بررسی روی ۲۴۰ زن و مرد نشان داد ورزش موجب کاهش ۲۸ درصدی درد می‌شود. انجام ورزش‌های نه چندان سنگین، مطمئن‌ترین راه است.
ورزش‌هایی که درد را بیشتر می‌کنند و یا نیاز به پریدن یا خم شدن زیاد دارند، آسیب را افزایش می‌دهند. بعد از ورزش، ۲ تا ۳ دقیقه حرکات کششی انجام دهید. به پشت بخوابید و زانوهای خود را بغل کنید تا تنش‌های ایجاد شده در طول ورزش را از بین ببرید.

طب سوزنی
بررسی‌ها نشان داه‌اند که طب سوزنی می‌تواند موجب کاهش دردهای مزمن ناحیه کمر ‌شود. کاملا مشخص نیست چگونه طب سوزنی درد را کاهش می‌دهد. اما یک تئوری این است که طب سوزنی موجب رهاسازی مواد شیمیایی ضددرد، مانند اندورفین‌ها می شود. درد کمر از شایع‌ترین دلایلی است که مردم طب سوزنی را امتحان می‌کنند و خیلی‌ها هم با این کار از درد خلاص می‌شوند.

کم کردن وزن اضافی
اضافه‌وزن، فشار روی ستون فقرات و ماهیچه‌های کمر را افزایش می‌دهد. تحمیل وزن زیادی بر جلوی بدن، انحنای ستون‌فقرات را افزایش می‌دهد و باعث آسیب و فشار به دیسک‌ها و اعصاب ستون‌فقرات می شود. کاهش وزن، احتمال این تمایل به خمیدگی ستون فقرات و فشار موجود بر بخش تحتانی ستون‌فقرات و عصب‌ها را کاهش می‌دهد. 
اگر کمرد درد شما مداوم است یا شدت آن غیرقابل‌تحمل است، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: 
عقاید غیرعلمی و غلط درباره کمردرد

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ