خواص کورکومای طلایی برای سلامتی

حسام آرین
گیاه زردچوبه یا کورکوما از گیاهان خانواده زنجبیل خواص بسیار زیادی برای بدن دارد. زردچوبه بسیار در حوزه آشپزی مورد استفاده قرار می گیرد، اما خواص درمانی آن پای این ادویه را به صنعت دارویی نیز باز کرده است.

گیاه زردچوبه یا کورکوما از گیاهان خانواده زنجبیل خواص بسیار زیادی برای بدن دارد. زردچوبه بسیار در حوزه آشپزی مورد استفاده قرار می گیرد، اما خواص درمانی آن پای این ادویه را به صنعت دارویی نیز باز کرده است.

زردچوبه هزاران سال است در هند و اندونزی به عنوان ادویه و داروی گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقات زیادی روی زردچوبه انجام شده که نتایج آن نشان می دهد زردچوبه دارای ترکیباتی با خواص درمانی بسیار قوی است. این ترکیبات به نام کورکومینوید شناخته می‌شوند که مهمترین آنها کورکومین است.

استفاده از کورکومین از زمان های بسیار قدیم در طب سنتی برای درمان اختلالات گوارشی رایج بوده است. کورکومین ضمن کمک به کاهش درد ناشی از سندروم تحریک پذیری روده با خاصیت صفرا آوری خود مدت زمان هضم غذا و دفع را کاهش می دهد و کیفیت زندگی افراد مبتلا به عوارض این بیماری را بهبود می بخشد.

کورکوما حاوی زردچوبه برای حفاظت از کبد، درمان سوءهاضمه و اختلالات صفراوی مورد استفاده قرار می گیرد. کورکومین یکی از ترکیبات موجود در زردچوبه و مسئول رنگ زرد آن نیز است. خواص قابل توجه آنتی اکسیدانی کورکومین در خنثـی کردن رادیکال های آزاد نقش بسزایی ایفا می کند.

زردچوبه در مراقبت از کبد و پیشگیری از بیماری های صفراوی نیز موثر است، همچنین به عنوان ضدالتهاب نیز شناخته می شود. قرص کورکوما به عنوان آنتی اکسیدان قوی حاوی عصاره زردچوبه و موثر برای درمان دردهای مفاصلی و بیماری کبدی است.

مصرف زردچوبه به عنوان تصفیه کننده سلولی برای حفظ سلامت مفاصل و جلوگیری از التهاب توصیه می شود. کورکومین مهارکننده سنتز آنزیم های التهاب زا مانند سیکلواکسیژناز 2 (COX2) و لیپواکسیژناز است. عصاره زردچوبه به محافظت از سلول ها در برابر مواد سمی ناشی از آلاینده های محیطی که منجر به اختلال در تعادل و سلامت سلول می شوند کمک می کند.

ارتباط زردچوبه و عملکرد لایه درون رگی

نتایج برخی تحقیقات نشان می دهند کورکومین زردچوبه یا قرص کورکوما به اندازه ورزش کردن برای قلب مفید است. مطالعه دیگری نیز حاکی از آن است که زردچوبه مشابه داروی آتورواستاتین باعث بهبود عملکرد لایه درون رگی می شود.

علاوه بر این، کورکومین موجود در زردچوبه باعث مرگ سلول ‌های سرطانی، کاهش رشد رگ‌ های خونی در تومورهای سرطانی و جلوگیری از متاستاز می شود، بنابراین می توان ادعا کرد زردچوبه طول عمر را افزایش می دهد.

دقت داشته باشید حرارت زیاد و پخت و پز طولانی مند باعث کاهش خواص کورکومین می شود، بنابراین بهتر است از پودر و عصاره زردچوبه برای بهره مند شدن از خواص آن استفاده کرد.

درمان سوءهاضمه با قرص کورکوما

روش های زیادی برای درمان سوءهاضمه توسط پزشکان مورد آزمایش قرار گرفته است، اما قرص کورکوما به عنوان یکی از بهترین و موثرترین درمان ها برای رفع این اختلال شناخته می شود.

قرص گیاهی کورکوما حاوی زردچوبه ضمن محافظت از کبد اختلال عملکرد دستگاه گوارش را نیز درمان می کند. زردچوبه موجود در کورکوما علاوه بر تصفیه خون به گردش بهتر جریان خون نیز کمک می کند.

فواید دیگر قرص زردچوبه کورکوما

رفع التهاب و درد مفاصل

کمک به کاهش وزن

رفع نفخ شکم

مؤثر در بهبود بیماری ‌های گوارشی مانند کولیت اولسراتیو و زخم معده

کمک به کنترل دیابت نوع 2

کورکوما برای لاغری

زردچوبه به روند لاغری طی رعایت یک رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی روزانه کمک می‌کند. یکی از دلایل مقاومت بدن نسبت کاهش وزن وجود التهاب زیاد در بخش های مختلف بدن از جمله رگ ‌ها است.

ماده موثر کورکومین موجود در زردچوبه به عنوان یک ضدالتهاب قوی با از بین بردن التهاب ‌ها به کاهش سریع وزن کمک می کند. زردچوبه سوخت و ساز بدن را نیز افزایش می دهد که هرچه این میزان بالاتر باشد چربی سوزی نیز بیشتر می شود.

کورکوما برای درمان کبد چرب

کورکوما برای پاکسازی کبد نیز گزینه موثری محسوب می شود. آنتی اکسیدان های قوی موجود در زردچوبه به عملکرد بهتر کبد کمک زیادی می‌کنند. کبد به عنوان بزرگ ترین ارگان داخلی بدن وظیفه پاکسازی سموم، ذخیره و متابولیسم چربی ‌ها را به عهده دارد.

در حالت عادی حدود 5 تا 10 درصد چربی داخل کبد به صورت ذخیره وجود دارد، اما در صورت افزایش آن به بیش از این میزان فرد دچار کبد چرب می شود.

یکی از عوامل کمک کننده به متابولیسم چربی ‌ها و سموم در کبد ترشح صفرا است. زردچوبه در بدن با افزایش ترشح صفرا و تنظیم آنزیم‌ های مخصوص متابولیسم چربی به کبد کمک می کند.

مصرف زردچوبه ضمن جلوگیری از تجمع چربی (کلسترول بد) در کبد جلوگیری می‌کند از افزایش چربی ذخیره‌ شده در کبد جلوگیری می کند، بنابراین مصرف قرص کورکوما از بروز بیماری کبد چرب جلوگیری می کند.

مقدار مصرف قرص کورکوما

قرص کورکوما نیز بهتر است با مشورت پزشک مصرف شود، اما در حالت کلی مصرف یک عدد قرص کورکوما به صورت روزانه همراه با وعده غذایی توصیه می شود.

عوارض جانبی مصرف قرص کورکوما

قرص کورکوما به عنوان یک داروی طبیعی و گیاهی برای آن عوارض جانبی جدی گزارش نشده، اما در صورت بروز حالت تهوع و استفراغ پیرو مصرف آن بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:چگونه می‌توانید نتیجه پاتولوژی خود را بخوانید؟

فواید درمانی مصرف قرص کورکوما

استفاده از این گیاه برای درمان سوء هاضمه و کمبود اشتها مورد تایید کمیسیون بررسی و تایید خواص گیاهان دارویی در آلمان قرار گرفته است. زردچوبه جهت رفع علايم سوء هاضمه به ویژه احساس سنگینی بعد از خوردن غذا و اتساع شکمی به دلیل تجمع گاز(نفخ) گزینه موثری محسوب می شود.

کورکومین متابولیسم آراشیدونیک اسید اپیدرمال را توسط مسیرهای سیکلواکسیژناز و لیپواکسیژناز مهار می کند و اثرات التهابی آراشیدونیک اسید و تترا دکونیل فوربول استات را کاهش می دهد، همچنین خواص آنتی اکسیدانی، آنتی تومـور و محافظـت از کبد این گیاه قابل توجه است.

نتایج یک بررسی نشان می دهد مصرف روزانه زردچوبـه معـادل 20 میلـی گرم کورکومیـن به مـدت 60 روز به شـدت سطح پراکسید چربی سرم را کاهش  می دهد، بنابراین زردچوبه به علت فعالیت آنتـی اکسیـدان قابـل توجـه و ایمنـی بالا به عنوان یک مکمـل منـاسـبـ در پیشگیری و درمان آترواسکلروز شناخته می شود.

بررسی دیگری نیز نشان می دهد مصرف روزانه 5/1 گرم زردچوبه در افراد سیگاری به مدت 30 روز به طور چشم گیری ترشـح ادراری موتاژن ها را کاهش می دهد که این ویژگی اثـرات آنتـی موتاژن زردچـوبـه را برجسته می کند.

نحوه نگهداری قرص کورکوما

قرص کورکوما باید در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد و در محیطی دور از نور و رطوبت نگهداری شود. همیشه در نظر داشته باشید داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

مصرف قرص کورکوما در دوران بارداری و شیردهی

مصرف کورکوما به دلیل احتمال رقیق شدن در دوران بارداری توصیه نمی شود. اطلاعات دقیقی درباره مصرف این قرص در زمان شیردهی نیز وجود ندارد، بنابراین بهتر است قبل از شیردهی با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

نکات مهم درباره قرص کورکوما

از مصرف همزمان قرص کورکوما با داروهای ضدانعقاد، ضدپلاکت، همچنین عوامل حل کننده لخته به دلیل افزایش اثر رقیق کنندگی خون پرهیز کنید.

استفاده از کوذکومان برای نوجوانان زیر 12 سال ممنوع است.

مصرف کورکوما باید حاقل 2 هفته قبل از هر گونه جراحی قطع شود.

در صورت بروز هر گونه واکنش آلرژیک در پی مصرف کورکوما به پزشک مراجعه کنید.

قرص کورکوما برای تسکین التهاب و درد مفاصل نیز توصیه می شود.

در صورت ابتلا به التهاب معده،کبد و اثنی عشر از کورکوما استفاده نکنید.

گزارش: الهه زارعی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ