آیا خوردن قرصهای ضد بارداری در بارداری خطری برای جنین دارد؟

احتمال بروز عوارض جنینی بدنبال مصرف قرص ضدبارداری در مادران باردار

آیا خوردن قرصهای ضد بارداری در بارداری خطری برای جنین  دارد؟

به نظر نمی رسد خوردن قرصهای ضدبارداری در ابتدای بارداری خطری برای جنین داشته باشد. نتایج مطالعه ای که در سال 2009 صورت گرفت نشان داد که بین استفاده از قرصهای ضدبارداری در دوره لقاح و خطر تولد نوزاد کم وزن ارتباط وجود دارد. همچنین مطالعه ای قدیمی تر نشان داد که استفاده از نوع خاصی از قرصهای ضدبارداری هنگام بارداری ممکن است خطر ایجاد نقص در دستگاه تناسلی نوزادهای دختر را به همراه داشته باشد. با این حال معمولا این نگرانی ها به لحاظ بالینی مشاهده نشده است.

اگر شما از قرصهای مینی استفاده می کنید(قرصهای ضدبارداری که صرفا حاوی پروژسترون هستند) تشخیص علایم اولیه بارداری بسیار دشوار خواهد بود چون تهوع، حساسیت سینه ها و خونریزی نامنظم که علایم شایع بارداری هستند بعنوان عوارض جانبی استفاده از این قرصها نیز دیده می شوند. به علاوه اگر شما به رغم مصرف قرصهای مینی باردار شوید احتمال نابجا بودن بارداری نیز وجود دارد یعنی تخم تشکیل شده در جایی خارج از رحم لانه گزینی کرده باشد.

بعنوان یک احتیاط اگر شک دارید که باردار شده اید مصرف قرصهای ضدبارداری را متوقف کرده و تا اطمینان از بارداری یا عدم بارداری از سایر روشهای پیشگیری استفاده کنید. اگر هم نگران این هستید که پیش از آگاهی از بارداری خود قرص ضدبارداری مصرف کرده اید نگران نباشید چون خطر آن بسیار کم است.

پاسخ از دکتر راجر هارمز متخصص زنان، سردبیر ارشد سایت مایوکلینیک، دانشیار بیماریهای زنان، مدیر آموزشی کالج پزشکی

امتياز 3 از 5 بر اساس نظر16 نفر
ساختمان پزشکان
}