پیشگیری و غربالگری سرطان دهانه رحم

آزمایشگاه اریترون: سرطان دهانه رحم یکی از شایعترین سرطان در بین زنان می باشد. ارتباط این سرطان با عفونت پایدار HPV مشخص شده است. این سرطان با علائمی مثل درد های شکمی و خونریزی واژن همراه است.

پیشگیری و غربالگری سرطان دهانه رحم

آزمایشگاه اریترون:

ویروس HPV چیست؟ 

پاپیلوما ویروس انسانی (HPV)  ویروس شایعی  است که می تواند از طریق تماس پوست به پوست یا  رابطه جنسی منتقل شود. تاکنون بیش از 100 نوع ویروس  HPV شناسایی شده است. البته فقط برخی از انواع به عنوان  عامل بیماری مانند ایجاد زگیل  تناسلی و سرطان  شناسایی شده اند. HPV نوع 16 و 18 پرخطر ترین انواع هستند که عامل حدود 70% از سرطان های دهانه رحم می باشند.


سرطان دهانه رحم چیست؟

 سرطان دهانه رحم یکی از شایعترین سرطان در بین زنان  می باشد. ارتباط این سرطان با عفونت پایدار HPV مشخص شده است. این سرطان با علائمی مثل درد های شکمی و خونریزی واژن همراه است.

راه‌های پیشگیری از سرطان دهانه رحم چیست؟

بررسی و غربالگری روتین سرطان دهانه رحم  یکی از مهمترین مراحلی است که طی آن می توان خطر ابتلا به سرطان را شناسایی کرد. همچنین می توان با سیگار نکشیدن، استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی، و محدود کردن تعداد شریکان جنسی خود، ریسک ابتلا به سرطان را کاهش داد. همچنین سازمان CDC واکسیناسیون زنان 11 تا 26 سال را پیشنهاد می دهد.

اهمیت آزمایش‌های غربالگری منظم چیست؟

یشتر عفونتهای  HPV پرخطر بدون علامت بالینی و بی ضرر هستند و به وسیله سیستم ایمنی طی دو سال پاکسازی می شوند.اگر این عفونت برای سالها شناخته و  درمان نشود می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود. بنابراین اهمیت انجام آزمایش غربالگری بسیار زیاد است.

آزمایش های دقیق غربالگری برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم چیست؟

دو نوع آزمایش غربالگری اصلی برای سرطان دهانه رحم وجود دارد. در روش پاپ اسمیر، از سلول های دهانه رحم نمونه برداری می شود تا نمونه مورد نظر برای بررسی سلول‌های غیرعادی به آزمایشگاه فرستاده شود.

روش دیگر، انجام تستهای HPV برای تعیین نوع ژنوتایپ 16و 18 و یا 12 نوع دیگر HPV است. آزمایش Cobas HPV تنها آزمایشی است که با داشتن تاییدیه های FDA وCE  به عنوان اولین خط غربالگری سرطان دهانه رحم انجام می شود.

طبق آخرین گایدلاین انجمن کولپوسکوپی و سرویکال پاتولوژی آمریکا (ASCCP) بهترین استراتژی برای غربالگری سرطان دهانه رحم co-testing انجام همزمان پاپ اسمیر و تعیین HPV  در یک نمونه جمع آوری شده از ترشحات واژن و دهانه رحم می باشد.

تفسیر نتایج آزمایش های غربالگری سرطان دهانه رحم چیست؟

 زنان با آزمایش پاپ اسمیر نرمال که تست HPV مثبت دارندمعمولا در 6 تا 12 ماه بعد مجددا تست HPV  از آنها گرفته می شود. اگر هر دو تست منفی (نرمال) باشد با اطمینان می توان تست پاپ اسمیر وHPV را 3 سال بعد انجام داد. اگر هر دو تست مثبت باشد، انجام کولپوسکوپی و پیگیری های بیشتر توصیه می شود.

آزمایشگاه اریترون:

تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم با سیستم پیشرفته cobas4800 برای اولین بار در اصفهان

یکی از سرطان های قابل پیشگیری به میزان 100% سرطان دهانه رحم  است.

خبر خوب این است که سرطان سرویکس 100% به وسیله واکسیناسیون، غربالگری و درمان قابل کنترل است.

به امید روزی که کسی بر اثر ابتلا به سرطان سرویکس جان خود را از دست ندهد.

 آدرس و شماره تماس:

اصفهان، خیابان شیخ مفید، روبروی هنرستان فضیلی

تلفن:

03136633621

09133108058

وب سایت


1199 | 1396/04/13 | سرطان زنان سرطان

ساختمان پزشکان