شرط روزه برای افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند

عضو کنگره بین‌المللى نفرولوژى و اورولوژى به افرادی که سابقه سنگ کلیه کوچک منفرد دارند، گفت: این افراد با نوشیدن مقادیر فراوان مایعات در فاصله افطار تا سحر(۸ لیوان مایعات) روزه بگیرند.

شرط روزه برای افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند

دکتر قیومی در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اظهار کرد: در افرادی با سابقه سنگ کلیه عفونی و عفونت فعال کلیه، روزه‌ توصیه نمی‌شود.
وی با تأکید بر ممنوعیت روزه‌ برای کسانی با سابقه سنگ‌های «سیستئنی» افزود: کسانی که برای نخستین‌بار در روز‌های اخیر به سنگ کلیه دچار شده‌اند ممنوعیتی برای گرفتن روزه ندارند اما کسانی که کلیه خود را براثر ابتلاء به سنگ کلیه از دست داده‌اند مجاز به گرفتن روزه در ایام ماه مبارک رمضان نیستند.

این متخصص کلیه و مجاری ادرار گفت: افرادی که در سابقه پزشکی خود یکبار به سنگ کلیه دچار شده‌اند و چندین سال است که دیگر سنگ کلیه نداشته‌اند، می‌توانند روزه بگیرند و باید از مایعات به وفور استفاده کنند.

قیومی یادآور شد: مهم‌ترین عامل دخیل در ایجاد سنگ کلیه غلظت مواد تولیدکننده سنگ از جمله کلسیم در ادرار است به طوری‌که هر چه میزان کلسیم در واحد حجم ادرار بیشتر باشد امکان سنگسازی افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه مسئله اصلی در پیشگیری از ایجاد سنگ رقیق نگهداشتن ادرار طی ۲۴ ساعت است، ادامه داد:  طی روزه‌ به نظر نمی‌رسد بتوان ادرار را برای کل مدت روز رقیق نگهداشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) خاطرنشان کرد: چون حتی اگرمایعات زیادی هم از افطار تا سحر میل شود به‌علت افزایش حجم داخل عروقی بخش اعظم آن طی چند ساعت نخست دفع می‌شود و پس از آن با مصرف نکردن ، ادرار مجدداًغلیظ می‌شود.

قیومی یادآور شد: مسلماً هرچه زمان روزه‌ طولانی‌تر و آب و هوا گرم‌تر و امکان از دست دادن آب از طریق پوست بیشتر باشد ادرارغلیظ‌ترخواهد شد و امکان تشکیل هسته اولیه سنگ و رسوب روی آن وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: از این‌رو افرادی که کلیه‌های سنگساز دارند، نوشیدن آب حداقل به میزان ۱۲ لیوان در روزهای گرم سال به آنان توصیه می‌شود.

دومین کنگره بین‌المللی نفرولوژی و اورولوژی از ۱۱ تا ۱۴ مرداد ۹۵ در مرکز همایش برج میلاد برگزار می شود.

منبع: مهر

با روزه چه اتفاقی برای بدن می‌افتد؟!

۸ تأثیر شگرف روزه بر بدن/ از سم زدایی تا درمان افسردگی


ساختمان پزشکان