توصیه های بعد از زایمان

فیزیوتراپی زنان یکسری توصیه ها و تمریناتی را به زنان ارایه می دهد برای کمک به بهبودی بعد از زایمان. به دنیا آمدن بچه یک اتفاق زیبا در زندگی شماست اما می تواند تاثیرات عمیقی بر روی بدن شما بگذارد.

توصیه های بعد از زایمان

نکاتی که باید به آن ها توجه کنید:

-        سنگین ترین باری که بلند می کنید در 4 الی 6 هفته ی اول فقط نوزادتان باشد. باید سفت کردن عضلات کف لگن و شکمتان برای شما عادت شود و قسمت تحتانی شکمتان را قبل از بغل کردن نوزاد سفت کنید.

-        تمرینات کف لگن خود را به صورت روزانه انجام دهید و به تدریج زمان انقباض و تعداد دفعات انقباض را افزایش دهید.

-        قسمت تحتانی شکمتان را هرروز چند مرتبه سفت کنید و به مرور زمان و تعداد آن را افزایش دهید. این کار باعث تقویت و تخت شدن شکم می شود.

-        هرروز به پیاده روی بروید... به مرور مدت و سرعت پیاده روی را افزایش دهید

زمانی که در بیمارستان هستید:

زخم و کبودی

زخم در ناحیه ی پرینه بین واژن و مقعد باعث ایجاد ناراحتی می شود. این احساس ممکن است تا 7 روز ادامه یابد و زخم باید بعد از 2 تا 4 هفته (بسته به سایز زخم) بهبود یابد. حتی اگر زخم و دردی در این ناحیه نباشد ممکن است تورم و کبودی اطراف پرینه باعث ایجاد ناراحتی شود. نکته ی مهم خشک و تمیز نگه داشتن این ناحیه تا زمان ترمیم و بهبودی است. پدهایی که استفاده می شود باید به صورت مداوم تعویض شوند. کاهش درد در روزهای اول بسیار مهم است. برای این کار باید از رژیم PRICEتبعیت کنید.

PRICEچیست؟

-Protect( محافظت ): از زخم های ناحیه محافظت کنید به خصوص حین دفع مدفوع. دستکش بپوشید و با دستانتان حین دفع ناحیه را به سمت بالا فشار دهید تا از درد و اسپاسم پیشگیری کنید.

-Rest( استراحت ): راحت بر روی کمر یا پهلو دراز بکشید و استراحت کنید تا زمانی که زخم هایتان بهبود یابد. در روزهای اولیه از زیاد نشستن، راه رفتن و ایستادن خودداری کنید.

-Ice( یخ ): هر یک الی دو ساعت از پک های یخ بر روی پرینه استفاده کنید حدود 10 الی 15 دقیقه هربار یخ را بر روی ناحیه قرار دهید.

-compression(فشار): یک حوله یا پد در ناحیه ی پرینه قرار دهید و کمی فشار در حالت نشسته اعمال کنید. اینکار باعث کاهش درد و همچنین ساپورت پرینه می شود.

-elevate( بالا کشیدن ): در حالی که روی شکم خوابیده اید یک یا دو بالشت زیر شکم و ران، و همچنین اگر سینه ها دردناک است زیر سینه قرار دهید و ناحیه ی پرینه را به سمت بالا جمع کنید.

تمرینات ساده ای وجود دارند که کمک به ایجاد راحتی و کاهش درد بعد از زایمان طی 24 تا 48 ساعت اول می کنند.

حمایت از زخم و تنفس:

-زخم خود را با دست یا بالشت حمایت کنید قبل از اینکه سرفه، عطسه می کنید، میخندید و یا حین دفع مدفوع.

-هر بار هوا را از بینی داخل دهید تا شکمتان کمی برجسته شود و بعد هوا را از دهان خارج کنید اینکار را هر بار 5مرتبه تکرار کنید. این کار باعث ایجاد آرامش و کاهش درد می شود.

گردش خون:

-نکته ی مهم این است که هرچه سریع تر از تخت خارج شوید و تحرکتان را بیشتر کنید تا گردش خون بهبود یابد

-تمرینات ساده مچ پا باعث بهبود گردش خون و کاهش خطر ایجاد لخته می شود. هر ساعت 10 بار مچ پا را خم .و راست کنید.

بیرون آمدن و وارد شدن به تخت:

-حین خارج شدن از تخت حتما زخم خود را حمایت کنید و شکم خود را سفت بگیرید

-به هیچ عنوان مستقیما از حالت خوابیده به کمر به حالت نشسته تغییر وضعیت ندهید. ابتدا به پهلو بچرخید و شکم را سفت کنید و با تکیه بر آرنج تغییر وضعیت دهید.

-اگر در بیمارستان هستید می توانید ابتدا تخت را به حالت نیمه نشسته درآورید و بعد به صورت مستقیم بنشینید.

روده و مثانه:

دریافت مایعات کافی بسیار مهم است. هرروز سعی کنید 1 الی 2لیتر آب مصرف کنید. این کار به تحرک روده و مثانه و دفع راحت کمک کی کند. اگر احساس درد و ناراحتی حین دفع دارید به فیزیوتراپیست خود اطلاع دهید. از یک چهارپایه زیر پاها حین استفاده از توالت فرنگی استفاده کنید و حین دفع نفس خود را حبس نکنید. ممکن است تا مدتی لازم باشد از داروهای ملین استفاده کنید. اگر التهاب همورویید دارید هر دوساعت 15 دقیقه یخ روی ناحیه بگذارید و از کرم ضد التهاب استفاده کنید.

نکته ی بسیار مهم انجام فیزیوتراپی بعد از زایمان برای جلوگیری از افتادگی، ضعف و بی اختیاری ادراری است. فیزیوتراپی با ارایه ی برنامه ی درمانی در هر دوره بعد از زایمان و همچنین در صورت لزوم بیوفیدبک تراپی و نیز استفاده از مدالیته های ضد درد تا حد زیادی مشکلات را برطرف می کند. تمرینات عضلات کف لگن تمریناتی برای تمام دوره ی زندگی هستند و تاثیرات آن ها درسلامت آینده ی زنان نیز موثر است.

برگردان:فیزیوتراپیست غزل خراجی

هرگونه کپی برداری و استفاده از این مطلب با ذکر نام و منبع الو دکتر مجاز می باشد


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


230 | 1396/09/15 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : فیزیوتراپی فیزیوتراپیست زنان آبستن زایمان زنان باردار زنان

ساختمان پزشکان