آسپیرین سبب رفع سکته مغزی می شود؟!

آسپیرین به دلیل خاصیت رقیق کردن خون، سبب درمان بیماری هایی که به علت لخته شدن خون به وجود می آیند از جمله سکته مغزی می شود. در این مطلب به بررسی تاثیر آسپییرین بر درمان سکته مغزی می پردازیم.

آسپیرین سبب رفع سکته مغزی می شود؟!

یکی از دلایل اصلی سکته مغزی و قلبی، لخته شدن خود در رگ ها است که سبب عدم خونرسانی به یک قسمت از مغز شده و این قسمت دیگر نمی تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. آسپیرین به دلیل خاصیت رقیق سازی خون، به افزایش جریان خون کمک و از تشکیل لخته جلوگیری می کند. در این مطلب به صورت علمی به بررسی تاثیر آسپیرین در درمان سکته مغزی میپردازیم.

سکته مغزی خفیف را جدی بگیرید

بیش از یک سوم افرادی که به سکته مغزی خفیف دچار شده و درمان را آغاز نکرده اند، در عرض یک سال کارشان به سکته مغزی شدید کشیده شده است.
انجمن سکته مغزی آمریکا در سایت خود هشدار داده است که سکته مغزی خفیف یا در اصطلاح پزشکی "حمله ایسکمیک گذرا"، به صورت دقیق تر به عنوان یک سکته مغزی هشداردهنده در نظر گرفته می شود که در واقع هشداری است برای آنکه مساله را با جدیت بیشتری مدنظر قرار دهید. 

تاثیر آسپیرین بر سکته مغزی

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد 15 تحقیق درباره تاثیر آسپرین بر سکته مغزی را که روی 56 هزار بیمار انجام شده بود بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که بیشترین فایده آسپرین در هفته های اول بعد از سکته مغزی است.

در سکته مغزی خفیف و در قطع گذرای خون رسانی به مغز (TIA) جریان خون و اکسیژن به مغز قطع و باعث بروز علائمی مثل بی حسی و ناتوانی شدید دست ها و پاها یا مشکلات بینایی و حرف زدن می شود.

قطع گذرای خون رسانی به مغز معمولا کمتر از 24 ساعت طول می کشد و معمولا علائم آن در عرض 10 تا 60 دقیقه بر طرف می شود.

در سکته مغزی خفیف علائم بیشتر از 24 ساعت طول می کشند اما اغلب در عرض چند روز برطرف می شوند. اما در هر دو مورد خطر سکته مغزی شدید که باعث آسیب ماندگار می شود در چند روز اول بعد از این حملات در حداکثر است.

آسپیرین علاوه بر اثر ضددرد و التهاب، خاصیت رقیق کردن خون را دارد از این رو در بیماری هایی که منشاء آن لخته شدن خون در رگ هاست؛ مثل سکته مغزی و قلبی، یکی از مهمترین ارکان درمان است.

پروفسور "پیتر راتول" که این تحقیق را سرپرستی کرده می ‎ گوید:یافته های ما تاثیر درمان فوری در سکته مغزی خفیف و در قطع گذرای خون رسانی به مغز را ثابت می کند و نشان می دهد آسپرین مهمترین رکن آن است. این یافته ها به کار پزشکان هم می آید. در صورت سکته مغزی خفیف یا قطع گذرای خون رسانی به مغز، آنها باید بلافاصله درمان با آسپرین را شروع کنند نه اینکه منتظر بررسی و ارزیابی های تخصصی بمانند.

به گفته پروفسور راتول، اهمیت درمانی آسپرین "بی اندازه دست کم گرفته شده" و گاهی تجویز آسپرین با تاخیر انجام می شود.

وی تاکید کرد:باید مردم را تشویق کنیم اگر فکر می کنند علائمی داشته اند که می تواند ناشی از سکته مغزی خفیف یا قطع گذرای خون رسانی به مغز باشد در کنار مراجعه به پزشک و بیمارستان بلافاصله مصرف آسپرین را شروع کنند.

الو دکتر ، پس از سکته مغزی خفیف چه باید کرد؟

الو دکتر ، کدام نوع سکته مغزی بیشتر سبب مرگ می شود؟