اشتباهات رایج که سبب دوقلو شدن جنین می شود

اگر جز آن دسته افرادی هستید که دوست ندارید فرزند دوقلو داشته باشید، این مطلب را بخوانید.

اشتباهات رایج که سبب دوقلو شدن جنین می شود

برخی از افراد علاقه مند به داشتن فرزند دوقلو هستند و در مقابل برخی این مساله را دوست ندارند و نگران دوقلوشدن جنین هستند. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که نگران دوقلو شدن فرزندتان هستید بهتر است قبل از اقدام برای بارداری، عوامل موثر بر دوقلو شدن جنین را بررسی کنید. در این مطلب مسایلی که بر دوقلو شدن جنین تاثیر گذار است را بررسی می کنیم.

عوامل ارثی

احتمال حاملگی در فامیل درجه یک مادری، شانس دوقلویی را افزایش می دهد مثلاً احتمال دو قلویی در مادری که خود دوقلو بدنیا آمده است، دو برابر می باشد،در صورتیکه سابقه خانوادگی پدری چندان تاثیری بروقوع دوقلویی ندارد.

داروهای درمان ناباروری 

چرا احتمال بارداری دوقلو در برخی زنان بیشتر از برخی دیگر است؟ برخی موارد می توانند عامل اصلی دوقلوزایی باشند. به عنوان مثال اگر زنی دچار ناباروری باشد، دکتر به او داروهایی را پیشنهاد می کند که باعث می شوند تخمدان تخمک های بیشتری را آزاد کند. این روش شانس بارداری را بالا می برد همچنین احتمال بارداری دوقلو نیز بر اثر مصرف این داروها زیاد خواهد شد.

لقاح مصنوعی 

لقاح مصنوعی زمانی اتفاق می افتد که دکتر تخمک را از تخمدان زن بر می دارد. این عمل معمولا بعد از مصرف داروهای باروری انجام می شود. تخمک ها با اسپرم در خارج از رحم بارور شده و سپس داخل رحم گذاشته می شوند. از آنجا که این روش پیچیده و غیر قابل پیش بینی است، اغلب دو یا چند تخمک بارور داخل رحم برگردانده می شود تا حداقل یکی از آن ها رشد کرده و زن باردار شود. گاهی اوقات دو یا چند تخمک بارور رشد کرده و بارداری دوقلو یا چند قلو به وجود می آید. 

سن و نژاد مادر 

بیش از ۳۵% زنان آمریکایی که باردار می شوند بالای ۳۰ سال سن داشته و تحت درمان ناباروری بوده اند. احتمال آزاد شدن دو یا چند تخمک در یک زمان در زنانی که بالای ۳۰ سال سن دارند بیشتر است چرا که بدن آن ها برای تقویت تخمدان ها مقدار بیشتری هورمون تحریک کننده تخمدان ترشح می کند. 

قد مادر 

قد زنانی که چند قلو به دنیا می آورند معمولا ۱ اینچ (۲٫۵ سانتی متر) بلندتر از سایر زنان است. علت این امر می تواند به دلیل هورمون (IGF)  باشد که زنان قد بلند بیشتر از آن دارند. هورمون IGF باعث می شود تخمدان ها تخمک بیشتری ترشح کنند. 

مصرف شیر 

تحقیقات اخیر نشان می دهند که احتمال بارداری دوقلو در زنانی که شیر یا محصولات لبنی بیشتری مصرف می کنند، بیشتر است. برخی از دانشمندان معتقدند شیر و محصولات لبنی باعث ترشح IGF بیشتر و در نتیجه تخمک آزاد شده بیشتر می شود.

دلایل دیگر بارداری دوقلوها 

احتمال بارداری دوقلو یا چند قلو در زنانی که مادر یا خواهر آن ها دوقلوزا بوده اند دو برابر دیگر زنان است. همچنین این احتمال در زنانی که شاخص توده بدنی (BMI) بیشتری دارند نیز بیشتر است. BMI واحد اندازه گیری چربی بدن است که اگر بالاتر از حد نرمال باشد برای سلامتی شما بد است.

علائمی که از داشتن دوقلو در بارداری خبر می دهد

امتياز 5 از 5 بر اساس نظر2 نفر
ساختمان پزشکان
}