علائم و نشانه های حمله قلبی که باید جدی گرفته شود!

امروزه حمله های قلبی یکی از عوامل مرگ و میر به شمار می رود. این بیماری معمولا همراه با نشانه ها و علائم خاصی است که لازم است این نشانه ها را بشناسیم تا در صورت مشاهده ی آنها، سریعا اقدامات لازم را انجام دهید. در ادامه این مطلب با علائم و نشانه های حمله قلبی بیشتر آشنا خواهیم شد.

علائم و نشانه های حمله قلبی که باید جدی گرفته شود!

همه مشکلات قلبی همراه با علائم هشدار دهنده نیستند و همیشه مانند آنچه که در فیلم ها دیده اید، یک درد در قفسه ی سینه و به دنبال آن افتادن بر روی زمین، اتفاق نمی افتد. برخی از نشانه های مشکلات قلبی حتی در قفسه ی سینه بروز نم کند و همیشه به طور دقیق نمی توان گفت که چه اتفاقی خواهد افتاد.

دکتر چارلز چامبرز مدیر آزمایشگاه قلبی می گوید: اگر در مورد سلامت قلب خود مطمئن نیستید، چکاب انجام دهید. همچنین سخنگوی انجمن قلب آمریکا بیان می کند که اگر سن شما بالاتر از 60 سال است و دارای اضافه وزن، دیابت، کلسترول و فشار خون بالا هستید، لازم است که حتما چکاب قلب را انجام دهید. او می گوید: فاکتورهای خطرناک دیگری وجود دارند و در مورد هر چیزی که ممکن است با قلب ارتباط داشته باشد، احساس نگرانی کنید.

اگر شما این مشکلات را دارید، بیشتر مراقب باشید:

احساس ناراحتی و درد در قفسه سینه

درد قفسه سینه، شایعترین نشانه ای از خطر قلب است. اگر شما یک رگ گرفته شده داشته و یا در معرض حمله قلبی باشید، ممکن است در ناحیه قفسه سینه خود احساس درد، تنگی و یا فشار داشته باشید.

چمبرز می گوید: هرکس تعریف متفاوتی برای این درد دارد. بعضی ها می گویند مانند این است که یک فیل بر روی آن نشسته است و بعضی دیگر می گویند مانند حس شکستن و سوزش است. این احساس معمولا بیشتر از چند دقیقه طول می کشد و ممکن است این اتفاق زمانی رخ دهد که شما در حالت استراحت و یا انجام یک کار بدنی هستید.

دکتر چمبرز می گوید: اگر این درد به صورت یک درد کوتاه است و یا نقطه ای است که بیشتر در هنگام لمس کردن و فشار دادن آن شروع به درد می کند، احتمالا از قلب شما نیست. اما اگر علائم شدیدتر است و بعد از چند دقیقه از بین نرود، لازم است با اورژانس تماس بگیرید. همچنین امکان دارد که مشکلات قلبی و حتی حمله قلبی، بدون درد در قفسه سینه رخ دهد که این مخصوصا در میان زنان رایج است.

تهوع، سوء هاضمه، سوزش و یا درد معده

برخی از افراد در طی حمله قلبی، این مشکلات را دارند و ممکن است که استفراغ هم کنند. این نوع از علائم در زنان بیشتر از مردان گزارش شده است. البته معده ی شما می تواند به دلایل دیگری که ربطی به قلب شما ندارد، دچار درد و سوزش شود و شما قبل از هر چیز می توانید چیزی بخورید. البته شما باید آگاه باشید که این نشانه می تواند به دلیل حمله قلبی باشد. بنابراین اگر این احساس را دارید و همچنین در دچار مشکلات قلبی هستید، اجازه دهید یک پزشک شما را معاینه کند. مخصوصا اگر یکی دیگر از نشانه های این لیست را نیز دارید.

دردی که تا بازوی شما کشیده می شود

یکی دیگر از علائم حمله قلبی، دردی است که در سمت چپ بدن قرار دارد. چمبرز باور دارد: درد همیشه از قسمت قفسه سینه شروع می شود و به سمت خارج از بدن حرکت می کند، اما بعضی از بیماران، احساس درد در قسمت بازو را داشتند که تبدیل به حمله قلبی شده بود.

احساس گیجی و حواس پرتی

در برخی از موارد ممکن است که شما تعادل خود را از دست دهید و یا در یک لحظه احساس ضعف کنید و وقت کافی برای خوردن و یا نوشیدن چیزی را نداشته باشید و سریعا بیهوش شوید. اما اگر به طور ناگهانی احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه یا تنگی نفس دارید، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

دهان یا گلو درد

به خودی خود، گلو و یا درد فک مربوط به قلب نیست و به احتمال زیاد، این موضوع ممکن است به دلیل مشکلات عضلانی، سرماخوردگی و یا مشکلات سینوسی باشد. اما اگر درد یا فشار در قسمت قفسه سینه شما به گلو و یا فک شما گسترش یابد، می تواند نشانه ای از حمله قلبی باشد.