ویتامین های ضروری برای پوست و مو را بشناسید

ریزش مو و پوست خشک یکی از رایجترین مشکلات افراد به ویژه خانم ها است. ریزش مو و پوست خشک یکی از مشکلات ناراحت کننده ای است که می تواند سبب پایین آمدن اعتماد به نفس و نا امیدی شود. اما در بسیاری از موارد این مشکل با تغییر در رژیم غذایی و مصرف ویتامین های ضروری، درمان می شود. در ادامه این مطلب شما را با انواع ویتامین مناسب و ضروری برای پوست و مو آشنا می کنیم.

ویتامین های ضروری برای پوست و مو را بشناسید

آیا شما هم از پوست خشک، لب های ترک خورده و موهای زبر خسته شده اید؟ مکمل های طبیعی غذایی و یا ویتامین هایی که برای پوست و مو مناسب هستند، ممکن است پاسخ چیزی باشد که به دنبال آن هستید. اما در حالی که کمبود ویتامین های پوست و مو در مارکت ها وجود ندارد، اما همه ی آنها مناسب نیستند. 

ویتامین بیوتین

بیوتین، یکی از ویتامین هایی مناسب برای مو است که در بسیاری از غذاها وجود دارد و مکمل آن نیز در داروخانه ها و سوپرمارکت ها در دسترس است. برخی از مطالعات نشان می دهد که سیگار کشیدن ممکن است باعث کمبود بیوتین در بدن شود که علائم آن شامل:

  • از بین رفتن رنگ مو
  • جوش های زبر قرمز در اطراف چشم، بینی و دهان
  • ریزش مو

درمان کمبود بیوتین با مکمل های آن احتمالا موثر است و زمانی بدون ضرر خواهد بود که به اندازه ی مقادیر توصیه شده مصرف شود (برچسب مکمل ها را مطالعه کنید). لازم است قبل از مصرف این ویتامین، حتما با پزشک مشورت کنید.

بیوتین در مواد غذایی مانند کره بادام زمینی و موز یافت می شود. بیوتین ویتامین B است که از پوست، اعصاب، دستگاه گوارش و متابولیسم بدن شما حمایت می کند. مکمل ها می توانند برای کاهش ریزش مو و رشد ناخن ها مورد استفاده قرار گیرند.

دکتر دیوید بانک، مدیر مرکز درماتولوژی در نیویورک می گوید: افراد مبتلا به دیابت نوع 2 باید به دنبال مصرف مکمل های بیوتین باشند. زیرا بیوتین در ترکیب با پیکولینات (مواد معدنی موجود در برخی از غداها) ممکن است به بهبود سطح قند خون کمک کند.

امگا 3

اسیدهای چرب امگا3 یکی دیگر از ویتامین های ضروی برای پوست و مو هستند. امگا3 می تواند سبب درخشش موهای شما شود و از پوست صورت در مقابل لکه ها محافظت کند. براساس مطالعات انجام شده، مکمل های غذایی با روغن ماهی، اسیدهای چرب امگا3، می توانند برای بسیاری از بیماری های التهابی پوست مفید باشند. مصرف مکمل های امگا3 و امگا6 همراه با آنتی اکسیدان ها به مدت 6 ماه، برای ریزش مو بسیار موثر است و سبب افزایش تراکم مو می شود. برای زنان بالغ، کم خونی ناشی از خونریزی در طول عادت های ماهانه، سبب ریزش مو می شود. کم خونی بدن به دلیل کمبود آهن است و بالا بدن سطح آهن بدن به طور کلی از طریق مکمل های ویتامین و مواد معدنی، امکان پذیر است. پزشک شما می تواند از طریق یک آزمایش ساده، سطح آهن در بدن را بررسی کند.