روش های درمان بی خوابی مزمن

بی خوابی و کم خوابی یکی از مشکلاتی است که افراد بسیاری به آن گرفتار هستند و همواره به دنبال درمان آن هستند. بی خوابی سبب تحلیل انرژی و قوای بدن می شود و زمینه را برای ایجاد بیماری های مختلف، فراهم می کند. بی خوابی نیز به عنوان یک بیماری به شمار می رود و همانند سایر بیماری ها نیاز به درمان دارد. در ادامه این مطلب شما را با برخی از روش های درمان کم خوابی و بی خوابی مزمن آشنا خواهیم کرد.

روش های درمان بی خوابی مزمن

اگر شما نیز به بی خوابی مزمن دچار هستید، مصرف قرص های آرامبخش و خواب آور تنها یکی از روش های درمان بی خوابی است و فاکتورهای دیگری مانند افزایش زمان ورزش کردن، کاهش استرس و خوردن غذای مناسب نیز می توانند به درمان بی خوابی کمک کنند. بی خوابی و کم خوابی سبب تحلیل رفتن انرژی بدن می شود و ممکن است بر حافظه، ایمنی بدن و سلامتی شما تاثیر گذار باشد. اختلالات خوابی که درمان نشده با مشکلات دیگری مانن افسردگی، فشار خون بالا، دیابت، بیماری های قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری ها همراه می شود. به یاد داشته باشید، همانطور که شما نباید هفته های پشت سرهم از بیماری آنفلوانزا رنج بکشید، نباید از بی خوابی نیز درد بکشید و باید به دنبال پیدا کردن راهی برای درمان بی خوابی مزمن خود باشید. در اینجا شما را با برخی از روش های درمان بی خوابی، آشنا خواهیم کرد.

برنامه ی ورزش کردن بعد از ظهر

ورزش مظنم می تواند به شما کمک می کند که خواب بهتری داشته باشید. اما این به این معنی نیست که قبل از خواب ورزش کنید. بهترین زمان برای ورزش و تمرینات ورزشی، ساعات پایانی بعد از ظهر است زیرا ورزش کردن موجب بالا رفتن دمای بدن شما می شود و حدود 6 ساعت بعد، زمانی که شما برای خوابیدن آماده می شوید، کاهش می یابد. کاهش دمای بدن، سیگنالی برای بدن به عنوان فرا رسیدن زمان خواب است.  

کاهش وزن

دکتر کوتراره می گوید: یکی از علت های مشکلات بی خوابی، آپنه ی خواب است و افزایش وزن بدن و چاقی باعث می شود که افراد بیشتر در معرض آپنه خواب قرار گیرند. آپنه خواب سبب می شود که شما چندین بار در خواب و به طور موقت نفستان قطع شود، که این باعث مختل شدن خواب و پایین آمدن سطح اکسیژن در خونتان می شود. آپنه ی خواب ممکن است منجر به مشکلات جدی سلامتی از جمله بیماری های قلبی شود. کاهش وزن و چاقی با رژیم غذایی سالم و ورزش، می تواند آپنه ی خواب را درمان کند.

ریلکسیشن و آرام کردن بدن

محققان دریافته اند که زمانیکه مردم تمرینات مراقبه را یاد می گیرند و آن را در خانه تمرین می کنند، پیشرفت های زیادی در خوابشان دیده می شود که قابل مقایسه با افرادی که از قرص های خواب آور استفاده می کنند، نیست. تمرینات مراقبه که برای کاهش استرس و اضطراب مفید است، شامل نشستن در موقعیت راحت و تمرکز بر نفس کشیدن است. دکتر کوتراره توصیه می کند که نیم ساعن قبل از خواب مراقبه انجام دهید.