تورم سینه ها قبل از قاعدگی

toranj
دلیل درد و تورم سینه ها قبل از قاعدگی را در این مقاله می خوانید و خواهید فهمید که این موارد شاید نشانه بیماری نیز باشد.

به گزارش الودکتر: تورم و حساسیت به سینه ها قبل از قاعدگی، نگرانی مشترک در میان زنان است. این علامت بخشی از یک گروه از علائم سندرم پیش از قاعدگی یا PMS است. تورم و حساسیت به سینه قبل از قاعدگی همچنین می تواند نشانه ای از بیماری سینه فیبروکیستیک باشد. بیماری سینه Fibrocystic یک اصطلاح است که برای توصیف سینه های دردناک و یکپارچه قبل از قاعدگی استفاده می شود.

زنان مبتلا به این بیماری معمولا قبل از دوره های ماهانه خود، توده های بزرگ و خوش خیم (غیر انسدادی) را در بافت سینه خود احساس می کنند. این توده ها ممکن است هنگامی که تحت فشار قرار می گیرند حرکت کنند و پس از پایان دوره شما، معمولا کاهش پیدا می کنند. بیماری سینه مربوط به PMS می تواند در شدت آن بین بانوان متفاوت باشد. علائم اوج آن اغلب قبل از قاعدگی شروع می شود و سپس در طی یا بلافاصله پس از یک دوره قاعدگی محو می شود. اغلب زمان ها علائم بیشتر از یک نگرانی جدی پزشکی است. با این وجود، هر زمان که نگران تغییرات در سینه خود باشید، با دکتر خود مشورت کنید. سینه های شکمی می تواند نشانه ای از یائسگی و انواع بیماری های سالم باشد. در ادامه بیشتر با این تورم ها و حساسیت ها آشنا خواهیم شد.

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند
azshanbe img

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

علل تورم سینه و حساسیت به لمس، قبل از قاعدگی

سطوح هورمون  برای اکثر قسمت های  سینه برای تورم قبل از قاعدگی و حساسیت به لمس نوسانگر است. هورمون های شما در طول یک دوره طبیعی قاعدگی افزایش می یابد و سقوط می کند. زمان دقیق تغییرات هورمونی برای هر زن متفاوت است. استروژن باعث می شود که مجاری سینه بزرگ شود. تولید پروژسترون باعث افزایش غده های شیر می شود. هر دو این حوادث می توانند سبب سوزش در شما شوند.

استروژن و پروژسترون هر دو در نیمه دوم این دوره افزایش می یابند – روزهای 14 تا 28 در چرخه 28 روزه معمولی. قله استروژن در وسط چرخه، در حالی که افزایش پروژسترون در طول هفته قبل از قاعدگی است.

داروهای حاوی استروژن همچنین می تواند باعث تغییرات پستان مانند حساسیت و تورم شود.

علائم تورم پیش از قاعدگی و حساسیت به لمس

 سنگین بودن در هر دو سینه علت اصلی درد و تورم قبل از قاعدگی است. درد خفیف در سینه نیز برای برخی از زنان ممکن است مشکل باشد. بافت پستان شما می تواند به لمس حساس شود. هفته قبل از دوره شما و تقریبا بلافاصله پس از خونریزی قاعدگی علائم ظاهر می شود و شروع می شود. اکثر زنان درد شدیدی را تجربه نمی کنند.

در بعضی موارد، حساسیت سینه  بر روال روزمره برخی از زنان  باردار تأثیر می گذارد و لزوما با چرخه قاعدگی ارتباط ندارد. با توجه به تغییرات طبیعی در سطوح هورمون که به عنوان یک زن در سنین محتلف برایتان رخ می دهد، تورم پیش از قاعدگی و حساسیت به لمس معمولا به عنوان رویکرد یائسگی بهبود می یابد. علائم PMS می تواند به شدت شبیه به بیماری های اولیه بارداری باشد. یاد بگیرید چگونه بین این دو تمایز قائل شوید.

درمان تورم سینه

درد سینه قبل از قاعدگی می تواند به طور موثر با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ضد بارداری (NSAIDs) درمان شود، مانند:

  • استامینوفن
  • ایبوپروفن
  • ناپروکسن سدیم

این داروها همچنین می توانند گرفتگی های مرتبط با PMS را کاهش دهند.

زنان مبتلا به تورم متوسط ​​و شدید سینه و ناراحتی باید با دکتر خود در مورد بهترین دوره درمان مشورت کنند. دیورتیک ها می توانند تورم، حساسیت و احتباس آب را کاهش دهند. با این حال، داروهای دیورتیک باعث افزایش تولید ادرار می شوند و همچنین می توانند خطر کم شدن آب بدن را افزایش دهند. از این قبیل دستورالعمل ها به دقت تحت نظر دکتر خود استفاده کنید. کنترل هورمون، از جمله قرص های ضد بارداری خوراکی، همچنین می تواند نشانه های درد سینه قبل از قاعدگی شما را آرام کند. در صورتی که درد شدید سینه را تجربه کنید و در آینده نزدیک علاقه مند به بارداری نباشید، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود درباره این گزینه ها مطلع شوید.

اگر درد شما شدید باشد، پزشک ممکن است داروهای داانازول را که برای درمان اندومتریوز و علائم بیماری فیبروتیک پستان استفاده می شود، توصیه کند. این دارو می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد، اما در صورتی که درمان های دیگر کار نمی کند، باید از آن استفاده کرد.

درمان با شیوه زندگی سالم

تغییرات شیوه زندگی همچنین می تواند به پیشگیری از تورم قبل از قاعدگی کمک کند. وقتی علائم بدتر می شود، سینه بند ورزشی حمایتی را بپوشانید شما همچنین می توانید لباس خواب را در شب بپوشید تا در هنگام خواب راحت تر باشید. رژیم غذایی می تواند در درد سینه نقش داشته باشد. کافئین، الکل و غذاهایی که دارای چربی و نمک هستند باعث ناراحتی می شود. کاهش یا حذف این مواد از رژیم غذایی خود را در یک هفته یا دو هفته قبل از دوره شما ممکن است به مدیریت یا جلوگیری از نشانه ها کمک کند. برخی از ویتامین ها و مواد معدنی نیز ممکن است به کاهش درد سینه و علائم مرتبط با PMS کمک کند. اداره بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده در زمینه بهداشت زنان توصیه می کند مصرف 400 واحد ویتامین E و 400 میلی گرم منیزیم روزانه برای کمک به کاهش علائم PMS در نظر گرفته شده است.

منبع: الودکتر

دمنوش های گیاهی معجزه آسا برای کاهش درد قاعدگی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ