انواع روغن های گیاهی مفید و مزایای آنها

قرن هاست که از روغن های گیاهی در آشپزی و پزشکی استفاده می شود. برخی از مردم معتقدند که این روغن ها می توانند در درمان بیماری ها کارآمد باشند. در ادامه با بهترین روغن های گیاهی و مزایای آنها آشنا می شویم.

انواع روغن های گیاهی مفید و مزایای آنها

قرن هاست که مردم در سراسر جهان روغن های گیاهی را، به این دلیل که برای سلامتی مفید هستند، استخراج کرده اند. شما می توانید روغن های گیاهی را استشمام کنید، آنها را بر روی پوست ماساژ دهید و یا از آنها در محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید. شما حتی می توانید آنها را به عنوان خوراکی مصرف کنید. اما آنها درمان هر دردی نیستند. در بهترین حالت، شما باید از آنها در طب سنتی و تحت نظر پزشک بهره مند شوید.

روغن اسطوخدوس

اسطوخدوس یکی از محبوبترین اسانس های گیاهی است. شما می توانید آن را در بسیاری از عطرها و صابون ها پیدا کنید. مطالعات نشان داده اند که اسطوخدوس می تواند استرس را کاهش دهد. همچنین دیگر مطالعات نشان می دهند که استفاده از روغن گیاهی اسطوخدوس می تواند درد را کاهش دهد و ریزش مو را متوقف کند. مزایای فراوانی برای اسانس گیاه اسطوخدوس ذکر شده است اما همانند بسیاری دیگر از روغن ها، اثبات این فواید نیاز به تحقیقات فراوانی دارد.

روغن زردچوبه

زردچوبه و یکی از ترکیبات آن، کورکومین، جزء خانواده ی زنجبیل هستند. قرن هاست که از زردچوبه به عنوان ادویه در آشپزی و همچنین در پزشکی، استفاده می شود. کورکومین دارای خواص ضد التهابی است. به طور کلی، مصرف اسانس گیاهی زردچوبه برای مصارف خوراکی و یا ماساژ پوست بی ضرر است. اسانس گیاه زردچوبه برای درمان بیماری هایی مانند آلزایمر، سرطان و آرتریت مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن زردچوبه می تواند تعداد حملات قلبی پس از عمل جراحی بای پس را کاهش دهد. همچنین برخی از مطالعات، شواهد قویتری را در مورد اثربخشی آن نشان می دهد.