روش هایی موثر برای درمان و یا کاهش نفخ شکم

نفخ شکم یکی از مشکلات از مشکلات رایجی است که می توان آن را با روش های مختلفی درمان کرد، اما در ابتدا لازم است علت را یافت و سپس متناسب با آن اقدام کرد. در ادامه به برخی از روش های درمان نفخ اشاره شده است.

روش هایی موثر برای درمان و یا کاهش نفخ شکم

نفخ شکم یکی از مشکلات رایج در بین افراد است و بسیاری از مردم معمولا از این مشکل شکایت می کنند. نفخ شکم ممکن است به دلایل پزشکی خاص و یا مصرف برخی از مواد غذایی ایجاد شود و سبب ناراحتی و درد شکم شود. درمان های زیادی برای رفع این مشکل وجود دارد، اما لازم است در درجه ی اول علت های ایجاد آن را بررسی کرد و متناسب با آن برای درمان نفخ اقدام کرد. در این مطلب با برخی از روش های علمی درمان نفخ شکم بیشتر آشنا می شویم.

یک رژیم غذایی کربوهیدرات های غیر قابل هضم (FODMAP ) را امتحان کنید

سندروم روده ی تحریک پذیر، شایعترین اختلال گوارشی در جهان است. علت این امر شناخته نشده است، اما حدود 14 درصد از افراد را تحت تاثیر قرار داده است که این مشکل در بیشتر آنها تشخیص داده نشده است. علائم رایج این بیماری شامل نفخ، درد شکمی، ناراحتی، اسهال و یا یبوست است. اکثر بیماران مبتلا به سندروم روده ی تحریک پذیر مبتلا به مشکل نفخ شکم هستند و حدود 60 درصد از آنها این مشکل را بدترین نشانه ی سندروم روده ی تحریک پذیر، حتی بدتر از درد شکمی عنوان کرده اند. مطالعات متعدد نشان داده است که مصرف کربوهیدرات ها غیر قابل هضم به نام FODMAP می توانند علائم را در بیماران مبتلا به این بیماری به طور قابل توجهی افزایش دهند. همچنین مشخص شده است که رژیم غذایی FODMAP منجر به کاهش شدید علائمی مانند نفخ شکم، در بیماران مبتلا به سندروم روده ی تحریک پذیر می شود. اگر شما مشکلاتی مانند نفخ شکمی و یا سایر علائم دیگر گوارشی دارید، یک رژیم غذایی کم- FODMAP ممکن است روش خوبی برای حل این مشکل باشد. در اینجا به برخی از مواد غذایی رایج حاوی کربوهیدرات های غیر قابل هضم بالا اشاره شده است:

 • گندم
 • پیاز
 • سیر
 • کلم بروکلی
 • کلم
 • گل کلم
 • کنگر فرنگی
 • لوبیا
 • سیب
 • گلابی
 • هندوانه

رعایت این رژیم غذایی اگر شما مقدار زیادی از این مواد غذایی را مصرف می کنید می تواند دشوار باشد، اما ممکن است برای از بین بردن نفخ و سایر مشکلات گوارشی، مفشد باشد.

در مورد الکلهای قندی مراقب باشید

الکلهای قندی معمولا در غذاهای فاقد قند رایج و آدامس ها یافت می شود. این شیرین کننده ها به عنوان جایگزین های ایمن برای شکر هستند. با این حال، اگر در مقادیر بالایی استفاده شوند، ممکن است مشکلات گوارشی مانند نفخ را ایجاد کنند. باکتری های موجود در روده ی بزرگ آنها را تجزیه می کنند و گاز تولید می کنند. الکلهای قندی در واقع کربوهیدرات های غیر قابل هضم هستند، بنابراین یک رژیم غذایی کم- FODMAP مصرف آنها را محدود می کند. سعی کنید برای از بین بردن نفخ شکم از مصرف الکل های قندی پرهیز کنید. الکل قندی اریترینول ممکن است بهتر از دیگران باشد، اما این نیز می تواند مشکلات گوارشی خفیف ایجاد کند.

مکمل های آنزیم هضم را مصرف کنید

برخی از محصولات بدون نسخه نیز مانند آنزیم های تکمیلی ممکن است به از بین بردن نفخ شکم کمک کنند. این مواد می توانند سبب شکستن کربوهیدرات های غیر قابل هضم شوند. موارد قابل توجه و کارآمد عباتند از:

 • لاکتاز: لاکتاز آنزیمی است که لاکتوز را تجزیه می کند و برای افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند، مفید است.
 • بینو: بینو حاوی آنزیم آلفا-گالاکتوزیدار است که می تواند باعث شکستن کربوهیدرات های غیر قابل هضم موجود در غذاهای مختلف شود.

در بسیاری از موارد، این نوع مکمل ها می تواند تقریبا به از بین بردن نفخ شکمی کمک کنند.

اگر مبتلا به بیماری یبوست هستید، آن را درمان کنید

یبوست یک مشکل گوارشی بسیار رایج است و می تواند علل مختلفی داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که یبوست اغلب می تواند علائم التهاب را افزایش دهد. مصرف بیشتر فیبرهای محلول برای درمان یبوست توصیه می شود. با این حال، افزایش مصرف فیبر باید با احتیاط انجام شود، زیرا مصرف فیبرها اغلب می توانند مشکل نفخ شکمی را بدتر کند. همچنین افزایش مصرف آب می تواند برای درمان یبوست موثر باشد.

پروبیوتیک ها را مصرف کنید

گاز تولید شده توسط باکتری های روده ای یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده ی نفخ است. انواع مختلفی از باکتری ها در روده ی شما وجود دارد و می توانند بین افراد متفاوت باشد. برخی از مطالعات بالینی نشان داده اند که بعضی از مکمل های پروبیوتیک می توانند به کاهش تولید گاز و نفخ در افراد مبتلا به مشکلات گوارشی کمک کنند. البته، این تاثیر می تواند به فرد و نیز نوع پروبیوتیک مصرفی بستگی داشته باشد. همچنین پروبیوتیک ها می توانند مزایای دیگری نیز داشته باشند.