چرا فشار خون من نوسان دارد؟

parya
نوسان فشار خون از مشکلات رایجی است که در بسیاری اوقات، سبب ایجاد مشکل نمی کند. اما اگر نوسان فشار خون بر اثر مشکلات خاص باشد، نیاز به پیگیری و درمان دارد. در ادامه به دلایل نوسان فشار خون اشاره شده است.

اکثر ویزیت های انجام شده به دفتر پزشک، شامل اندازه گیری فشار خون نیز می شود. این به این دلیل است که فشار خون شما می تواند اطلاعات زیادی را به پزشک در مورد سلامت کلی شما بدهد. فشار خونی که کمی بالا و یا کمی پایین باشد، ممکن است نشانه ای از خطرات بالقوه باشد. تغییرات فشار خون شما می تواند نشانه ای از مسائل و مشکلات مربوط به سلامتی باشد. فشار خون شما، خواندن نیرویی است که خون شما هنگام عبور از طریق سیستم گردش خون ایجاد می کند. فشار خون به طور طبیعی چند بار در طول روز تغییر می کند و اکثر این تغییرات نرمال و قابل پیش بینی هستند. زمانیکه این بالا و پایین رفتن ها در فشار خون رخ می دهد، شما ممکن است نشانه ها و علائم غیر طبیعی را تجربه نکنید. این نوسانات ممکن است کوتاه و سریع باشند.

با این حال، اگر متوجه شوید که خواندن فشار های بالا و یا پایین شما غیر طبیعی هستند، ممکن است لازم باشد که با پزشک مشورت کنید. وقتی که شما متوجه این تغیرات می شوید، مهم است که میزان فشار خون خود را به همراه فعالیت هایی که انجام داده اید و مدت زمانی که طول کشیده تا فشار خون به حالت نرمال برگردد، بر روی برگه ای یادداشت کنید. این اطلاعات می تواند به پزشک شما در تعیین یک الگو برای شناسایی مشکل کمک کند.

علل نوسانات فشار خون

فشار خون متغییر ممکن است به دلیل چندین موضوع ایجاد شود:

استرس و فسار

فشار و استرس احساسی می تواند به طور موقت فشار خون را افزایش دهد. با گذشت زمان، استرس بیش از حد می تواند بر روی سیستم قلب و عروق تاثیر گذار باشد و به آن آسیب برساند و همچنین ممکن است منجر به مشکلات فشار خون دائمی شود.

سندروم روپوش سفید

سندروم روپوش سفید زمانی رخ می دهد که نگرانی یا استری ناشی از ملاقات با دکتر سبب افزایش موقت فشار خون می شود. اما ممکن است فشار خون شما در خانه طبیعی باشد. خواندن فشار خون بالا به این معنی نیست که شما مبتلا به فشار خون هستید. با این حال، افراد مبتلا به فشار خون بالای سندروم روپوش سفید احتمال بیشتری دارد که به فشار خون بالا دچار شوند.

داروها

هر دو نوع از داروهای بدون نسخه و تجویزی می توانند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهند. برخی از داروها مانند دیورتیک ها و قرص های ضد فشار خون برای کاهش و کنترل فشار خون شما طراحی شده اند. سایر داروها مانند داروهای سرماخوردگی و آلرژی می توانند فشار خون شما را افزایش دهند.

فعالیت

ورزش، صحبت کردن، خنده و حتی رابطه ی جنسی می تواند موجب نوسانات فشار خون شود.

غذاها و نوشیدنی ها

آنچه که شما می خورید و یا می نوشید ممکن است فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. غذاهایی که حاوی تیرامین بالا هستند، می توانند باعث بالا رفتن فشار خون شوند. این ماده در غذاهایی مانند موارد زیر وجود دارد:

  • تخمیر شده
  • ترشی
  • آب نمک

همچنین نوشیدنی های حاوی کافئین می تواند به طور موقت فشار خون شما را بالا برند.

مسائل مربوط به آدرنالین

سیستم آدرنالین شما مسئول تولید هورمون است. خستگی و فرسودگی آدرنالین زمانی اتفاق می افتد که تولید هومورن شما کم است. در نتیجه فشار خون شما ممکن است کاهش یابد. یک سیستم آدرنالین بیش از حد فعال می تواند موجب افزایش ناگهانی فشار خون شود.

فئوکروموسیتوما

این تومور نادر در غدد آدرنالین رشد می کند و تولید هورمون را تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند موجب بروز ناگهانی فشار خون نامنظم با فاصله های نرمال در میان آن شود.