خواص معجزه انگیز روغن میوه ی رز بر سلامت پوست

همواره بسیاری از افراد به دنبال یافتن روش ها و درمان های مفیدی برای سلامت و بهبود پوست خود هستند. در این میان استفاده از روغن میوه ی رز می تواند گزینه ی مناسبی باشد که در ادامه با خواص این روغن آشنا می شویم.

خواص معجزه انگیز روغن میوه ی رز بر سلامت پوست

روغن میوه گل رز که به عنوان روغن دانه گل رز شاخه می شود،از بوته رزا کانینا که بیشتر در شیلی رشد می کند، گرفته می شود. بر خلاف روغن گل رز که از گلبرگهای گل استخراج می شود، روغن میوه از دانه گیاه و میوه آن در اثر فشرده شدن استخراج می شود. از زمان های قدیم ارزش بسیار زیادی برای خواص دارویی روغن میوه رز قائل شده اند. روغن میوه رز حاوی مقدار زیادی ویتامین های مفید برای پوست و اسیدهای چرب ضروری می باشد که به طور مستقیم بر سلامت پوست شما تاثیر گذار و بسیار مفید است. همچنین این روغن حاوی سلول هایی است که خواص ضد ویروسی، ضد باکتری و ضد قارچی دارند.  

برای یادگیری بیشتر در مورد چگونگی استفاده و نحوه اضافه کردن آن به روش های مراقبت از پوست خود، ادامه مطلب را بخوانید.

روغن میوه ی رز خواص آبرسانی به پوست دارد

آبرسانی به پوست برای داشتن پوست نرم و ملایم ضروری است و عدم آبرسانی به پوست ممکن است ناشی از آب و هوا و یا پیری پوست باشد. روغن میوه ی رز حاوی مقدار زیادی اسید چرب ضروری از جمله لینولئیک و لینولنیک اسید است که به دیواره سلول ها کمک می کنند تا آب را در خود نگه دارند و آن را از دست ندهند. بسیاری از اسیدهای چرب در روغن میوه رز گزینه ای مناسب برای آبرسانی به پوست های خشک و خارش دار هستند. همچنین پوست به راحتی روغن را جذب می کند به طوری که آنتی اکسیدان ها قادر به حرکت عمیق به لایه های پوست می باشند.

روغن میوه ی گل رز مرطوب کننده است

این روغن می تواند به هیدراتاسیون طبیعی پوست کمک کند. تحقیقات نشان می دهد، کسانی که از پودر رز به صورت خوراکی استفاده می کنند، بهبود قابل توجهی در رطوبت پوست خود تجربه کردند.

روغن میوه ی رز به درخشش و روشنی پوست کمک می کند

لایه برداری با روغن طبیعی گل رز می تواند به کاهش تیرگی و افزایش درخشندگی پوست شما کمک کند. این به دلیل وجود ویتامین های A و C در روغن میوه گل رز می باشد. ویتامین E یا رتینول به پوست در جذب ویتامین C که باعث بازسازی سلول ها می شود، کمک می کند.

روغن میوه ی گل رز تشکیل کلاژن ها را افزایش می دهد

کلاژن ها اجزای تشکیل دهنده پوست هستند. بدن شما به صورت طبیعی کلاژن تولید می کند اما با افزایش سن شما این مقدار کاهش می یابد . روغن میوه رز سرشار از ویتامین E وC است که هر دو برای تولید کلاژن ها بسیار ضروری هستند. همچنین مشخص شده است که این روغن در مهار کردن آنزیم هاییMMP-1 که کلاژن ها را از بین میبرد، بسیار مفید است.

روغن میوه ی گل رز التهاب پوستی را کاهش می‌دهد

گل رز حاوی پلی فنول و آنتی سیانین می باشد که هر دو باعث کاهش التهاب می شوند و همچنین حاوی ویتامین E و آنتی اکسیدان شناخته شده برای اثرات ضد التهابی است. با توجه به این موضوع روغن میوه رز ممکن است باعث کاهش تحریک پوست در ارتباط با بیماری های زیر شود:

  • راسا سایا
  • پسوریازیس
  • اگزما
  • درماتیت
  • در برابر اثرات خورشید از پوست محافظت می کند

 اثرات ناشی از در معرض نور خورشید قرار گرفتن، باعث پیری زودرس می شود و همچنین در معرض UV قرار گرفتن بر توانایی بدن برای تولید کلاژن تاثیر منفی می گذارد. روغن میوه رز حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین های A، E و C می باشد که این ویتامین ها می توانند از گوست شما در برابر نور آفتاب محافظت کنند. با توجه به این موضوع، روغن میوه رز را می توان برای کاهش اثرات منفی اشعه uv استفاده کرد، اما توجه داشته باشید که نباید آنها را جایگزین کرم های ضد آفتاب کرد.